Görüş Bildir
Haberler
Cemil Bayık'tan, Demirtaş'ın Çağrısına Yanıt: 'Silahla Çözülmez'

Cemil Bayık'tan, Demirtaş'ın Çağrısına Yanıt: 'Silahla Çözülmez'

Onedio Medya
24.08.2015 - 10:38

PKK'nın Kandil'deki yöneticilerinden Cemil Bayık, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'PKK 'ama'sız silah bıraksın' çağrısına yanıt vererek, 'Sadece o değil biz de bu çağrıyı değerli buluyoruz. Zira ne Türkiye'nin ne de bizim sorunu silahla çözeceğimize inanmıyoruz. Ancak biz 8 kez tek taraflı silah bıraktık. Hatta son seferinde güçlerimizi geri çekmeye başladık. Ancak Türkiye barış sürecinde ulaşılan herşeyi bozdu' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cemil Bayık Almanya’da Pazar günleri yayınlanan Welt am Sonntag Gazetesi’ne konuştu.

Türkiye ile PKK arasında son dönemde tırmanan gerginliğin sona ermesi için Bayık uluslarası arabulucu önerisinde bulundu. Örnek olarak da bu konuda ABD'yi işaret etti. Cemil Bayık röportajda PKK'nın hata yaptığını da kabul etti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın her iki tarafa yönelik yaptığı gerginliği bitirin çağrısına yönelik de '“Sadece o çağrı yapmadı. Bu çağrıyı biz değerli buluyoruz. Bize göre, ne Türkiye ne de biz bu sorunu silahla çözebiliriz. Sekiz kez tek taraflı olarak ateşkes çağrısı yaptık. Son seferinde ise güçlerimizi çekmeye başladık. Ancak Türkiye önce her şeyi erteledi, ardından inkar etti. Artık tek taraflı silahların susması olmayacak.” dedi. 

'IŞİD'in gücünde herhangi bir azalma olmadı'

Kandil'de yapıldığı belirtilen röportajda Cemil Bayık Türkiye'nin IŞİD'le mücadelesi sonrası IŞİD'in gücünde herhangi bir azalma olmadığını iddia etti.

IŞİD'in Erdoğan tarafından kullanıldığını söyleyen Bayık, hem Suriye lideri Esad hem de Kürtlere karşı bir tehtid unsuru olan Işid'in Türkiye tarafından desteklendiğini ancak son dönemde artan eleştiriler sonrası Türkiye'nin birşey yapmak zorunda kaldığını öne sürdü.

Türkiye'nin son dönemde PKK'ya yönelik operasyonlarının kendilerini zayıflatmadığını ancak IŞİD'e yönelik mücadelelerini engellediğini kaydetti. Cemil Bayık Alman gazetesine verdiği röportajında Nisan ayından bu yana Abdullah Öcalan'ın ziyaret edilemediğini söyledi.

Cemil Bayık ayrıca Ceylanpınar'da iki polisin şehit edilmesi olayını PKK'nın değil kendilerini Apocu olarak adlandıran diğer bir grubun düzenlediğini söyledi.

PKK'nın Türkiye devletiyle savaş içinde olmadığını öne süren Bayık 'sadece gençler kendi şehirlerini devletin saldırılarına karşı amatör şekilde korumaya çalışıyor' ifadesini kullandı.

'HDP olmadan çözüm olmaz'

Röportajında HDP'nin kendilerini zayıflatmadığını söyleyen Bayık, 'HDP olmadan çözüm olmaz' dedi. Kürt hareketinin üç unsuru olduğunu ifade eden Bayık bunları PKK, HDP ve Abdullah Öcalan olarak gösterdi.

PKK'nın silah bırakmasını Türkiye'nin de silah bırakması şartına bağlayan Bayık ayrıca Abdullah Öcalan'ın görüşmelerde masada olması ve üçüncü tarafsız bir ülkenin de görüşmelerde yer almasını istediklerini kaydetti.

'Amerika arabuluculuk görevini üstlenebilir'

Amerika ile iletişimde olduklarını söyleyen Bayık bu konuda Amerika'nın daha önceki örneklerde olduğu gibi arabuluculuk görevini üstlenebileceğini kaydetti.

Die Welt gazetesine verdiği röportajda PKK'nın en büyük başarısının kadınların özgürleşmesi olduğunu söyleyen Cemil Bayık, 'savaşan herkes hata yapar' diyerek hatalarının da olduğunu söyledi. Röportada PKK içerisinde idamların olduğunu da kabul eden Bayık, şimdi PKK'yı bu konuda suçlayanların asıl sorumlular olduğunu iddia etti.

CNN Türk ve Hürriyet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0