Carl Sagan'ın Efsanevi 'Mesaj'ı 28 Yıl Sonra Yeniden Yayımlandı

 > 
58PAYLAŞIM

Carl Sagan’ın kaleme aldığı bilimsel kitaplar arasından sıyrılan ve kendisine bilimkurgusal roman sınıfında yer bulan başyapıtı “Mesaj”, 28 yıl aradan sonra tekrar basıldı.

Ülkemizde ilk olarak 1987 yılında İnkilâp Kitabevi tarafından yayımlanan bu roman, bilimkurgu edebiyatında çok önemli bir yere sahip. Sagan bu yapıtında, dünya dışı akıllı yaşam arama konusunu işliyor ve kurgusunu da bilimsel gerçeklere dayandırıyordu.

Kendini uzaydan gelen radyo frekanslarını dinlemeye adayan Dr. Ellie Arroway ’in yıllar süren araştırmalarının sonunda, gizemli bir mesaj almasıyla başlayan öykü, dünya dışındaki akıllı yaşamla iletişim kurma yolunda devam ediyor. Mesaj , Carl Sagan ’ın anlatım gücü ile bilimsel hayallerini birleştirdiği muhteşem bir roman.

"Ellie daha önce yüz kere yaptığı gibi uçağın penceresinden aşağı bakıp Dünya’nın böyle 14 kilometre yüksekten uçan ve bizim gibi gözlere sahip bir dünya dışı yaratıkta nasıl bir izlenim yaratacağını düşünmeye başladı. Ortabatı’nın göz alabildiğine uzanan geniş arazisi, tarımsal ya da kentsel yerleşime göre kareler, dikdörtgenler ve dairelerle kesik kesikti; Güneybatı’nın şimdi üzerinde uçtukları bölgesinde ise yaşamın tek belirtisi dağların ve çöllerin arasından uzanan dümdüz bir çizgi. Daha ileri uygarlıklara sahip dünyaların sakinleri tarafından mı inşa edilmişlerdi acaba? Yoksa gerçekten ileri bir uygarlık tek bir iz bile bırakmaz mıydı yaşadığı yerde? Bir bakışta bizim akıllı varlıklar olarak evrimsel gelişmemizin neresinde olduğumuzu söyleyebilirler miydi?"

1997 yılında beyazperdeye de konuk olan roman büyük ses getirmeye devam etmiş fakat Sagan , filmi izleme fırsatı bulamadan hayata gözlerini gözlerini yummuştu. Robert Zemeckis yönetmenliğinde çekilen filmin baş rollerinde ise hatırlayacağınız üzere Jodie Foster ve Matthew McConaughey arzı endam etmekteydiler.

Say Yayınları etiketiyle raflarda boy göstermeye başlayan Mesaj’ın çevirisi İlk baskıda olduğu gibi Mehmet Harmancı’ya ait. 

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir