Cem Adrian Yaptığı Çarpıcı Deneyle Sosyal Medya Sahtekârlığını Bir Kez Daha Ortaya Çıkardı: "Kandırılmaya Çalışılıyorsunuz!"

-

Cem Adrian, çarpıcı bir gerçeği tekrardan gündeme getirdi ve sosyal medyada dönen sahtekârlığı yaptığı deneyle ortaya koydu...

Gelin hep birlikte neler olduğuna bir göz atalım!

Cem Adrian, sosyal medyanın en sevilen ünlülerinden biri.

Özellikle Twitter ve Instagram'daki paylaşımları ilgiyle takip ediliyor...

Takipçi sayısı da bu yüzden bir hayli fazla!

Dikkat çekici paylaşımlar yapan başarılı şarkıcı, geçtiğimiz gün buna bir yenisini daha ekledi ve Instagram'da ve özellikle YouTube'da nasıl kandırıldığımızı gözler önüne serdi!

"Gerçeklerle kalın" adı altında paylaştığı ve sosyal medya sahtekarlığı dediği paylaşımında dikkat çekmeye çalıştığı şey ise oldukça ilginç ve aslında hepimizin az çok bildiği bir olay.

Sahte takipçi, sahte izlenme rakamları ve sahte like'lar...

Sosyal medya fenomenleri ve birçok ünlünün yaptığı şeyler aslında...

İşte o video ve açıklaması:

View this post on Instagram

Şimdi sizlere 2 video yayınlayacağım. Bu iki videonun görüntülenme sayısı arasındaki fark “sizi kandırmaya çalışan” sevgili fenomenler, starlar, publik figürler, popiler ve benzeri kişiler hakkında belki bir daha düşünmenizi sağlar ;”) Kendi takipçilerimin ( ki ben onlara dostlar diyorum ) bilinç düzeyi hakkında bir şüphem yok ama maksat toplum biraz daha aydınlansın. 559 bin gerçek takipçim var. Hepsi “gerçek” insan. Tahminimce bu paylaştığım video ortalama 100 bin Ya da 120 bin civarı bir görüntülenme alacak. Normali de bu... Ama bir sonra yayınlayacağım videoya “hileli görüntülenme” takviyesi yaptıcağım. Yani sahtekarlık. Sanırım izlenme sayısı 1 milyonu geçecektir... Bunu istersem youtubeda da kolaylıkla yaptırabilirim. İnstagram takipçi sayısı, youtube abone sayısı ve video izlenme sayısı içinde aynı sahtekarlıklara başvurmak mümkün. Böylelikle kendimi daha önemli, daha çok takip edilen, izlenen ve talep gören biri gibi gösterebilir belki bir kaç reklam bile kapabilirim... İşte sevgili dostlar sosyal medya kullanıcılarını bu şekilde kandırıp bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Kullanıcılar bu işleri tabi ki bilmiyor da, bu rakamlara inanan ve bu sahtekar hesaplara / insanlara reklam veren markalarda hiç mi akıl yok, hiç mi farkında değiller bu işlerin onu çözemedim. 🐒 İşte “sosyal medya” dedikleri meselenin boktan yüzlerinden biri bu. Bilmenizi görmenizi istedim. “GERÇEKLERLE KALIN” 💎 Bir sonraki video da buluşmak üzere... 😉

A post shared by Cem Adrian (@cemadrian) on

Ve ispatı:

Yani diyor ki: Aldanmayın! O Instagram'da gördüğünüz her şey gerçek değil, kandırılmaya çalışılıyoruz...

Bu konuda az çok hepimiz bir şeyler biliyoruz ama bu örnekle daha da iyi anlamış olduk...

Bilmeyenler de öğrenmiş oldu...

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Gerçekten kandırılıyor muyuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pedro-pascal

vidyolar silinmiş görünmüyo?

red-factor

İnstagram'da konudan az çok anlayan reklam şirketleri var diye biliyorum. Onlar kolay kolay pabuç bırakmaz. Youtube'da bu konu ile ilgili aşırı sert bir uygulama var deniyor. Ne kadar doğru bilemem. Ancak sahte tık hiçbir şey kazandırmıyor youtube üzerinde. Belki tanınmaya yol açabilir ama youtube'dan para kazanmak o konuda zor sanırım. Bunun haricinde. Bu olayı kullanarak tanınma yoluna gidiliyorsa eğer... Kendinizi kandırmaktan öteye gitmez. Çünkü bir şey malsa, maldır. Sonradan anlaşılır.

biryerdebiri

Onedio küfürden geçilmiyor. Yorumlar iyice ahıra döndü ya.

soohye

yani?

korkmazzgil

Ne olmuş yani çoğu kişinin bildiği bir şey söylemişse? Çok biliyorsunuz ya hani herşeyi(!) bunu da bildiğinizi hesaba katamamış ne büyük ayıp! Alışmışsınız tabi kandırılmaya biri doğru bir şey söyleyince 'uyanda balığa gidelim' moduna giriyorsunuz. Sizce bunu bilmediğinizi mi düşünerek paylaşmıştır yoksa farkındalığı arttırmak için mi? Aa tabi ama siz bunu çoktan biliyordunuz ve kimi hemen küçük görelim diye bekliyordunuz ukala dümbelekleri.

seval-cumen

ne alaka DKASPOĞDKFÖRAĞSPOKAR

Görüş Bildir