Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Celal Şengör'ün Kütüphane Anısı Üzerinden Birbirine Giren İsmail Saymaz ile İhsan Şenocak'ın Çok Tartışılacak Sözleri

519PAYLAŞIM

Bu tartışma bitmez...

Bugün biraz uzun, biraz sabır gerektiren, bol bol da erkek içeren bir içerikle karşınızdayız; içerikte bolca erkek var, kadınlarla ilgili konuşuyorlar ama yine kadınların söz hakkı yok!

Mini etekle okula geldiği için kütüphanede neredeyse tacize maruz kalan genç bir kadın, sırf eline LGBTİ+ broşürü verildiği için okuldan alınan yine genç bir kadın, hatta inanmazsınız uzay yürüyüşü yapan kadınlar...

Prof. Dr. Celal Şengör'le başlayan, kızını okuldan alan Aydın Binboğa ile devam eden, İsmail Saymaz'dan Cübbeli Ahmet Hoca ve İhsan Şenocak'a ulaşan bir tartışmayı aktaracağız bugün size. Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Prof. Dr. Celal Şengör, geçtiğimiz günlerde konuk olduğu bir televizyon programında kütüphanede çalıştığı sırada gördüğü bir kadın hakkında söyledikleri gündeme bomba gibi düşmüştü.

Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek'te kütüphanede yaşadığını anısını şu sözlerle paylaştı: "Orada bir kız gördüm. Abi inanılmaz güzel bacakları var. Kısacık bir etek giyinmiş dedim ya ben buna biraz daha yakından bakayım. Abi gittim ama bir bahane olması lazım. Ben yine aynı kitabı istedim."

Bir dönem AK Parti Adana İl Başkanlığı'na aday olan siyasetçi Aydın Binboğa, Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitim alan kızını okuldan aldığını bu paylaşımla duyurmuştu; belki hatırlarsınız...

"Okuldan nasıl almış, sonuçta burası bir üniversite, nasıl dönmüş olaylar?" diye sormayın, biz de bilmiyoruz. LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü'nün broşürüyle ilgili olduğunu söylemiş kendisi...

Hem destek hem de tepki gören bu paylaşımların ardından, kadınlara yönelik açıklamalarına gelen tepkiler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açığa alınan İhsan Şenocak da bir paylaşımda bulundu.

Celal Şengör ile Boğaziçi Üniversitesi'ni hedef aldı ve daha önce yaşanan mağduriyetleri dile getirdi.

"Sizin niyetiniz bozuk."

İhsan Şenocak, Prof. Dr. Celal Şengör'ün Teke Tek'te anlattığı anısını değerlendirerek şu sözleri söyledi: "Bu adamlar o zaman; 'Siz sadece kadının örtünmesini düşünürsünüz. Neden kadının örtünmesinden bahsedersiniz? Sizin niyetiniz bozuk' diyorlardı. İşte bunların adamları, bilim adamı dedikleri şahıs, ekrana çıkıyor. Bir kadın mini etek giyiyor, onun beden yapısını en şehvi ifadelerle anlatırken eğer bu adam hala o üniversitede görev yapıyorsa onun olduğu üniversiteye bir babanın kızını göndermesi bir çobanın kuzularını bir kurtların ortasına bırakması gibidir."

Bu noktada işin içine tartışma programlarının aranan ismi olan ve kadınlara dair sözleriyle bir dönem epey tartışılan gazeteci İsmail Saymaz girdi.

Yanlarında erkek olmadan ilk kez uzayda yürüyen kadınları referans gösteren İsmail Saymaz, Cübbeli Ahmet Hoca'dan İhsan Şenocak'a kadar bu konuda konuşan din insanlarına laf attı.

İsmail Saymaz'ın paylaşımı hem destek hem de tepki görürken yepyeni bir tartışma alevlendi: İslam düşmanlığı...

Daha önce de söylediğimiz gibi, kadınlarla ilgili ifadeleri nedeniyle tepkiler üzerine görevden alınan İhsan Şenocak tartışmaya devam etmek için yine kadın düşmanlığına oynadı.

"Pakize Suda'nın bu tartışmada ne işi var?" diye soruyorsunuz değil mi? Aynı soru bizim de kafamızda dönüyor...

Paylaşımlarına devam eden İhsan Şenocak, İsmail Saymaz'ı din düşmanlığı ile suçladı.

Celal Şengör'le ilgili söylemlerine devam etti.

Son olarak İsmail Saymaz birtakım laflar sokarken, tartışmanın nereye gideceği merak konusu haline geldi.

Ve tabii ki tartışmaya konu olan kadınlara ne olduğu... Kadının adı yok elbette ama epey tartışması var, siz ne dersiniz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lautrec-alhambra

Bunları kadın doğurmuyor galiba kendi kendine ürüyorlar ondan bu düşmanlık . Gerçi bu kafadaki mahlukatları yetiştiren aile nasıldır allah sabır versin öyle kadınlara .

kalemine

ya ben şeyi anlamadım celal şengör hoca iken mi bu durumu yaşamış öğrenci asistan gibi bişeymiymiş acaba. kızını okuldan alan embesil de kızına ne kadar güvendiğini gösteriyor kızının fikriyle uyuşmuyorsa zaten sorun olmaz yok kızının aklına yatıyorsa kızını istersen uzaya gönder yine aklında olacak.

cem-saricaoglu

isteyen istediğini giysin istediği yerde okusun broşör dağıtsın demek neden bu kadar zor? insanlar için neden kendileri gibi yaşamayanları kabullenmek bir mesele haline geliyor? anlamak mümkün değil.

ittihat15

"kadın bacağı" demişken muhafazkarların gözbebeği Necip Fazıl Kısakürek'ten bir şiir ;) Her ayağın bastığı yerde sanki kalbim var, kalbim ki vahşi bir zevk alır ezilişinden. ömrümün geçtiği yolda bana sorsalar, gidiyorum bir kadın bacağının peşinden. Bir kadının içinden ağlayışı, gülüşü, gözlerinden ziyade bacaklarına yakın, bir lisandır onların duruşu, bükülüşü, kadınlar! onlar varken konuşmayınız sakın. Ince sütunlardaki ilahi güzelliğe bacakların ruhudur şekil veren diyorum bacakları bir kalın örtüde saklı diye mermerde kalbi çarpan venüs’ü sevmiyorum. Boynuma doladığın güzel putu görseler insanlar öğrenirdi neye tapacağını. kör olsam da açılır gözüm, ona sürseler isa’nın eli diye, bir kadın bacağını. Necip Fazıl Kısakürek

kakaolukek

Çok güzel bir şiir :)

kakaolukek

Bu tartışmayı okumak bana hiçbir şey katmadı. Yazık yıl 2019, nasıl dünyanın düz olup olmadığını tartışmıyorsak (gerçi onu da tartışan var) kadınların okuma hakkı da tartışılmamalı. Erkekler kadını bir obje olarak değil hayalleri, zekası, vizyonu olan bir BİREY olarak görmeyi öğrenmeli.

Görüş Bildir