Görüş Bildir

etiket Bu Uyarı Hepimize: '2020'ye Kadar Omurgalı Canlıların Üçte İkisi Yok Olacak'

Anasayfa > Gündem

İki yılda bir yayımlanan ‘Yaşayan Gezegen’ raporunda 2020’ye kadar omurgalı canlıların üçte ikisinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. 

Londra Zooloji Enstitüsü (ZSL) ile Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) ortak hazırladığı 'Yaşayan Gezegen' raporunda, mevcut trendin sürmesi halinde 2020'ye kadar omurgalı canlıların üçte ikisinin yok olacağı uyarısı yapıldı.

BBC Türkçe'nin aktardığı raporda göller ve nehirlerde yaşayan hayvanların büyük bir tehlikeyle yüz yüze olduğu ve insan etkisinin çok sayıda canlı türünü yok olmanın eşiğine getirdiği ifade edildi.

Raporda yaban hayatını tehdit eden en önemli riskler şöyle sıralandı:

Raporda yaban hayatını tehdit eden en önemli riskler şöyle sıralandı:
  • Hava ve su kirliliği,

  • Küresel ısınma, 

  • Yaşam alanlarının tahrip edilmesi,

  • Yasadışı hayvan ticareti.

WWF Bilim Dairesi Başkanı Mike Barrett, 'Bir konu çok net. Eğer her şey çok normalmiş gibi yola devam edersek yaban hayatı nüfusunda dramatik bir düşüş göreceğiz. Şu an öyle bir noktaya geldik ki artık bazı alışkanlıkları değiştirmeme lüksümüz yok. İnsanların doğaya ne ölçüde zarar verdiğini kesin olarak biliyoruz. Artık üzerimize düşen yarattığımız tahribatı asgari düzeye indirmek' dedi.

Sadece tatlı su canlılarının nüfusu 1970'ten bu yana yüzde 81 oranında azaldı

Sadece tatlı su canlılarının nüfusu 1970'ten bu yana yüzde 81 oranında azaldı

'Yaşayan Gezegen' raporu her iki yılda bir yayınlanıyor ve küresel yaban hayatının genel tablosunu ortaya koymayı hedefliyor. 2014'te yayınlanan 'Yaşayan Gezegen' raporunda son 40 yılda yaban hayatı nüfusunun yarı yarıya azaldığı ifade edilmişti. 

Araştırmada 3 bin 700 omurgalı canlı türünün nüfusu ele alınıyor.

Yeni rapor, trendin devam ettiğini ve yaban hayatı nüfusunun 1970'ten bu yana yüzde 58 azaldığını gösterdi.

Yeni rapor, trendin devam ettiğini ve yaban hayatı nüfusunun 1970'ten bu yana yüzde 58 azaldığını gösterdi.

Barrett, bazı canlı türlerinin insan etkisinden daha fazla etkilendiğini söyledi:

'Özellikle tatlı su canlılarının nüfusunda çok ciddi bir düşüş gözlemliyoruz. 1970'ten bu yana nüfusları yüzde 81 azaldı. Tatlı su kaynaklarının kullanım biçimi ve barajların inşası bu canlı türlerinin yaşam alanlarını yok ediyor.'

Yasadışı fildişi avlanmaları nedeniyle Afrika fillerinin sayısı hızla azalıyor.

Yasadışı fildişi avlanmaları nedeniyle Afrika fillerinin sayısı hızla azalıyor.

Raporda Afrika fillerinin yasadışı fildişi avcılığı nedeniyle, köpekbalıklarının ise aşırı ekosistem avcılığı nedeniyle her geçen gün azaldığı ifade edildi.

Önlem alınmazsa 2020'de yaban hayatı nüfusu yüzde 67 azalacak

Raporda yaban hayatı nüfusunun yılda ortalama yüzde 2 azaldığı ifade edildi. Eğer önlem alınmazsa 2020 yılına gelindiğinde yaban hayatı nüfusunun yüzde 67 azalarak 1970 seviyesinin altına düşebileceği de vurgulandı.

"Daha kötü bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz"

"Daha kötü bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz"

ZSL araştırmacısı Robin Freeman, 'Bu değerlendirme sadece mevcut trendin devamı için yapılan bir öngörü. Eğer aşrı avlanma, yasa dışı hayvan ticareti trendleri daha da kötüye giderse yaban hayatı nüfusunda daha da kötü bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz' uyarısını yaptı.

Freeman, raporun sadece yaban hayatı nüfusuyla ilgili olduğunu canlı türlerinin yok olmasıyla bir ilişkisinin bulunmadığını da vurguladı:

'Bu canlılar ortadan kaybolmuyorlar. Bu da harekete geçmemiz için elimizde fırsat olduğu anlamına geliyor.'

Ancak 'Yaşayan Gezegen' raporunun verileri yorumlama biçimlerine yönelik eleştiriler de var

Ancak 'Yaşayan Gezegen' raporunun verileri yorumlama biçimlerine yönelik eleştiriler de var

ABD'deki Duke Üniversitesi'nden ekolojik yaşamı koruma alanında çalışmalar yapan Stuart Pimm, her ne kadar vahşi yaşam nüfusunun düşüşte olduğunun kesin olduğunu belirtse de henüz kesin sayıların bilinmediğini söylüyor ve 'Bu nedenle nüfus düşüşünün tek bir orana indirgenmesi spekülatif' dedi.

BBC'ye konuşan Pimm, 'Örneğin verilerin nereden geldiğine bakacak olursanız büyük ölçüde Batı Avrupa kaynaklı. Diğer bölgelere bakılınca verilerin çok daha üstünkörü olduğu görülüyor. Örneğin Güney Amerika ya da tropik Afrika hakkında neredeyse hiçbir şey yok' diye konuştu.

Pimm, ZSL ve WWF araştırmacılarını eldeki eksi veriyi küresel tablonun göstergesi gibi sunmakla eleştiriyor.

ZSL ve WWF araştırmacıları ise elde edilebilecek tüm verileri kullandıklarını söylüyor.

Living Planet Report 2016 & BBC

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
388
202
110
48
5
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Bu haber doğru ülkemde omurgasız sayısında her yıl büyük bir artış gözlemliyorum

Ayna Efendi

insan nüfusu azaltılmalı

hipotalamus

Dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyar civarı olması bekleniyor.Buda şu an yiyecek olarak tükettiğimiz kaynakların 2050'de %50 artması gerektiğini gösteriyor... Devamını Gör

feyk

simdiden hazirligini yapiyorsun bakiyorum. tadi nasil peki. onerdigin bir tarif varmi. kizartmasimi iyi gider, mangali olurmu. mangali olmuyorsa turkiyede ba... Devamını Gör