Buralar Önceden Hep Tarlaydı! Gelişen Teknoloji İle Değişimin Hızını Gözler Önüne Seren 20 Turistik Yer

25PAYLAŞIM

Zaman hızlı geçiyor, fakat bazen zamandan daha hızlı şekilde gelişiyoruz. İşte Providr'ın derlediği içerikle bu gelişmelere örnek, insanı şaşırtır derecede hızlı gelişmeleriyle, Dünya'nın her yerinden birkaç bölge:

Kaynak: https://www.providr.com/before-and-after...

1. Moulin Rouge Müzikholü, Paris (1950'ler ve 2018)

Burası 1915'te yanlışlıkla yanmadan önce The Guardian'a göre ünlü posterlerini yapan Henri de Toulouse-Lautrec gibi sanatçıların uğrak yeriydi. 1920'lerden sonra göstericiler için yeniden inşa edilip bir kulüp olarak Mistinguett, Edith Piaf ve Charles Aznavour gibi ikonları ağırladı. Şimdilerde halka açık, parlak ışıklar ve kostümlerle dolu abartılı şovlarla turistlerin ilgisini çeken bir yer olarak varlığına devam ediyor.

2. Londra Köprüsü, İngiltere (1894'ten 2017'ye)

Tarihi bir kale olan Londra Kulesi'ne bitişik bu köprüyü inşa etmek 8 yıl sürmüş ve dünyanın her yerinden ziyaretçilerin ilgisini çeker duruma gelmiş. The Telepraph'ın haberine göre 2008'de köprü 4 yıl süren bir renovasyon projesiyle LED ışıkların, yeni boyamanın dahil olduğu bir yenilenme yoluna gitmiş.

3. Mulberry Sokağı, New York (1900'den 2004'e)

Lonely Planet'e göre, Little Italy, Manhattan'ın merkezinde kurulu bu yol, tarih boyu mafya suçları dahil onlarca olaya şahit olmuş. Sokaklar artık satıcılar ve at arabalarıyla kalabalık olmasa da, yine de dolu restoranların verandalarıyla meşgul halde.

4. Osgoode Hall'deki Büyük Kütüphane, Toronto (19. yüzyıldan 2018'e)

Burası 1929'da Osgoode Hall'e yapılan yenilemelere bir eklemeydi. Yukarı Kanada'nın Hukuk Topluluğu için yapılmıştı. 120,000 resmi sayı barındıran bu özel mekanın ücretleri üye avukatlar tarafından ödeniyordu, normal saatlerde halka açıktı. Görünümü ve eşya stili değişti, fakat hala Toronto'nun gizli hazinelerinden birisi.

5. Los Angeles Belediye Binası (1927'den 2018'e)

Los Angeles merkezindeki Civic Center bölgesinde yer alan bu binada Vali'nin ofisini barındırıyor. Merkezde bulunmasından dolayı The Adventures of SupermanWar of the Worlds ve L.A. Confidential gibi birçok ünlü filmde ve showda arka plan olarak kullanılmış. Şimdilerde bu binayı palmiye ağaçları ve spor arabalarla çevrili şekilde bulabilirisniz.

6. Lodz Şehri Müzesi, Łódź, Polonya (1920'lerden 2017'ye)

Kale, önceden Polonyalı Yahudi bir iş adamı olan Izrael Poznański'ye aitmiş ve sayısız ofis ve yemek alanlarıyla kişisel bir alan olarak kullanılıyormuş. Bu alan şimdi mimariyi ve nasyonel kültürü onurlandıran bir müze olarak varlığına devam ediyor.

7. Dubai (2005'ten 2012'ye)

Bu global şehir bir çöl iken çabucak Orta Doğu'daki en çok ziyaret edilen yerlerden birine ve iş merkezine dönüştü. Son on yılda dünyanın en uzunu olan Burj Khalifa da dahil olmak üzere sayısız gökdelenler inşa edildi. Öncelikle petrol geliri gelişmelerini sağlamışken, şimdilerde fonları öncelikli olarak turizm, emlak ve havacılığa bağlı.

8. Coney Adası Kasırgası, Coney Adası Lunaparkı, New York (1961'den 2018'e)

Aslında zamanın eğlence parkı Astroland için yaratılan bu oyuncak şimdilerde adanın ve ada kültürünün ikonik bir parçası haline geldi. 90 yıl önce tahtadan yapılmış olan bu oyuncak, sonunda kendini yeni, yüksek teknoloji benzerleriyle çevrelenmiş buluyor.

9. Front Sokağı, Toronto, Kanada (1950'lerden 2018'e)

Şimdilerde Fairmont Royal York Hotel'e ve Union Durağı'na ev sahipliği yapan ana cadde, 20. yüzyılın ortalarında metro yapımı için kazılmıştı. İlk 1796'da yapılan sokak, hala şehirdeki en kalabalık sokaklardan biri.

10. Estadio Olímpico Universitario, Mexico City (1952'den 2018'e)

Yapıldığı sırada bu çok amaçlı stadyum ülkedeki en büyük stadyumdu. O zamandan beri 1955 Pan Oyunları'na, 1968 Yaz Olimpiyatlatı'na ve 1986'da birkaç FIFA Dünya Kupası maçına ev sahipliği yapmış. Meksika Nasyonel Otonom Universitesi'nin kurucusu olduğu için, kampüsün oyun alanı olarak da kullanılıyor.

11. Bode Müzesi, Müze Adası, Berlin, Almanya (1909'dan 2018'e)

Asıl adı İmparator III. Frederick'in ardından Kaiser Friedrich Müzesi olan bina, 1956'da ilk galeri müdürünün onuruna yeniden adlandırılmış. Bugün, Fernsehturm Kulesi yakınındaki bu bina Orta Çağ'dan Rönesans'a farklı alanlarda eserleri barındırıyor.

12. Akropolis, Atina, Yunanistan (1900'lerden 2018'e)

Yunanca'da "en yüksek nokta" anlamına gelen Akropolis, başkent Atina'nın üzerinde bulunan antik bir kaledir. Parthenon Tapınağı'da dahil olmak üzere başka antik binaları da içerir. Bu antik alan bütün dünyada tanınan tarihi bir turist destinasyonudur.

13. Bondi Plajı, Sidney, Avustralya (1937'den 2018'e)

Halka 1882'de açılan ünlü plaj, o zamandan beri yerliler ve ziyaretçiler arasında popüler. Tarihi olarak uygunsuz yüzüş kıyafetlerine karşı kurallarıyla ünlü olsa da, şimdilerde çağdaş kurallara dönmüş ve bikinilere, üstsüz güneşlenmeye izin vermekte.

14. Tokyo İstasyon Binası, Chiyoda, Tokyo (1997'den 2018'e)

Orijinal bina İmparatorluk Sarayı'na komşu Marunouchi iş bölgesinde bulunuyor. Ginza ticari bölgesinden çok uzak olmayan bir eklenti ise 2013 yılına kadar süren yeniliklerle kısa süre önce eklendi. Şok edici bir şekilde iki Japon başbakan biri 1921, diğeri 1930'da olmak üzere bu istasyonda öldürüldü.

15. Pike Sokağı, Seattle, Washington (1909'dan 2018'e)

Seattle'daki Pike Sokağı, en çok tarihi 1907'ye kadar dayanan ülkenin en eski kontrol edilen halka açık çiftçi pazarı olan Pike Piyasa Marketi'ne ev sahipliği yapmasından dolayı ünlüdür. Dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri arasında 33. sırada bulunan bu yer, yıllık 33 milyon turist, ağırlar ve çeşitli aile dükkanları, restoranları, taze deniz ürünleri ve tarımsal ürünler bulundurur.

16. Chicago Ufuk Çizgisi, Illinois (1970'ten 2018'e)

Bu güzel metropolitan şehir 2.7 milyon insandan fazla kişiyi barındırır ve New York ve Los Angeles'dan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük 3. şehirdir. 1885'te ilk gökdelenin doğum yeri olmasının üzerine şu an 100'den fazla yüksek katlı binaya sahiptir. Bu durum da ufuk çizgisine önem katar.

17. Jama Mescid-i Aksası, Delhi, Hindistan (1976'dan 2018'e)

Mughal İmparatoru Shah Jahan'ın emriyle 1644'te inşa edilen bu yer, Hindistan'da inşa edilen en büyük camiilerden biridir ve 25,000 kişilik kapasitesi vardır. 2006'da bir bombalama ve 2010'da bir silahlı saldırı olmak üzere iki saldırı atlatan bu binada ölümcül bir kayıp yaşanmamıştır.

18. Chiang Mai, Tayland (1976'dan 2018'e)

Chaing Mai şehri kuzey Tayland'daki en büyük şehirdir. Ping Nehri'nin üzerinde bulunan bu şehir, tarihleri 13. yüzyıla kadar dayanan en güzel Budist tapınaklarına ev sahipliği yapar. Bu eski şehir çarpaşık güzelliklerin bulunduğu, çoğu zaman kalabalık bir turist destinasyonudur.

19. Hampton Court Bahçeleri, Londra, İngiltere (1930'lardan 2018'e)

18. yüzyılda yapılmış kocaman bir yamuk şekilli labirente sahip bu bahçeler 60 dönüm araziyi kaplar. Ayrıca çok iyi durumda olmasıyla da bilinir. Aslında 16. yüzyılda Kral VIII. Henry'ye ait olan bir bölgede bulunur fakat şimdi halk turlarına açıktır.

20. Beacon Hill, Hong Kong, Çin (1970'ten 2018'e)

Kowloon yarımadasının kuzey bölgesinde bulunan bu tepe, 400 metreden daha yüksektir ve Lion Rock Country Park'ın bir parçasıdır. Qing Hanedan'ının zamanında bu tepe işgalcilere bakmak için bir yer olarak kullanılmaktayken, şimdi bu bölgeyi polis vericileri ve radar istasyonları kaplar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
makinistfanlari

Bağcılar nerede???????????

sirac-fazli-yilmaz1

hani bayburt? hani kırıkkale? exdi

emine.ata.73

bizde olsa hepsi yıkılmış olur, yıkmazsalar da ismi değişir 15 temmuz şehitler lunaparkı, RTE kütüphanesi falan

kinvara

Hampton Sarayı'nı Hampton Mahkemesi olarak çevirmek hangi kafa :D

emine.ata.73

translate kafası

kaan-yersel

Bizim ülkeden yer aradım durdum bütün içerik boyunca.

Görüş Bildir