Görüş Bildir
Haberler
Can Kaybının 191'e Çıktığı İspanya'da 15 Günlük Olağanüstü Hal İlan Edildi

Can Kaybının 191'e Çıktığı İspanya'da 15 Günlük Olağanüstü Hal İlan Edildi

Deniz Gök
14.03.2020 - 17:10 Son Güncelleme: 15.03.2020 - 09:31

Yeni tip koronavirüs nedeniyle İspanya genelinde son 24 saatte ölü sayısı 71 artarak 191'e, vaka sayısı ise bin 700 artışla 5 bin 945'e çıktı. İspanya hükümetinin İtalya'nın ardından 15 gün boyunca olağanüstü hal ilan ettiği bildirildi. 

Sağlık Bakanlığından verilen son rakamlara göre, virüsün bulaştığı kişi sayısı, düne göre bin 700'den fazla artarak, 5 bin 945 oldu.

Kovid-19 vakalarında ölü sayısı düne nazaran 71 artarak, 191'e yükseldi. Bu rakamlar, İspanya'da Kovid-19'un çıkmasından bu yana 'en hızlı artış' olarak dikkati çekti.

Ülkede Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 10 Mart'ta 36, 11 Mart'ta 48, 12 Mart'ta 84, 13 Mart ise 120 olmuştu.

Virüsün en fazla etkilediği Madrid'de ölü sayısı 24 saatte neredeyse iki kat artarak 133 olurken, vaka sayısının da 3 bini geçtiği açıklandı.

"Şehrin giriş ve çıkışlarının kapanması çok yakın"

"Şehrin giriş ve çıkışlarının kapanması çok yakın"

Madrid Belediye Başkanı Jose Luis Martinez Almeida, 'Şehrin giriş ve çıkışlarının kapanması tahmin ettiğimizden çok daha yakın.' açıklamasında bulundu.

Madrid'de eczane ve market dışında tüm dükkanlar kapalı olurken, halka mecbur olmadıkça sokağa çıkmama çağrısı yapılıyor.

Madrid'in ardından 19 ile en fazla ölü sayısının bulunduğu Bask özerk yönetimi de benzer bir kararla, yarından itibaren dükkanların kapatılacağını duyurdu.

Önemli dini törenler iptal

Önemli dini törenler iptal

Diğer yandan Kovid-19'a karşı alınan önlemler kapsamında, İspanya'da ünlü olan ve Sevilya, Malaga gibi kentlerde özellikle turizme önemli gelir sağlayan Paskalya Bayramı dönemindeki dini geçit törenleri iptal edildi.

İspanya Piskoposlar Konferansı Kurumu, Katolik vatandaşlara 'ayinleri radyo ve televizyondan takip etmesi' çağrısı yaptı.

Ülke genelinde karantina kararı

Ülke genelinde karantina kararı

Salgın nedeniyle 15 gün boyunca olağanüstü hal ilan eden İspanya hükümeti, Bakanlar Kurulu toplantısını virüse karşı önlem için telematik sistemiyle yaptı.

Akşam saatlerinde yaptığı açıklamada krizin boyutu nedeniyle olağanüstü önlemler almak zorunda kaldıklarını belirten Başbakan Sanchez, Cumartesi gecesinden itibaren geçerli olmak üzere 2 hafta boyunca ülke genelinde karantina uygulanacağını açıkladı.

Ülkede işe gitmek ve yiyecek satın almak gibi zorunlu haller dışında sokağa çıkmanın yasaklandığı belirtiliyor.

Virüsün Çin'den sonra en fazla etkilediği İtalya'da da geçtiğimiz hafta OHAL ilan edilmiş ve seyahat kısıtlaması getirilmişti. 👇

OHAL ilan eden ülkeler arasında İtalya'nın ardından Macaristan, Slovakya ve ABD'de de katılmıştı. 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
19
5
2
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Lestat

"Şehir giriş ve çıkışlarının kapanması çok yakın" derken? Ölü sayısının kaça çıkmasını bekliyorsunuz kapatmak için?

iotaaquilarea

Avrupa'da bu kadar etki gösterebilen bir virüsün Afrika'ya girince neler yapabilceğini hayal bile edemiyorum

Kayra Crv

katliam

moondark

Virüs taşıyıp taşımadığımızı bilmediğimiz için semptomlar ortaya çıktıkça sayı artacak. Herkes bende virüs yok diyerek dolaşıyor. Kim kime bulaştırdı kimbilir?