Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bunları Bilmezseniz Ölürsünüz! Vahşi Yaşamda Hayatta Kalmak İçin Bilmeniz Gereken Tüyolar

-

Ekşi Sözlük yazarlarından alebahad'ın bu entrysi hem aç kalmadan hayatta kalmanızı sağlayacak hem de ufkunuzu iki katına çıkaracak.

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır! 

Hem ufkunuzu iki katına çıkarır hem de hayatta kalmanızı sağlar bu şeyler. Diyelim ki bir adada veya bir ormanda tek başına kaldın. Hangi bitkinin meyvenin zehirli olup olmadığı bir süre sonra senin için hayati önem taşıyacak bir konu olur. Genel olarak zehirli bitkileri tek bir çatıda, belirli özellikler etrafında toplamak mümkün olmasa da genel bazı yöntemler mevcut.

Misal:

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/34658906

Şekli ne olursa olsun mantar ve benzeri bir şey yeme. "Köy göçüren mantar" şanını boşuna almamıştır bir düşün MacGyver biraz düşün allah aşkına.

Badem gibi kokan bir bitkiden uzak dur. (Siyanür tehlikesi)

Çürümüş, küflü ve durgun bulanık suda büyümüş herhangi bir bitkiyi yeme.

Yok illa tadına bakacağım dersen bir şekilde onu kaynatarak haşla. Haşlamak hepsi olmasa bile bir takım toksinleri yok edebilir. Bak edebilir diyorum dikkat.

Azıcık aklını kullan ve ormanın sakinlerini gözlemle. Hayvanların yemekten çekinmediği şeyi yemeyi dene. Onların uzak durduğundan sen de uzak dur. Ama her yediklerini de yeme, leş yiyen hayvanlar var lan!

Beyaz veya sarı renkli çileksi meyvelerden koşarak uzaklaş. Tabi aynı renklerde tohum, tane veya sütsü bitki özsuyu olanlar bir anda tünelin ucunu gösterebilir sana.

Maydanoz veya havuca benzer bitkilerden uzak dur. Bu bitkilere benzer olup zehirli olan çok bitki var. (örn: baldıran otu- bak bunun şanını duymuşsundur.) Şansını deneme.

Üç yapraklı çiçekler zehirli olma ihtimali olan bitkilerdir.

Zehirli olup olmadığını kestiremediğin bir bitkinin yapraklarından küçük bir parçayı yemeyi dene. "Vat iz dı metrikis ulayn" diye haykırmaya başlarsan o zehirlidir. Ama bu testi köklerle yapma direk mavi hapı seçmiş oluyorsun. Kırmızı mıydı lan o? Kökleri deneme işte.

Yemeyi düşündüğün bitkiyi bileğinde veya dirseğinde 15 dk beklet. Tenin tahriş oluyorsa bileğini kaşıya kaşıya uzaklaş o bitkiden.

İnat edip "yiyeceğim lan bunu" diyorsan dudaklarına 3 dk boyunca değdir. Tenin tepkisini ölç. Yetmedi mi? Diline 15 dk değdir. Yetmedi mi? 5 dk çiğne ama sakın yutma. Hala aman sabahlar olmasın moduna geçmediysen ye onu.

Bütün bunları yaptın ve hayatta kalmayı başardıysan tebrikler. Kanlı öksürüyorsan birazdan haaalaluyaa diyerek yaklaşan beyaz giysili kişiler insan değil haberin olsun. Böylece zehirli bitkiler veya yenilebilir bitkiler listesini işte bir yerden bulup ve göz gezdirmemiz gerektiğini de öğrendik.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

S*ç bokunu ye

Gizli Kullanıcı

Ben kaybolursam ve aç kalırsam bunları yerim-Böcekler, Yılanlar, Tavşanlar, Balıklar, Kuşlar. Eğer bu saydıklarımın hiç biri olmazsa ne bulursam onu yerim(kendi türüm dışında) :DDDDDDDDD

norveclitalyan

Kısacası gördüğünüz her boku yiyip bok yoluna gitmeyin

hicviye-naziri

Dual survival izle.

hope

Sondan iki resimdeki şahıs Bear Grylls ve Ultimate Survival diye bir program yapıyor. Orada bolca veriyor bu tarz tüyoları. Sondan ikinci resimde gözü şişmiş olan sahne de bir şey yediği için şişmedi gözü. Arı kovanından bal çalmaya çalışırken epey bir arı soktu sonra gözü şişti :) Bu adam çölün ortasındaki bir deve cesedinin işkembesini çıkartıp bir güzel içebilen bir arkadaştır..

boltonlarin-remzi

Onu içtiği yetmiyormuş gibi içine girip kum fırtınasını atlatılabilirliğini de göstermiştir. Denişik.

Görüş Bildir