Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çevresel Görüşünüzün Bir Optik İllüzyondan İbaret Olduğunu Biliyor musunuz?

-

Bizler dünyanın tam da gördüğümüz, algıladığımız gibi olduğuna inanırız. Ama gerçekten de öyle midir?

Aslında bizler, beyinlerimizin yarattığı optik bir illüzyonun içinde yaşıyoruz.

Çevresel görüş, gözlerinizi odakladığınız noktanın etrafını çevreleyen alanla birlikte, belirli bir anda gördüğünüz her şeydir. Örneğin şu anda bilgisayarınızın ekranına odaklanıyorsunuz ve aynı zamanda bilgisayarınızın klavyesini, ekranınızın ardındaki odayı, duvarda asılı olan resmi ve hatta belki pencerenizin dışındaki manzarayı da görebiliyorsunuz. Yapılan son çalışma ise, çevresel görüşünüzün az ya da çok bir illüzyondan ibaret olduğunu kanıtlıyor.

Amsterdam Üniversitesi'nde yürütülen bu çalışma, geçtiğimiz günlerde Psychological Science dergisinde yayımlandı.

Çalışmanın amacı, odak noktamızın etrafını çevreleyen alanın beynimiz tarafından tamamlandığını kanıtlamaktı. Sonuçlara göre beynimiz gerçekten de çevresel görüşümüzde kalan ayrıntıları belirli bir düzene oturtarak bize tam bir görüş, tam bir resim vermeye çalışıyor.

Çalışmanın başında bulunan isim Marte Otten, konuyla ilgili şunları söylüyor:

"Görsel uyaran çok fazla olmadığında beynimiz boşlukları dolduruyor. Çevresel görüşte beynimiz, bizlere etrafta olandan çok daha az detay gösteriyor, yani bizi çevreleyen alanı basite indirgiyor. Biz de buradan yola çıkarak çevresel görüşümüzün optik illüzyonlar yaratıp yaratmadığını görmek istedik."

Çalışma kapsamında 20 katılımcıyla çalışıldı.

Katılımcılara şekil, ışık ve renk açısından birbirinden farklı bir dizi resim gösterildi ve odak noktalarında kalan alanla resmin tümünün tek bir desen oluşturduğunu gördükleri anda bilgisayarın faresine tıklamaları istendi.

Sonuçta ise katılımcıların tümünün resimdeki şekilleri tek tip gördüğü kanıtlandı.

Otten sonuçlarla ilgili şunları söylüyor:

"Çalışmanın sonuçları, doğru şartlar altında çevresel görüşümüzün optik bir illüzyona dönüştüğünü gösteriyor. Boşlukları doldurmak, beyinlerimiz için çok temel bir algı mekanizması ve bu sebeple bu illüzyonu gündelik yaşamımız içinde de tecrübe ediyor olmamız çok büyük ihtimal."

Gelelim örneklere...

Şimdi gözlerinizi yanıp sönen sarı noktaya odaklayın...

Bunu yaptığınızda resimde bulunan farklı şekiller beyniniz tarafından filtrelenecek ve tüm resim altıgenlerden oluşuyor gibi görünecektir. Etkisini hissetmek için videoları tam ekran izleyin.

Şimdi de ortadaki boş alana...

Odak noktanızın dışında kalan alandaki beyaz noktaların yavaşlayarak ortadakilere uyum sağladığını göreceksiniz. İşte beyinlerimiz, tüm resmi bu şekilde bütünlüğe kavuşturuyor.

Ve son olarak bir metin örneği...

Burada ise gözlerinizi ekranın orta noktasına odakladığınız zaman, metnin tamamının mantıklı kelimelerden oluştuğu sanısına kapılacaksınız. Ancak aslında çevresel görüşünüzde kalan alan, tamamen anlamsız ve tekrar eden harflerden oluşmakta. Şu beyin ilginç şey canım...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir