Canan Karatay'ın 'Gargara' Önerisi Mehmet Ceyhan'a Soruldu: 'Halk Yalan Olduğunu Biliyor'

 > 
47PAYLAŞIM

Prof. Dr. Canan Karatay'ın 'karbonatla gargara' tavsiyesinin sorulduğu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Artık halk da bunun yalan olduğunu biliyor, bu insanlar gündeme gelmek için bunları uyduruyor", "Gargara ile kelle paça ile salgının önleneceği yalanlarıyla halkın yanıltıldığı günlere geri dönmeyelim" dedi.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, dün Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda salgın döneminde vücudu güçlendirmek için C ve D vitaminlerinin önemine dikkat çekmiş ve "Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum" demişti.

Karatay'ın açıklamaları için 👇

Koronaya Karşı 'Kelle Paça' Önerisiyle Çok Tartışılan Canan Karatay'dan Yeni Tavsiye: 'Gargara Yapın' - onedio.com
Koronaya Karşı 'Kelle Paça' Önerisiyle Çok Tartışılan Canan Karatay'dan Yeni Tavsiye: 'Gargara Yapın' - onedio.com

"Gündeme gelmek için uyduruyorlar"

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise bir televizyon kanalından aranarak, Canan Karatay’ın karbonatla gargara tavsiyesinin kendisine sorulduğunu belirtti.

Ceyhan, “Artık halk da bunun yalan olduğunu biliyor, bu insanlar gündeme gelmek için bunları uyduruyor dedim. 'Halk merak ediyor' dediler. Oysa halk merak etmiyor. Merak etmesi için uğraşmayın lütfen” ifadelerini kullandı.

"Gargara, kelle paça yalanlarıyla halkın yanıltıldığı günlere geri dönmeyelim"

Twitter üzerinden açıklama yapan Ceyhan, şu ifadeleri kullandı:

“Bir kanaldan aradılar. Artık pek sesi çıkmayan birinin karbonatla gargaranın koronavirüsü öldürdüğünü söylediğini, benim buna ne diyeceğimi sordular. 'Artık halk da bunun yalan olduğunu biliyor, bu insanlar gündeme gelmek için bunları uyduruyor' dedim. 'Halk merak ediyor' dediler. Oysa halk merak etmiyor. Merak etmesi için uğraşmayın lütfen. 

Bu saçmalıkları haber yaparken lütfen düşünün. Sağlık çalışanları canını verirken, güvenlik görevlileri ve diğer basın çalışanları yaşamlarını tehlikeye atarken, sizden de beklenen tek bir şey var. Siz de halkı doğru bilgilendirmek için en az bizim kadar emek verdiniz. Şimdi halkın önlemlere uymamasına ve salgının artmasına neden olacak böyle yanlış olduğunu bildiğiniz haberler yapmayın lütfen. 

Bu kadar bilimsel gelişmelerden ve bilgi birikimden sonra tuzlu suyla karbonatla gargara, kelle paça ile salgının önleneceği yalanlarıyla halkın yanıltıldığı günlere geri dönmeyelim. İleri gideceğimize taş devrine geri dönmeyelim.”

Ceyhan, bu sözlerinin ardından şunları da paylaştı 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir