Görüş Bildir
Haberler
CERN'in Yarışmasında 1'inci Olan Liseliler, Teleskop Ödülünü Köy Okuluna Hediye Etti

CERN'in Yarışmasında 1'inci Olan Liseliler, Teleskop Ödülünü Köy Okuluna Hediye Etti

Liseli bir grup öğrenci CERN'in düzenlediği yarışmada birinci oldu. Gençler bu başarıya malzeme tedarikinden, küçümsemeye kadar karşılaştıkları her engeli kendileri aşarak ulaştı. Yarışma sonucu ödül olarak teleskop kazanan 'Qushchiteam' isimli ekip, teleskobu da bir köy okuluna hediye etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sabancı 50. Yıl Anadolu Lisesi ve Atakent Anadolu Lisesi'nden bir grup öğrenci, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN) düzenlediği Liseler Arası Demet Hattı (Beamline for Schools-BL4S) yarışmasına katıldı. 

Dünya genelinde 310 takımın katıldığı ‘Stars Shine For Everyone’ projesinde dereceye giren ve 'Qushchiteam' ismini kullanan ekip teleskop kazandı. Qushchiteam, bu ödülü Türkiye’den kazanan ilk takım olurken gençler teleskobu bir köy okuluna armağan etti.

Evrensel'den Eylem Nazlıer'in bir araya geldiği gençlerden, yarışmadan haberdar olma sürecini anlatan Gökalp Çiftçi, rehber öğretmenin yarışma hakkındaki iletiyi okuldaki tüm sınıf gruplarında paylaştığını ve bunun üzerine bir araya geldiklerini söyledi. 

İşe başlarken dezavantajlı durumların çok fazla olduğunu söyleyen Çiftçi, hazırlık yapıp 15 Ocak’ta düzenlenen konferansa katıldıklarını söyledi. 

Konferansın nasıl ilerleyeceklerine dair kendilerine ipucu verdiğini söyleyen Çiftçi, “Konferansa giderken heyecanlıydık ve soracağımız çok fazla soru vardı. Konferansın yapılacağı yere o kadar erken gitmiştik ki, okulun güvenlik görevlisinin bile haberi yoktu. Konferansta Atakent Anadolu Lisesinden gelen arkadaşlarımızla tanıştık. Dünya genelinde 4 bin 500, Türkiye’den 360 takım katıldı yarışmaya” dedi.

"Amacımız imkânı olmayan çocuklara bilimi taşımaktı"

Yarışmanın 3 ayrı dal üzerinden yapıldığını söyleyen Nesibe Büşra Gürel ise “Bir tanesi ana fizik dalı. Bir tanesi o fizik dalına bağlı video oluşturma ve üçüncüsü de bizim ödül aldığımız ‘Stars Shine For Everyone.’ Yani imkanı olmayanlar için bilimi nasıl götürürsünüz başlıklı proje.” diye konuştu.

Sude Bayer ise proje kapsamında yaptıklarını şöyle aktardı: “Konferanstan sonra her dalda yarışmaya girmeye karar verdik. Çalışmalarımız Muğla için başladı. Okulumuzun kardeş okul projesi vardı. Bu okul Muğla Köyceğiz’de Çayhisar İlkokulu’ydu. Amacımız çocuklara bilimi taşımaktı. Herkes belirli deneyler yaptı. Oradaki çocuklar 5-10 yaş arasındaydı. 5-10 yaş arası çocukların anlayacağı tarzda bilimsel deneyler düzenledik. Amacımız çocukların bir şeyleri anlamlandırmaları, öğrenmeleriydi. Muğla projesini tamamladıktan sonra metni düzenledik. Başvurumuzu yaptık ve kazandık.”

CERN Fizik projesinin ilk defa bu sene düzenlediği sosyal sorumluluk projesini kazandıklarını söyleyen Taner Enis Hüsrev, “Biz ilk ve tek Türk takımıyız. Bu sene kısa listeye üç takım girdi; ‘Stars Shine For Everyone’da şampiyon olan biz varız” dedi. Gittikleri köy okulda çocukların çok meraklı olduğunu söyleyen Hüsrev, “Her şeyi biliyorlardı. Meraklıydılar. Sordum, belgesel izliyorlarmış. Tabletle, telefonla oynamak yerine belgesel izlemeleri çok hoşuma gitti” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Malzeme tedariğinde zorluk çektik"

3 hafta  hazırlık aşamasında olduklarını aktaran Bayer, “Malzeme tedariği olsun, deneylerin yapılabilirliği olsun baya sorunlar yaşadık. Biz başta herkes deney malzemesini kendi alır, ucuza getirir diye düşündük ama öyle olmadı. Baktık bize sponsor gerekli onu ayarlamaya çalıştık. Çok zor oldu” dedi.

Proje sürecinde yaşadıkları zorlukları anlatmaya devam eden Yiğit Kasaoğlu ise “İnsanlar bir şeyi başaramadığında çevresindeki insanlarında başaramayacağını düşünüyor. Çok büyük başarılı okullar vardı, o okuldaki arkadaşlar ‘Siz mi yapacaksınız’ diye dalga geçtiler. Biz ‘niteliksiz’ bir okuldan kimsenin inanmadığı öğrencilerin böyle işler başarabildiğini göstermek için yola çıktık” dedi

Bu yaklaşıma bir örnek de Taner verdi: “Hatta biz kazandık dedem ‘oğlum seni dolandırmasınlar’ dedi. Bize inanmadılar.”

Hemen hepsinin aklı yurtdışında ama bir yandan da “Ülkeme güvenmek istiyorum, ülkemi bırakmak istemiyorum” diyor. İdil Çiçek Devrim, “Şu anda başarılı bütün insanlar yurtdışında. Doktorlar, avukatlar, mühendisler… Bu şekilde giderse durmayız. Bize şu an bile destek olmayan, sesimizi duymayan insanların olduğu yerde kim durmak ister ki? Proje yapacağız, ‘Siz mi yapacaksınız?’ dediler. Bize imkan verilse neler başaracağız… Verildiği anda da neler başardığımızı göstermek istedik” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
19
4
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Balkan Türkleri

En başarılı okul türlerimiz Fen Liseleri,Anadolu Liseleri ve Sosyal Bilimler Liseleri.Maalesef onların değil imam hatiplerin sayısı ve oranı artıyor.Yakın di... Devamını Gör

agbb

Bu odulu kazanmaniz sizlerin akilli, basarili, caliskan ve arastirmaci oldugunuzu gosterir. Lakin bundan da onemlisi o odulu bir koy okuluna bagislamaniz siz... Devamını Gör

Muhammed Göktaş

İyi güzel hoşta. Şimdi köylü oldukları için demiyorum da köyde bozulsa ne olacak ? Biz şehirli olduğumuz halde mikroskop bozuktu

paranoid

derdini s2m Muhammed.