Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

 > -

1. Berkin Elvan Ölümünün Birinci Yılında Anıldı

İstanbul Okmeydanı’nda Gezi eylemlerinde polisin gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu komaya giren ve 269 yaşam mücadelesi verdikten sonra geçen sene 11 Mart’ta hayata gözlerini yuman Berkin Elvan için bugün bir anma düzenlendi. Berkin için Okmeydanı Cemevi’nde bir yemek verilirken, Gezi’de yaşamını yitiren çok sayıda gencin ailesi de anma töreninde hazır bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

2. MEB, Robin Hood'u Sakıncalı Buldu

Milli Eğitim’in “değerler eğitimi”ne göre; Alaaddin’in Sihirli Lambası, Pamuk Prenses, Robin Hood, Külkedisi, Sherlock Holmes gibi kitaplar “hırsızları kutsadığı için” sakıncalı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün şubat ayında 9. sayısı çıkan İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisi’nde, "Değerler Eğitimi Özel Sayısı'nda Batı’da ortaya çıkan masal ve romanların çocukları edilgenliğe ve hırsızlığa yönelttiği iddia edildi.

Haberin Tamamı İçin:

3. Cumhurbaşkanı: '400 Milletvekilini Verin Bu İş Çözülsün'

Gaziantep'te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Gül’ü tenzih ederim, ‘Biz yan gelip yatan, oturup seyreden bir Cumhurbaşkanı olmayacağız’ dedik" ifadesini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

4. Çaldağı’ndaki Nikel Madeni İçin ‘Facia’ Uyarısı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Başkanı Saadet Çağlın, Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki Çaldağı’nda nikel madeni çıkarmak için 18 milyon ton sülfürik asitin kullanılacağını ve böyle bir proje kapsamında doğaya salınacak asit miktarının ve oluşacak asit sisi ve yağmurlarının benzeri olmayan büyüklükte bir faciaya yol açabileceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

5. 'Abdullah Gül'ün AK Parti'ye Dönüş İçin İki Şartı Var'

Erdoğan ve Davutoğlu'nun dönüşünden memnun olacaklarını açıkladığı Gül'ün, dönüş için davet yöntemini ve kendisine yakışır bir töreni şart koştuğu konuşuluyor.

Haberin Tamamı İçin:

6. Dört Kişilik Bir Ailenin Asgari Geçim Sınırı 4 Bin 182 Lira

Türkiye Kamu-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumundan alınan, Şubat 2015 fiyatlarına göre yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Buna göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 2 bin 61 lira 33 kuruş, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 4 bin 182 lira 93 kuruş olarak belirlendiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

7. Ara Güler'den Yaşar Kemal'e: ‘Öleceğini Ne Bilelim Ulan?’

Yaşar Kemal’in ardından, yakın dostu, fotoğraf sanatçısı (kendi adlandırmasıyla foto-muhabir) Ara Güler’le, onun ‘Yaşarı’nı konuşmak için Ara Kafe’de buluşuyoruz. Yanımda Berge (Arabian) var. Berge, birkaç yıl önce Ara Güler’le tanışmış, fotoğrafını çekmiş. Yeniden ustayla buluşacağı için en az benim kadar heyecanlı... Masaya, Yaşar Kemal’in ‘Röportaj Yazarlığında 60 Yıl’ adlı kitabını koyuyorum. Kitapta, yazarın çeşitli şehirlerde, farklı farklı yıllarda çekilmiş 26 müthiş fotoğraf ve portresi bulunuyor. Kemal’in yaşamını, derinliğini, algısını, acısını ifadesinde ölümsüzleştiren bu fotoğraflar, yakın dostu, Ara Güler’e ait...

Haberin Tamamı İçin:

8. Bakan İdris Güllüce: 'Milletvekilleri Maaşlarıyla Ay Sonunu Zor Getiriyor'

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, milletvekilliğinin çok paralı bir iş olmadığını, hatta ay sonunu bile zor getirdiklerini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

9. Soma İddianamesi Kabul Edildi

Soma'da 301 kişinin öldüğü maden faciasına ilişkin hazırlanan iddianamenin, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

10. Edirne'de Kırkpınar Alanı Yeniden Sular Altında

Edirne’de Tunca Nehri’nin taşması sonucu Kırkpınar Yağlı Güreşlerin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı sular altında kaldı. Tunca Nehri üzerinden Sarayiçi’ne geçişi sağlayan Fatih ve Kanuni köprüleri ayaklarının sular altında kalması nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir