Can Dündar ve Erdem Gül'den AB Liderlerine Mektup

 > 
5PAYLAŞIM

Cezaevinde bulunan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, mülteci krizini görüşmek üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla biraraya gelecek Avrupa Birliği liderlerine yazdıkları bir mektupla Türkiye'de ifade özgürlüğü ve insan hakları konusundaki sorunları göz ardı etmemeleri çağrısında bulundu.

Brüksel'de Pazar günü yapılacak zirvede Avrupa Birliği ile Türkiye mülteci krizine çözüm arayışları için masaya oturacak.

2015 yılına ağırlığı Suriye'den olmak üzere 900 bin civarında mültecinin Avrupa'ya ulaştığı tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği'nin krizin çözümü konusunda katkısı karşılığında Türkiye'ye vize sınırlamalarının yumuşatılması, mali katkı ve AB üyelik sürecinin hızlandırılması vaadinde bulunması bekleniyor.

Türkiye'den ise sınırlarının güvenliğini sağlaması ve Avrupa'da sığınma başvurusu kabul edilmeyen mültecileri geri alması beklenecek.

'Mülteci krizine çözüm arayışının AB'nin insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü duyarlılığına engel olmayacağını umut ediyoruz'

MİT tırları soruşturması kapsamında yaptıkları haberler nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderilen Can Dündar ve Erdem Gül, AB liderlerine yazdıkları mektupta bu zirvede mülteci krizine çözüm arayışının AB'nin insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü duyarlılığına engel olmayacağını umut etmek istediklerini vurguladılar.

Dündar ve Gül, mektupta, 'Bu haftasonu buluşacağınız Türkiye Başbakanı ve onun temsil ettiği rejim, insan hakları ve basın özgürlüğünü hiçe sayan politikası ve uygulamalarıyla tanınıyor' ifadelerine de yer verdiler.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tutuklanması Dış Basında - onedio.com
Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tutuklanması Dış Basında - onedio.com

Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR'larıyla ilgili haberleri nedeniyle 'casusluk yapmak ve terör örgütüne yardım ve yataklık etmekle' suçlanıyorlar.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir