Burası İstanbul: Dikkat! Üzerinize Beton Mikseri Düşebilir...

 > 
320PAYLAŞIM

Hafriyat kamyonları ve beton mikserleri dev bir şantiyeye dönüşen İstanbul'da terör estirmeye devam ediyor. Bu zamana kadar onlarca kişi ne yazık ki bu araçların ve sürücülerinin trafikteki kural ihlallerine maruz kalarak feci şekilde can verdi. Bugün de bir haber Kadıköy'den geldi. Köprü üstünden bariyerleri aşan bir beton mikseri alt yola düşerek aracında seyreden Ergani Özcan'ın ölümüne neden oldu.

29 yaşındaki Ergani Özcan'ın yakın zamanda evlendiği ve kaza anında araçta bulunan arkadaşlarıyla mobilya montajından döndüğü öğrenildi.

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Adli Tıp önünde basın mensuplarına konuşan Özcan'ın akrabaları, şehir içi trafiğinde kamyon ve TIR'lara önlem alınması gerektiğini belirtip devletin bu duruma bir çare bulmasını istedi.

Özcan'ın akrabalarından Gültekin Aksu duruma isyan etti: 'İlla yetkilerden birinin canı yanınca mı duruma el atacaklar?'

"Bir evlat çok zor yetişiyor ancak maalesef kamyon terörüne hergün can veriyoruz. Bizim canımız yandı ama başkalarının canı yanmasın. Yeter artık. Devletimiz buna bir çare bulsun. İlla kendilerinin de canının yanması mı lazım? Adamlar 'jet' gibi gidiyor. Bu nedir, neye yetişiyorsunuz? Allah'tan korkun biraz" diye konuştu. Ergani Özcan'ın kuzeni Nazım Aksu da, "Trafikte bu kamyonlardan TIR'lardan canımız yandı. Gencecik insanlarımızı toprağa verdik. Tek isteğim, trafik polislerinin hızlı giden kamyonlara TIR'lara, otobüslere önem vermesi. Umarım bu kaza son olur. Bizim canımız yandı, inşallah bundan sonra kimsenin canının yanmaması en büyük dileğimizdir"

Beton mikserleri aslında bu tehdidin sadece bir yönü. Sorun genel olarak şehirde şantiye araçlarının kuralsız bir şekilde hareket etmesi ve bunlara hafriyat kamyonları da dahil.

Betonun Başkenti İstanbul'un Ölümcül Sorunu: Hafriyat Kamyonu Terörü - onedio.com
Betonun Başkenti İstanbul'un Ölümcül Sorunu: Hafriyat Kamyonu Terörü - onedio.com

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilişkili küçük bir şebeke çökertilmiş ve şirketlerin, polislere duruma göz yummaları karşılığında 5 bin lira maaş bağladığı ortaya çıkmıştı 👇

Hafriyat Kamyonu Terörünün Altından Rüşvet Skandalı Çıktı: Polislere 5 Bin TL Maaş Bağlamışlar - onedio.com
Hafriyat Kamyonu Terörünün Altından Rüşvet Skandalı Çıktı: Polislere 5 Bin TL Maaş Bağlamışlar - onedio.com

Kadıköy Belediye Başkanı da aynı soruyu yineledi: 'Önlem alınması için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor?'

Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun sözleri şu şekilde:

"Geçtiğimiz yıl Suadiye'de seyir halindeki kamyondan betonların düşmesi sonucu yolda yürüyen Ayşe Altın isimli bir Kadıköylü hayatını kaybetmişti. Caferağa'da genç bir kızımızı kaybettik. Şimdi de yola beton mikseri devrildi. Şehrin ortasında böyle bir şeyi kabullenmek mümkün değil. Biz belediye olarak Cumartesi ve Pazar günleri hafriyat kamyonlarının çalışmasını yasakladık. Bunun dışında belediye olarak bu kamyonlara ceza yazma yetkimiz bile yok. Bu kamyonlarının trafikte denetlenmesi için defalarca çağrı yaptık. Değişen hiç bir şey yok. Bu kamyonların hızlarının, seferlerinin denetlenmesi ve gerekli işlemlerinin yapılması için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor?"

Faciaların nedeni aslında daha önce açıklama yapan bir şoförün sözlerinde gizli: 'Ne kadar sefer yapıyorsak o kadar kazanıyoruz.' Peki bu durumda ihmaller zincirine göz yuman yetkililerin hiç mi payı yok? Bir an önce bu tür faciaların önüne geçilmesi ümidiyle.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir