Görüş Bildir
Haberler
Cemil Bayık: 'Savaş İstemiyoruz, Ateşkese Hazırız'

Cemil Bayık: 'Savaş İstemiyoruz, Ateşkese Hazırız'

Onedio Medya
09.10.2015 - 18:19 Son Güncelleme: 10.10.2015 - 09:10
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık, PKK’nın ateşkese hazır olduğunu açıkladı.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Bayık, PKK’nın bir ateşkese hazır olduğunu söyledi.

'Hülümetin mantığı sürerse savaş Ortadoğu'ya yayılır'

“Hükümet savaş mantığını sürdürmeye devam ederse, biz istesek de istemesek de mezarlar dolmaya devam edecek ve bu savaş Türkiye’yi aşıp tüm Ortadoğu’ya yayılacak” diyen Bayık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz savaş istemiyoruz. Diyaloğu ilerletmek için siyaset ve demokrasi yolunda gitmeyi denedik. Ama (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan süreci engelledi. Erdoğan bizi bir diyaloğun olduğuna inandırdı. Ancak amacı, hiçbir zaman inanmadığı süreci ertelemekti.”

“Bu sorunu savaş yoluyla çözmek mümkün olsaydı yıllar önce çözülürdü” diye konuşan Bayık, PKK’nın saldırılarının ‘meşru müdafaa’ olduğunu iddia etti. Bayık ayrıca, PKK’nın ‘terör örgütleri listesi’nden çıkarılmasının Türkiye’nin Kürt sorununun kabul edilmesi ve diyalog sürecinin yeniden başlaması için önemli olduğunu kaydetti.

'Şimdiye kadar 79 kayıp verdik'

PKK’lı grupların kendilerini savunduğunu ve hala savaşa girmediklerini söyleyen Bayık, “Bizim gördüğümüz, halkını ve demokrasiyi savunmak için kavgaya giren gençlerdir” diye konuştu.

Bayık, Türk basının da yer alan ve bugüne dek Güneydoğu Anadolu ile Kuzey Irak’a düzenlenen hava saldırılarında 1740 PKK’lının öldürüldüğü yönündeki haberleri de yalanlayarak, şimdiye dek 70 kayıp verdiklerini kaydetti.

HDP'ye destek istedi

1 Kasım seçimleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bayık, Türkiye’de demokrasinin gelişmesi için HDP’ye destek verilmesi gerekiyor. Bugüne kadar bu yönde davrandık, bugünden sonra da böyle davranacağız” dedi.

Sputnik News

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam