Görüş Bildir
Haberler
Burçak Yüce Yazio: Başımıza Gökten Gübre Yağacak

etiket Burçak Yüce Yazio: Başımıza Gökten Gübre Yağacak

Burçak Yüce
03.05.2021 - 20:13 Son Güncelleme: 04.05.2021 - 11:34

Biliyorsunuz meteoroloji geçtiğimiz hafta özellikle İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illeri için alarm verdi. Nedeni Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımıydı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bu gibi olağan dışı toz fırtınalarında genellikle Meteorolojiden gelen açıklamada, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı halkın dikkatli ve tedbirli olunması istenirdi.

Ben de genellikle evimin henüz silinmiş camlarını ve yıkattığım arabamı düşünür ah vah ederdim.

Meğerse bu taşınımın çok faydalı tarafları varmış.

Hatta Atalarımız bu yağmurları “Bereket yağmurları” diye nitelendiriliyormuş. Bereketli oluşunun nedeni Sahra Çölü'nden taşınan tozlarla birlikte gelen faydalı minerallerin yağmura karışmasıymış. Anadolu'da bu yağışlar sırasında kaplar yerlere konulur, doldurulan sular içilirmiş.

Günümüzde Anadolu’da bu gelenek devam ediyor mu bilmem lakin İstanbul’da böyle bir geleneğin sürdüğünü pek görmedim.

Bu arada uzmanların açıklamalarına göre yağışların Mayıs ayı ortalarına kadar ülkemizde ve özellikle batı kesimlerde yoğun şekilde devam etmesi bekleniyormuş.

Yani benden tavsiye hiç boş yere pencere silip kendinizi yormayın.

Bırakın arabalarınız da azıcık kirli oluversin. Zaten bu aralar kirlenmeye devam edecek.

Şaka bir yana, mineral içeriği bakımından oldukça zengin kabul edilen bu yağışların bir başka özelliğine de büyüme, gelişme ayı Nisan olan haşeratlara büyük fayda sağlamasıymış.

Üstelik salt karadaki canlılar için değil, denizdeki tüm canlılar için çok de oldukça önemliymiş.

Hatta yapılan bir araştırmaya göre Amazonların en önemli besin kaynağı  'Bereket Yağmurları' denilen bu yağışlar olabilirmiş.

Yine yapılan bazı bilimsel çalışmalar neticesinde çöl tozları içerisinde; silikat, sülfat, kuvars, yüksek kalsiyum parçacıkları, demir, fosfor, kurum, karbon bakımından zengin diğer parçacıklar olduğu tespit edilmiş.

“GÖKTEN YAĞAN GÜBRE...”

Buradan yola çıkarak İTÜ Meteoroloji Mühendisi Hüseyin yaptığı bir açıklamada, 'Çiftçilerimize bedava gökten gübre yağıyor. Hayırlara vesile olsun' demiş.

Bir gün başıma gübre yağacağına sevineceğimi söyleseler gülerdim ama şu geldiğimiz noktada neye sevinip neye üzüleceğimizi bilemez halimizle buna da Ya Rabbi şükür diyoruz.

Bakalım başımıza daha neler yağacak, neler gelecek?

Neyse gübre yağması iyiymiş…

Başka şeyler yağmasın da… :)

Instagram

Facebook

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
16
9
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Laplace's Demon

Gübre olayı güzelde pisliği ayrı dert. Tüm camlar arabalar kirleniyor. Kuzey avrupada başka yerlerde yağmur yağdığında araba temizleniyor pırıl pırıl oluyor,... Devamını Gör

Burçak Yüce

Onlar kirlenecek biz temizleyeceğiz. Bakmışız ömür bitmiş... 🤗

mky

Süper 👍🏻

Burçak Yüce

Teşekkür ediyorum 🌸✨✌️

Engin

Benim bildiğim Fransa'nın eski nükleer silah denemelerinden dolayı radyoaktif kalıntı da taşıyor bu tozlar eser miktarda.

Burçak Yüce

Doğrudur 👍