Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Seçimleri Sadece Adaylar Kazanmadı! İşte Arkasında Bir Hikaye ve Mücadele Barındıran Seçim Zaferleri!

-
Abone ol

Türkiye'nin geleceği için son derece önemli olan 31 Mart Yerel Seçimleri geride kalırken bir yandan itirazlar devam ediyor, bir yandan da mazbatalar dağıtılıyor. Herkes İstanbul seçimlerinin sonuçlanmasını beklerken gözlerden kaçan, arkasında çeşitli hikayeler ve mücadeleler barındıran seçim zaferlerini sizler için derledik.

Beyoğlu, Cihangir Mahallesi Muhtarı Adnan Bal

Beyoğlu'nun Cihangir Mahallesi'nde yaşayan Adnan Bal, yerel seçimlerde muhtarlığa aday olduğunu duyurmuştu. Ancak seçim çalışmaları devam ederken oturduğu evden ikametinin silindiğini fark etti. Adaylığını sabote etmek için bilerek yapıldığını iddia ederek savcılığa başvuran Bal, yeniden aday olan muhtar hakkında şikayetçi olmuştu. YSK'dan aldığı izin ile seçimleri kazanan Adnan Bal, seçimden birinci çıktı ve muhtarlığı kazandı.

Giresun, Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz

Seçim döneminin gündeminde önemli ölçüde yer tutan, -ki daha da fazla yer alması gerekir- küçük Rabia Naz'ın öldürülmesiydi. Olay ilk araştırılmaya başlandığında intihar denilerek kapatılsa da baba Şaban Vatan'ın bir dedektif gibi yürüttüğü araştırmalar herkese olayın bir intihar olmadığını gösterdi. Hatta araştırmalarına dayanarak, belediye başkanı Şenocak'ın da olayın bir parçası olduğunu iddia etti. Eynesil halkı da yasal olarak hakkında işlem yapılmayan başkan hakkında kararını verdi ve tercihini CHP adayı Ahmet Latif Karadeniz'den yana kullandı.

Bilecik, Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin

2004 yılında sekreter olarak girdiği Pazaryeri Belediyesi'nde 15 yıl boyunca görev yapan Zekiye Tekin,  özel kalem müdürlüğüne kadar yükseldi. Ancak geçtiğimiz yaz şikayet masasına sürüldü. Birinci ağızdan doğrulanmasa da iddialara göre belediye başkanı tarafından mobbinge maruz kaldığı için daha alt göreve sürülünce hakkını aramaya çalıştı. 31 Mart seçimleri için AKP'ye adaylık başvurusu yapsa da kabul edilmedi. O da bağımsız aday olarak seçime girdi ve kendisine mobbing uygulayan mevcut başkanı geride bırakarak seçimden zaferle çıktı.

İstanbul, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli

İstanbul'un Avcılar ilçesinde resmi olmayan sayılara göre oyların %52'sini alan CHP adayı Turan Hançerli, Türkiye'nin ilk fiziksel engelli belediye başkanı oldu. Hançerli, 1993 yılında geçirdiği kazanın ardından iki kolunu kaybetmiş ve %95 oranında engelli kalmıştı. Buna rağmen pes etmeyen müstakbel başkan 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni, 2011 yılında da Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans Programı'nı bitirdi.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu

2014'de yapılan yerel seçimlerde Tunceli'nin Ovacık ilçesinde belediye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, 5 yılda isminden sıkça söz ettirmeyi başardı. Taraflı ve tarafsız herkesin takdir ettiği çalışmaların altına imzasını atan Maçoğlu, Tunceli Belediye Başkan Adayı olarak girdiği 31 Mart seçimlerinden de başarıyla çıktı ve başkanlığı kazandı.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin

Hepimizin bildiği gibi Artvin Cerattepe'de yıllardır süren bir direniş var ve halk maden yapımına ısrarla karşı çıktı, direndi. Yaylalarda, sokaklarda süren direnişin bir sonucu da seçimler oldu. Halihazırda belediye başkanıyken AKP'den aday olan Mehmet Kocatepe, arkasına Cerattepe direnişini de alan CHP adayı Demirhan Elçin'in ardından ikinci sırada kaldı. Yeni başkan Cerattepe halkına destek sözü verdi.

Rize, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu

Halkın direniş gösterdiği bir başka yer de Rize'nin Fındıklı ilçesiydi. Yapılması planlanan HES'e karşı başlatılan direnişin bir başka ayağı da yerel seçimler oldu. Seçimlerde Fındıklı'da mevcut yönetimi elinde bulunduran AKP'nin adayı Mustafa Kasım Zorlu'yken CHP'nin adayı Yaylaların Kardeşliği Platformu'ndan Ercüment Şahin Çervatoğlu'ydu. Fındıklı halkı oyunu yaylalarının yanında yer alarak direnişin içinden gelen Çervatoğlu'na kullandı.

Bartın, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır

Santrallere ve madenlere karşı direnişin hayat bulduğu bir başka yer olan Bartın'ın Amasra ilçesinde de seçimde ipi direniş göğüsledi. Halihazırda CHP yönetiminde olan ilçe belediyesi el değiştirmezken başkanlığa, termik santrale karşı öne çıkan isimlerden Recai Çakır geldi.

Doğubeyazıt, Dalköy Muhtarı Meryem Önkür

Okul öncesi öğretmeni olmasına rağmen uzun süre atanamayan Meryem Önkur, 5 erkek rakibe karşı mücadele ettiği muhtarlık yarışında ipi göğüslemeyi başardı.

Batman, Diktepe Köyü Muhtarı Emine Doksal

Batman'ın Diktepe Köyü'nde seçimlere giren ve erkek rakiplerine karşı mücadele eden Emine Doksal'ın tüm azaları da kadındı. 470 seçmenden 303'ünün oyunu alan Emine Doksal muhtarlığı kazandı. Diktepe Köyü önümüzdeki 5 yıl sadece kadınlardan kurulu bir yönetimin ne kadar başarılı olacağını herkese gösterecek!

Adıyaman, Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı

Seçimlerden hemen önce Mehmet Metiner'in Kahta'da yaptığı bir konuşma ilçe gündemine damgasını vurmuştu. Metiner, istemeyenin kendilerine destek vermeyebileceğini fakat kendilerine karşı "diş gösterenlerin" ertesi gün kendilerini "olması gereken yerde"  bulacağını söylemişti. Halk bu tepkilere karşı "diş gösterdi" ve oyunu Saadet Partisi'nin adayı İbrahim Yusuf Turanlı'dan yana kullandı.

Söz konusu konuşma için sizi şöyle alalım...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir