Cahilsavar Profesör İlber Ortaylı'dan Türkler, Türkiye ve Coğrafyamız Hakkında 19 Tespit

8.7bPAYLAŞIM

Türkiye'nin en çok sevilen insanlarından biri şüphesiz İlber Ortaylı. Çok farklı kesimlerden insanın sempatisini ve saygısını kazanmış durumda. Televizyon programları, köşe yazıları ve röportajları her zaman ilgiyle okunur, izlenir. Biz de kendisinin zaman içinde Türkiye, Türkler ve coğrafyamızla ilgili yapmış olduğu 19 tespiti derledik.

1. Biz Türkler taklit ederiz ama kaybolmayız.

2. Atatürk devrinde tahılla beslenen; incir, üzüm satarak geçinen Türkiye, ufku ve vizyonu itibariyle bugünkünden çok daha ilerideydi.

3. Türkler umumen tembeldir.

iceriks.com

4. Üniversite tabi ki açılmalıdır, ama Hakkari'nin Kastamonu'nun dağlarına değil. Her yere gidip üniversite kurulmaz. Ankara'ya yirmi tane kurarsın, buraya gelen öğrenciler Ankara'nın nimetlerini görür.

5. Cahillik hiç ayıplanacak bir şey değildir hatta cahil tutarlıdır kendi içinde. Kötü olan yarı cahillerdir.

6. Bizim Milli Eğitim camiamızı yönlendiren adamlar köylüdür. Bunların yüksek bir kültürü yoktur.

7. İslam aleminde Türkler için bir model yoktur; çünkü biz modern bir dünyada muasır bir medeniyeti hem benimsemek, hem de onunla kavga ederek tarihimizi ve kimliğimizi korumak zorunda olan bir milletiz.

8. Türk ordusu ricat etmeyi bilmezdi. İlk defa ricat etmeyi İstiklal Savaşı'nda öğrenmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın harp tarihimizdeki büyük katkısı düzenli geri çekilmeyi öğretmesidir.

9. Türkler öyle bayılarak din kabul etmez, son derece çakal bir millettir.

10. Tarihte hiç bir ülke Gazze kadar küçük yüzölçümüyle bu kadar büyük bir trajedi ve acı yaşamış değildir.

11. Kemalizm dinle çok uğraşmadı. Onun için Müslüman kimliği de devam etti.

12. Konuştuğu dil Türkçeyse Türktür.

13. Kanuni'yi sevmek için Atatürk'e düşman olmaya gerek yok.

14. Türkiye, Mısır’ın, Irak’ın, Suriye’nin durumuna düşemez. Her şeye rağmen bir devlet var, ordu var. Gelenek, üretim, işçi sınıfı var. Çok ezilmiş olsa da bir köylü sınıfı var. Böyle bir ülkenin Irak, Suriye olması mümkün değil.

15. Avrupa bizi istemez. Sen ister misin Avrupalı olsan şimdiki Türkiye’yi?

16. Bir kişi tarihin akışını şartlar varsa değiştirir. 1923’te Türkiye’de cumhuriyet kurulacağını kim söylerdi! Yarı İngiliz işgalinde bir saltanat olur, giderdi.

17. İslamla demokrasi uyum içinde var olabilir ama bugünkü Müslümanlarla değil.

18. "Türkiye köylüleşiyor" demek yerine "Türkiye kasabalılaşıyor" demek gerekir.

19. Türk gençleri oturup buranın keyfini çıkarıp, buradaki rezaleti önlesinler. Buranın şartlarına uymayan gitsin buradan. Yani burayı soymak, kirletmek isteyen, burada insanların hayatına karışmak, bir şeyler empoze etmek isteyen gitsin. Ama diğerleri burada kalsın. Türkiye önemli ve güzel bir memleket.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bapsi

İlber hocanın 4 .maddede söyledikleri okadar doğru ki adam gecekondu üniversitelerinde doktor olarak ! mezun oluyor beyaz önlüğüde giyince iyice kendini doktor falan zannediyor sonrada iğne yapmayı dahi bilmeyen bu adama sen güvenip canını emanet ediyorsun ne demişler her toplum layık olduğu şekilde yönetilir

Gizli Kullanıcı

O değil de ben şeyi merak ediyorum, adam Meb'den cumhurbaşkanına kadar herkese istediğini söyleyebiliyor. Nasıl oluyor da doğruyu söyleyenin dokuz köyden kovulduğu ülkemizde kimse İlber Hoca'ya dava açmıyor? Açmasınlar da zaten, gurur duyabileceğimiz bir o kaldı ama merak ettim şimdi.

ahmet.burma.9

17 ve 19 çok iyi. Bir de hikayesi var İlber hocanın. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarih dersinde müfredat gereği makaleyi fransızca okumaktadır. Ancak öğrencilerden biri yavaş okumasına dayanamayarak; "İsterseniz ben okuyayım hocam. Daha hızlı ilerleriz." der. İlber Hoca'da "al da oku" dercesine kitabı gence uzatır. Kitap almancadır. İlber Hoca, almancadan fransızcaya eş zamanlı çeviri yaparak okur makaleyi.

berkut-keskin

Eski Türkiyenin akademisyeni İlber Ortaylı. yeni Türkiyenin akademisyeni Emine Erdoğan.. varın gerisini siz düşünün..

hakan-duman

Yaşarken gördüğüm,muhtemelende görüp görebileceğim en ukala insan.. Hakkıdır.Bazen görgüsüzlük seviyesine ulaşıyor ama o da yakışır.Tespitlerinden en doğrusu Avrupa Türkiyeyi istemez tabi! Çevresinde canının istediği kim varsa daldı birbirine soktu liderlerini katletti.. TCni özellikle son yıllarda kaşımadığı nokta bırakmadı,hertür terörü denedi.. Cemaatçisinden,pkksına vs. ama olmuyo.. Sonunda ben sana dalacam lan sebebe gerek yok ddeyip gelicekler.. Sınır daraldı işte.. Suriye filan bitince. Bizim burdaki ileri akıllı ergenlerimiz,oldukça milliyetçilerimiz muhtemelen seyahat halinde olurlar !

sethoxo

Doğru. Bir noktaya değinecek olursak, ukala davranmaya hakkı da var dediğin gibi, ne yazık ki bu kadar iğneleyici konuşmasa bizim halkımızın dikkatini çekemezdi zaten. Alçakgönüllü, sempatik ve sessiz bir insan olsa bu söylediği doğruları kimse okumaz, haberi bile olmazdı. Adamına göre muamele yani.

ali-bngl

dediklerinde haklısın bilgili ama bazen kaba bazen de ukala olan bir insan .. ama bundan daha çok sinir eden bir durum varsa takipçilerinin aynı şekilde bilgisi olmamasına rağmen onun adına gibi ukalalık yapmasıdır herhalde

ali-bngl

dediğiniz şeyler iyi özellikler bu şekilde davransa kimsenin onu yargılayacağını sanmam ama konu okumaya gelirseo iş biraz popüler olmakla alakalı sanırım

Görüş Bildir