Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Nasıl Zarafet! Hürrem Sultan'ın Torunu Olan 10 Osmanlı Prensesi

2.6bPAYLAŞIM

Tarihi sadece diziden öğrenip bıraktık. Peki Hürrem Sultan'ın torunları kimlermiş gelin birlikte bakalım.

1. Dürrüşehvar Sultan

26 Ocak 1914'te doğdu. 7 Şubat 2006'da vefat etti. Son Osmanlı halifesi II. Abdülmecid'in kızı ve Berar Prensi Navab Azam Şah'ın eşi. Babası Abdülmecid Efendi vefat ettiğinde Türkiye'ye geldi. Babasının Türkiye'de gömülmesi için devlet yetkilileriyle görüştü. Babasının naaşı 10 yıl Paris'te bir camide bekledi. İzin çıkmayınca babası Medine'de gömüldü.

2. Neslişah Sultan

Sultan Vahideddin ile Halife Abdülmecid’in torunu 1921’de Nişantaşı’nda bir konakta doğdu. 2 Nisan 2012’de vefat etti.  Babası, son halife II. Abdülmecid’in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi; annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin’in kızı Sabiha Sultan’dır.

3. Mihrimah Sultan

Sultan Reşad'ın torunu olan Mihrimah Sultan, hanedanın 'yeşil gözlü prensesi' olarak biliniyor. 1923'te babası Şehzade Ziyaeddin Efendi'nin Çamlıca'daki köşkünde doğdu ve 1 yaşında hanedanın diğer üyeleriyle birlikte sürgüne gönderildi. 2000 yılında Amman'da vefat etti.

4. Nurcihan Sultan

Tam adı Emel Nurcihan Hodo. Sultan Reşad’ın torunudur. Maddi açıdan ailenin diğer üyelerine oranla daha rahat bir hayat süren Nurcihan Sultan İstanbul'da yaşıyor. Dışişleri Bakanlığı'nda katiplik yapan biriyle evlenmek istemiş fakat devlet izin vermemiş.

5. