Çevre Kirliliğini Büyük Ölçüde Azaltacak Günümüzde Faaliyette Olan Birbirinden Yaratıcı Projeler

-

Çevre kirliliği sorunu günümüzde en önemli konulardan biridir. Atıklarla mücadelede uygun olmayan yöntemlerin kullanılması, okyanuslarımızın ve nehirlerimizin kirlenmesine, ekosistemin tahrip olmasına ve hayvanların neslinin tükenmesine neden oldu. Fakat en azından ekolojimizi geliştirmek için bir şeyler yapmaya başlar ve bir şeyleri değiştirirsek belki bir şansımız olabilir.

Havayı temizleyen genetiği değiştirilmiş bitkiler.

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar havayı temizleyebilen bitkiler ürettiler. Şehirlerdeki yüksek kirlilik seviyesi nedeniyle, birçok insan alerjilerden ve diğer hastalıklardan muzdarip. Bu durumda, bu ev bitkileri bize yardımcı olabilir. Ekip, tüm memelilerde bulunan bir geni ‘epipremnum aureum’ (salon sarmaşığı) bitkilerine nakletmeye karar verdi. Bu gen bazı kimyasalları karbondioksite dönüştürür, böylece bitki havayı etkili bir şekilde temizler. Genetiği değiştirilmiş bitkiler mükemmel sonuçlar veriyor. 8 günde benzen miktarını %75 oranında düşürdüler ve 6 gün içinde kloroform odadan tamamen boşaltıldı. Bu bitkiler 1 yıldan kısa bir süredir var, ancak üreticiler onları satmaya başlamak istiyor.

Cam şişe yerine karton şişe.

Justin Murray, geri dönüşümlü kartondan yapılmış şişenin patentini aldı. Bu şişeler şarap, süt vb. için kullanılabilir. Bu üretim yöntemi çevre için daha ucuz ve daha az zararlı. Çünkü karton birkaç ay içinde parçalanırken, cam 4000 yıl kaybolmaz.

Fazla mallar için ikinci bir şans.

Bozuk ürün kullanım sorunu gerçekten önemli. WeFood mağazasının sahipleri fazla ürünleri atmaya değil, ikinci bir şans vermeye karar verdiler. WeFood, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri, kötü görünen ürünleri ve hasarlı ambalajları olan ürünleri satın alır ve %50'ye varan indirimlerle satar. Şu an itibariyle, Danimarka'da bu mağazalardan 2 tane var ve bunlar gerçekten oldukça popüler.

Taşınabilir biyogaz çantaları.

Alman (B)enerji şirketi gübre ve organik atıklardan biyogaz üretiyor. Bu alternatif yöntem, geleneksel enerji kaynaklarına erişimi olmayan veya erişimin kısıtlı olduğu yerlerde yaşayan insanlar için gerçekten iyi. Özel reaktörler içerisinde gaz üretildikten sonra yaklaşık 5 kg ağırlığındaki özel torbalara aktarılır. Bu torbalar kolayca taşınır. Bir brülörün 4 saat boyunca çalışmasını sağlamak için bir torba yeterlidir.

Fin atık ayrıştırma kutuları.

Finlandiya'da, atık ayrıştırma evde başlar. Evlerin yakınında, kağıt, karton, cam, metal, plastik, pil ve motor yağı gibi malzemelerin geçici olarak tutulduğu farklı atık türleri için farklı kutular vardır. Bu kutulardan parklarda, caddelerde ve mağazalarda da bulunur.

Paket ücreti iadesi.

Birçok Avrupa ülkesinde, müşteri bir ürünün ambalajının ücretini de öder. Bu ambalaj iade edilebilir ve bunun için ödenen tutar iade edilir. Makbuzunuzda, iade edilebilecek tutarı her zaman görebilirsiniz.

Çocuk bezlerini temiz enerjiye dönüştürme.

Hollanda'daki bir atık arıtma tesisi olan ARN, çocuk bezi geri dönüşümü için bir tesis inşa etmeyi planlıyor. 480 ° F'ye ısıtılmış bir reaktör yardımıyla, çocuk bezleri bir sıvıya dönüşecek ve farklı malzemelere parçalanacaktır. Yüksek sıcaklık tüm virüsleri ve bakterileri yok edecektir ve geri dönüştürülmüş ürün ekolojik olarak güvenli olacaktır. Çocuk bezleri çevre dostu bir gaz, plastik ve biyokütle olarak geri dönüştürülecek. Bu, kömür yerine kullanılabilecek.

