Görüş Bildir
Haberler
Çenger Çayı’na Yapılmak İstenen 3 HES Projesi İçin Binlerce Ağaç Kesilecek

Çenger Çayı’na Yapılmak İstenen 3 HES Projesi İçin Binlerce Ağaç Kesilecek

FreiGeist
07.10.2015 - 14:17 Son Güncelleme: 07.10.2015 - 15:11

Toros Dağları’nın eteklerindeki Çenger Çayı’na yapılmak istenen 3 HES projesi için binlerce ağaç kesilecek. Projenin tarımı bitireceğini belirten köylüler dava açıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Antalya’da Toros Dağları’nın eteklerindeki Çenger Deresi üzerine yapılmak istenen 3 HES projesine karşı bölge halkı dört yıldır mücadele ediyor. Kanyon A.Ş. tarafından yapılmak istenen ‘Çenger I-II-III Regülatörleri ve HES Projesi’ ile ilgili alınan ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını yargıya taşıyarak iptal ettiren bölge halkı, şimdi de firmanın hazırlattığı ÇED raporuna dava açmaya hazırlanıyor.

Birgün'den Olgu Kundakçı'nın haberine göre, 3 HES’in toplam 30 km uzunluğundaki kanalı boyunca kızılçam ormanlarının kesileceğini, su kaynaklarının tamamen kuruyacağını belirten köylüler, bölgede tarımın biteceğinden endişeli. Bölge köylerinin arazileri proje için kamulaştırılma tehdidiyle de karşı karşıya. Toprak Koruma Kurulu proje için kamulaştırılacak 6,5 hektar tarım arazisinin tarım dışı amaçlı kullanımına karar verdi.

‘Bağlarımız kuruyacak’

Projeye karşı dava açan Gençler Köyü Muhtarı Hasan Hüseyin Coşar, köylerinde 500 dönüm üzüm bağı ile bin 500 dönüm tarım arazisinin HES projesinden doğrudan etkileneceğini belirtiyor.

Bölge halkının avukatı Münip Ermiş, ÇED raporuna da dava açacaklarını belirtti. Ermiş, projenin ilk halkası olan HES’in üç yıl önce tamamlanmasına rağmen bölgede suyun yetersiz olması nedeniyle çalıştırılamadığını söyledi. Ermiş, proje hayata geçirilirse yaban hayatın büyük ölçüde zarar göreceğine dikkat çekiyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0