Görüş Bildir
Haberler
CA 15- 3 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlamlara Gelir? Değerleri Kaç Olmalıdır?

CA 15- 3 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlamlara Gelir? Değerleri Kaç Olmalıdır?

Elif Ateş
04.10.2021 - 08:30

Önemli bir kanser antijeni olan CA 15-3, özellikle meme kanseri ve tedavisinde büyük rol oynar. Bu glikoprotein yapılı antijen, başta meme kanseri olmak üzere daha birçok bölgede oluşan tümörlerin birbirini tutmasından, metastazından ve bağışıklığından sorumludur. Aynı zamanda  CA 15-3 antijeni tümörlerin boyutu, evresi ve hastalığın tedavisindeki ilerlemeyle ilgili bilgiler de verebilmektedir. Standart kan sayımında ortaya çıkan CA 15-3 değerlerinde ki herhangi bir dengesizlik sadece kanser değil pankreas, karaciğer, idrar yolları enfeksiyonu gibi birçok hastalığın teşhisinde gerekli bir parametredir. Peki, CA 15- 3 nedir? Yüksekliği ve düşüklüğü ne anlamlara gelir? Değerleri kaç olmalıdır? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kanser testleri olarak da bilinen tümör belirteçleri, kansere cevap olarak üretilen maddelerdir. Sadece kötü huylu değil, iyi huylu hastalıklarda da tümör belirteçleri artış gösterebilmektedir. Aslında bu belirteçler sağlıklı hücreler de az da olsa bulunur. Ancak kanserler hücrelerinde üretim daha fazla olur. Tümör belirteçleri genel olarak kanda olabildiği gibi, idrarda, tümörün kendi dokusunda ve vücut sıvında da bulunabilir. Kanser dışı pankreas, karaciğer ve diğer hastalıkların saptanmasında ise tümör markerlerın kullanılması oldukça zordur. Bundan dolayı ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, muayene ve biyopsi gibi tetkikler de yapılmaktadır. Aynı zamanda bu belirteçler hastalığı erken teşhis etmede büyük yarar sağlar. Bir tümör belirteçi olan CA 15- 3 hakkında merak edilenleri sizler için derledik...

CA 15-3 Nedir?

CA 15-3 Nedir?

Göğüs hücreleri tarafından üretilen CA 15-3, protein yapılı bir antijendir. Özellikle kanserli tümörlerde bu antijen, vücutta 27.29 oranda üretimi artış gösterir. CA 15-3 kanser antijeni, kanser yapmamakla birlikte vücutta bulunan kanserli hücreler tarafından saçılır. Kan dolaşımına girerek kanser seyrinin takibinin yapılmasını sağlayan bir belirteçtir.

Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlamlara Gelir?

Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlamlara Gelir?

Eğer yapılan kan testinde değerler 30 ML'nin üstünde çıkarsa yükseklikten söz edilir. Genellikle vücudun başka bölgelerine yayılmış meme kanserinde bu değerler de artış yaşanabilmektedir. Bu kanser kemiklere, karaciğere yayıldığı zaman CA 15-3 değerleri en yüksek seviyeye ulaşır. Sadece meme kanserinde değil pankreas ve akciğer kanserinde de değer yüksekliği görülür. Bu antijenin değeri bir tek kanserle artış göstermez. Siroz ve diğer karaciğer hastalıkları, hamilelik ve emzirme, lupus ( kelebek) hastalığı, türberküloz, rahim ve yumurtalık tüplerinde enfeksiyon, pankreas iltihabı, bağışıklık sisteminin anormal çalışmasından kaynaklı gelişen sarkoidoz, sindirim sistemi hastalığı olan gastrointestinal hastalığı, karaciğer iltihabı, idrar yolları enfeksiyonu endometriozis gibi durumlar değerleri yükselten faktörlerdir. CA 15-3 yüksekliğinin belirtileri ise şunlardır:

 • Meme de şekil bozuklukları, ödem ve şişlik

 • Meme başında renk değişikleri, akıntı, çökme, deri soyulmaları

 • Meme ucunda yara ve kızarıklık

 • Hamilelik

 • Enfeksiyon

 • Balgam da kan ve kronik öksürük

 • Açıklanamayan kilo kayıpları

 • Dışkılama problemleri, dışkıda kan

 • Hissedilen sert hareketsiz kitleler

 • Cilt üzerindeki benlerin renginde ve şeklinde değişiklik

 • İdrarda sık görülen kan

 • Regl dışında görülen kanamalar

 • Yüksek ateş

CA 15- 3 değerlerin düşmesi ise herhangi bir sorun teşkil etmez. Değerlerin yükselmesine sebep olan hastalığın iyileştiğini veya tedavinin işe yaradığını gösterir.

Değerleri Kaç Olmalıdır?

Değerleri Kaç Olmalıdır?

Yapılan kan testinde olması gereken değerler 0- 30 ML arasıdır. Bu değerler testin yapıldığı laboratuvarlara göre az da olsa değişiklik gösterebilmektedir. Meme kanserinin evrelerinde değerlere göre yüzdelik olarak artışlar şu şekildedir:

 • Evre- 1 :%5- 10 arasıdır.

 • Evre 2: %29

 • Evre 3: %32

 • Evre 4 : % 90

Aşağıdaki İçerikler De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın