Çernobil'deki Yangın Söndürülemedi: Alevler Nükleer Santralin Bulunduğu Bölgeye Doğru İlerliyor

 > 
2.4bPAYLAŞIM

Geçtiğimiz hafta Çernobil'de başlayan orman yangını nükleer santralin olduğu bölgeye ilerlemeye devam ediyor. 

Sputnik'in aktardığı bilgiye göre, Ukrayna'nın Çernobil bölgesindeki orman yangını, 4 Nisan tarihinde başlamasına ve yürütülen yoğun çalışmalara rağmen henüz söndürülemedi. Yangında, büyük kısmı nükleer felaketin ardından tahliye edilmiş olan 12 köyün, mezarlıkların ve geniş ağaçlık alanların yandığı bildirildi.

Yangın 3 bin 500 hektarlık alanı kapsıyor...

Ukrayna Acil Durumlar Servisi'nden yapılan açıklamada, çevreye yayılan dumanlar nedeniyle, yangının kapladığı alanın tam olarak tespit edilemediği, fakat 8 Nisan tarihi itibariyle, 3 bin 500 hektarlık alanın yangının etkisi altında kaldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, yangının başlaması konusunda üç ihtimal üzerinde duruldu.

Bunlardan birinin komşu il olan Jitomir ilindeki ağaçlık alanlardaki yangının sıçraması, ikincisinin bölgedeki elektrik hatlarından kuru otlara kıvılcım sıçraması, üçüncüsünün ise kundaklama olduğu tahmin ediliyor.

Radyasyon seviyesi yükseliyor 👇

Bir Kötü Haber Daha: Çernobil'de Radyasyon Seviyesi 16 Kat Arttı - onedio.com
Bir Kötü Haber Daha: Çernobil'de Radyasyon Seviyesi 16 Kat Arttı - onedio.com

Çernobil Nükleer Santrali'nin 4 Numaralı reaktöründe 26 Nisan 1986 tarihinde meydana gelen patlama sonucunda çevreye radyasyon yayılmasıyla, dünya tarihindeki en büyük çevre felaketi meydana gelmişti. Çernobil Nükleer Santrali'nin tamamı ise, 2000 yılında kapatılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir