Görüş Bildir

Can Dündar ve Erdem Gül'den AB Liderlerine Mektup

Haberler
> Can Dündar ve Erdem Gül'den AB Liderlerine Mektup

Cezaevinde bulunan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, mülteci krizini görüşmek üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla biraraya gelecek Avrupa Birliği liderlerine yazdıkları bir mektupla Türkiye'de ifade özgürlüğü ve insan hakları konusundaki sorunları göz ardı etmemeleri çağrısında bulundu.

Brüksel'de Pazar günü yapılacak zirvede Avrupa Birliği ile Türkiye mülteci krizine çözüm arayışları için masaya oturacak.

2015 yılına ağırlığı Suriye'den olmak üzere 900 bin civarında mültecinin Avrupa'ya ulaştığı tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği'nin krizin çözümü konusunda katkısı karşılığında Türkiye'ye vize sınırlamalarının yumuşatılması, mali katkı ve AB üyelik sürecinin hızlandırılması vaadinde bulunması bekleniyor.

Türkiye'den ise sınırlarının güvenliğini sağlaması ve Avrupa'da sığınma başvurusu kabul edilmeyen mültecileri geri alması beklenecek.

'Mülteci krizine çözüm arayışının AB'nin insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü duyarlılığına engel olmayacağını umut ediyoruz'

'Mülteci krizine çözüm arayışının AB'nin insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü duyarlılığına engel olmayacağını umut ediyoruz'

MİT tırları soruşturması kapsamında yaptıkları haberler nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderilen Can Dündar ve Erdem Gül, AB liderlerine yazdıkları mektupta bu zirvede mülteci krizine çözüm arayışının AB'nin insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü duyarlılığına engel olmayacağını umut etmek istediklerini vurguladılar.

Dündar ve Gül, mektupta, 'Bu haftasonu buluşacağınız Türkiye Başbakanı ve onun temsil ettiği rejim, insan hakları ve basın özgürlüğünü hiçe sayan politikası ve uygulamalarıyla tanınıyor' ifadelerine de yer verdiler.

Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT TIR'larıyla ilgili haberleri nedeniyle 'casusluk yapmak ve terör örgütüne yardım ve yataklık etmekle' suçlanıyorlar.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
49
23
8
5
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
yorumsuz

Çok çaresizce bir davranış gibi gözüküyor.Avrupa ülkeleri yerine Türk milletinden medet ummalıydılar.Şu anda AB AKP'ye karşı köprüyü geçinceye kadar taktiğin... Devamını Gör

AB ülkelerinin çok umurunda olacak sanki. G20'ye Demirtaş'ı çağırmışlardı çok etkilenip/umursayıp, şimdi de Davutoğlu'na " ütfen basını umursayınız" derler. ... Devamını Gör

zaten reziliz iyice rezil etme bizi üff