Bu Zulüm Ne Zaman Bitecek? Müslümanların Doğu Türkistan’da Yaşadıklarını Daha İyi Anlamanız İçin Mutlaka Okumanız Gereken 16 Yazı

1.5bPAYLAŞIM

Çin'in 1949 yılından bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan'ın kırsal kesimlerinde etrafı yüksek duvarlarla çevrili inşaatlar devam ediyor. Bu inşaatların arkasında ise kocaman bir vahşet yatıyor...

Uydu görüntüleri, Doğu Türkistan çöllerinde inşa edilen ve içinde yüz binlerce Uygur Türkü'nün tutulduğu toplama kamplarının son bir yılda tam 3 katı büyüdüğünü ortaya koydu.

Birleşmiş Milletler'e göre 1 milyon civarında Müslüman Uygur Türkü, Çin'in 'eğitim merkezi' olarak dünyaya lanse ettiği toplama kamplarında tutuluyor.

Pekin ise, Müslüman Uygur Türklerini kamplarda topladığı yönündeki suçlamaları reddediyor.

Doğu Türkistan genelinde inşa edilen bu yapılar, dünyaya "eğitim merkezi", "rehabilitasyon merkezi" ya da "mesleki eğitim merkezi" olarak lanse ediliyor.

Zamanında Sincan bölgesinde ve Çin'in değişik yerlerinde gerçekleşen saldırıdan, Uygurları sorumlu tutan Çin, 2014 yılından itibaren 'teröre karşı halk mücadelesi' adı altında yeni bir süreç başlattı.

Ancak Uygurlara yönelik kültürel ve dini kısıtlama ve baskılar 2009 yılından itibaren giderek hız kazandı.

Erkeklerin sakal bırakması ve kadınların uzun kıyafet giymesi kısıtlanırken halkın düğünlerde alkol kullanmaya zorlanması da bu uygulamalardan bazıları...

Son derece hassas olan bu konuda maalesef ki, olaydan tamamen bihaber olan kişiler objektif olmayan yorumlar yapıp, yanıltmacalı görseller paylaşabiliyor.

Biz de Doğu Türkistan'daki bu trajedi ile ilgili bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına, Türkçe'ye tercüme edilmiş önemli ve objektif metinleri bir araya getirdik.

1. "Sincan’ın Müslümanlarını ‘Yeniden Eğitmek’"

Link

2. "Çin hükümeti milyonlarca vatandaşına Uygur evlerini işgal emri verdi. Peki, ne yaptıklarını sanıyorlar?"

Link

3. "'Dünyanın en mutlu Müslümanları'" mutluluklarıyla nasıl başa çıkıyor?"

Link

4. "Çin'in Toplama Kampları, İslamofobi ve Antiemperyalizm"

Link

5. "Bir Etnik Kimliği Silme Çabası: Çin Önde Gelen Uygur Aydınları Hedef Alıyor"

Link

6. "Uygurların Şimdisi Çoğu Çinlinin Geleceği"

Link

7. "Bir İşe İhtiyacı Vardı, Çin hükümeti Ona Bir İş Verdi: Kendisi Gibi Müslüman Vatandaşları Tutsak Etmek"

Link

8. “Çin’deki Siyasi Kamp – Hapishaneden farksız”

Link

9. "Çin'in İslama Karşı Büyüyen Savaşı: Şimdi de Kazaklar İçin Geliyorlar"

Link

10. "Doğu Türkistan’da Terör Kapitalizmi"

Link

11. "Çin: Sincan’da Kitlesel Takip ve Gözetim Nasıl İşliyor"

Link

12. "Neredeler? Çin'de Toplu Gözaltılar"

Link

13. "Doğu Türkistan’daki Kamplara Satın Alınanlar: Cop, Kelepçe, Şok Tabancası..."