2020 Olimpiyatları'nda elektronik atıklardan yapılacak madalya.

Tokyo Organizasyon Komitesi, Tokyo vatandaşlarından kullanılmayan tüm elektronik cihazlarını bağışlamasını istedi. Tüm değerli metaller Olimpiyat Madalyası yapılmak için kullanılacak. Proje 31 Mart 2019'da bitti ve tonlarca atık toplandı.

Biyobozunur 6'lı paket halkaları.

Ekolojistlere göre, plastik (özellikle plastik 6'lı bira paket halkaları) yılda yaklaşık bir milyon deniz kuşunu ve 100.000 deniz memelisini öldürüyor. Floridalı SaltWater Brewery, plastikten değil, buğday ve arpa saplarından yapılmış 6'lı yeni bir halka tipi yarattı. Bu halkalar hem toprakta hem de suda hızlı bir şekilde ayrışır ve onları yutsalar bile hayvanlara zarar vermez.

Geri dönüşümlü Coca-Cola etiketlerinden kapaklar.

Fitzroy daha az plastik üretmenin başka bir yolunu yarattı. Coca-Cola etiketlerini geri dönüştürüyorlar ve rom şişeleri için kapaklar yapıyorlar. Bu kapaklar mermerden yapılmış gibi görünüyor.

Çok kullanımlık hijyenik ped.

Hijyenik pedler günümüzde atıkların büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu durum üzerine Lunapads yeniden kullanılabilir hijyenik ped geliştirmeye karar vermiş. Özel düğmelerle iç çamaşırlarına kolayca bağlanabiliyorlar. Kullandıktan sonra soğuk suyla yıkanabiliyor, kurutulabiliyor ve tekrar kullanılabiliyor. Üretici, bu pedlerin doğal havalandırma sağladığını, böylece herhangi bir tahrişe veya mantar enfeksiyonuna yol açmayacağını iddia ediyor. Lunapad'ler yaklaşık 3-5 yıl kullanılabilir ve yaklaşık 10-15$ tutarındadır. Pedleri çok sık yıkamanıza gerek kalmaması için bir set bile alabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umitmustafa.akdogan

Camın doğaya bir zararı yok ki ... en fazla mercek görevi görüp orman yangınlarına neden olur gerisi zaten parçalandıkça doğal kuma dönüşür.. kartondan şişe atıklardan üretilmediği sürece ağaç katliamını artırmaktan başka bir şey değildir...

semasamur

cam yıllar sonra kuma dönüşür ve bence o önemli değil şu dış macunlarının kutuları çok gereksiz onlar öncelikli mi olsa??

arslanoglu

türkiye de zaten sahtecilik ayyuka. bir de dış ambalaj çıkarılırsa merdiven altı macunlar ile dişlerimizi dökerler vallaha. ne kadar ambalaj olursa tr için o kadar iyi.

rebelgirl

Sonuncusu harika.Eğer gerçekten işe yarıyorsa denerim.

kalemine

ya yemin ederim bir çevre mühendisi olarak karton ve cam olayından içim şişti kimi tekrar tekrar kullandığı için cam tercih ediyor kimi karton kağıt her kafada bir ses

apollonia-corleone

hassas mideye sahip biri olarak bu wefood bozulmuş ürün satmıyor mu?Kişisel olarak başkasının bozuk demediği ama ben yerken tadı bozulmuş dediğim ürünler hemen beni zehirleyebiliyor.Merak ettim ayrıntısını

rebelgirl

İnsanı zehirlemese bile bu yiyeceklerin hoş tadı olamaz.

ozden.ygt

Bir de plastik yiyen canlı vardı, ayrıntısını pek hatırlamıyorum ama. Onun için denilmişti ki, besin zincirindeki biyokimyasal birikimden dolayı plastikler vücudumuza geçebilir. İlk madde bana bunu anımsattı, bitkilerin önceden dönüştüremediği kimyasalların dönüşümü umarım minimum dezavantaj barındırır.

Görüş Bildir