Link

14. "Son 2 Yılda Tutuklanan Doğu Türkistanlı Aydınlar ve Sanatçılar"

Link

15. "Urumçi-Kazan Hattı: Toplama Kamplarındaki Tatarlar"

Link

16. "Çin’in Toplama Kamplarına Gönderilmeye Neden Olan 48 Gerekçe"

Link

Ayrıca, "Atajurt" YouTube kanalında, Türkçe dahil 6 dilde binlerce tanıklık videosu mevcut.

Walter Benjamin'in "Faşizmin her yükselişi, başarısız bir devrime işaret eder." cümlesiyle bu içeriğimizi sonlandıralım...

Doğu Türkistan'daki bu trajedi hakkında sizin düşünceleriniz nedir?

Kaynak, 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tahakotan

suriyelilere yaptığımızın 10 da birini Uygur Türkleri''ne yapmadığımız için çinliler Kürşad'ın gür sesini Mete'hanı ve diğer isimli isimsiz kahramanları unuttular yapılacak tek çare var İslam Ülkelerini toplayacan çine her türlü yaptırım ve ambargo kararı uygulayacan ardından Turan Birliği'ni toplayıp çini kılıçtan geçirecen #DoğuTürkistanKanAğlıyor

taylan-yilmaz4

Katil, terörist Çin.. Senin gücün ancak masumlara yeter... Çin helak olsun...

miro10091008

++++++++++++2 Ancak benim anlamadığım şey; 1-Kampların uydu görüntüleri varken, 2-Ailelerinden zorla alınan binlerce Müslüman çocuklar için devasa yapılan devlet kreşleri Çin resmi belgeleriyle kanıtlanmışken, 3-Kazak vatandaşı veya Kazak uyrukluların kamplarla ilgili birbiriyle örtüşen bu kadar ifadeler ortadayken, 4-Atajur insan haklarına başvuran binlerce kayıp yakının başvuruları ortadayken, 5-Bölgeye tarafsız gazetecilerin girmesine izin verilmeyip, sadece tiyatral bir kaç kamp içindeki etkinliği kendi kanallarında servis ederken, 6-Sadece Uygurların değil; Kazak, Kırgız, Özbek ve Tatarlarında içerisinde bulundu etnik Türkleri bu şekilde açık olarak hedef alındığı aşikarken, ......... a)Türk dünyası ve devletlerinden neden çıt çıkmıyor? b)Müslüman dünyasından(devletlerinden) neden çıt çıkmıyor? c)Ümmetin lideri, mazlumların umudu ve kimsesizlerin kimsesi olma iddisindaki liderden neden ses çımıyor?

cod3turkgmail.com

çıkarı yok o yüzden.

miro10091008

++1******************* Durum felaket boyutunda, korkarım toplu ölüm haberlerinin gelmesi kaçınılmaz gibi duruyor. Ancak Çin başta Suudi liderler olmak üzere kalleş Arap yöneticileri olmak üzere birçok islam ülkesini parayla ve yapacağı yatırım vaadiyle susturmuş durumda. Ancak ne kadar başımızı kuma gömsek de yine de her şey ortada. Şurası açıktır ki, Çin dünyanın başına yeni bir bela olarak geliyor, hem de öyle bir geliyor ki, batı emperyalizmine rahmet okutturacak kadar. Uygurları bitirdikten ve ekonomik büyümesini tamamladıktan sonra ilk hedef Kırgızistan ve Kazakistandır. Bir çerez gibi yutacak onları ve kapımıza dayanacaklar. Batı bunu önceden görüyor ve şimdiden tavır almak için iyi bir zaman diyerek bu işe önem veriyor. Adamlar dünyayı sömürmüş, çekik gözlülerin planlarını kolayca görüyorlar.

miro10091008

Gerçek komünizm bu değil(!) İdeolojiler insanın ruhunu körelten kezzaptan farksızdır. İnsanların evine yatılı memur göndermek nedir ya! Ben böyle ahlaksız, böyle vicdansız ve böyle baskıcı bir devlet uygulaması duymadım.

tahakotan

asıl gerçek komünizm böyledir bizim tarihimizi kim olduğumuzu bilmeden bize faşist diyenler kendi yaptıklarına baksın

Görüş Bildir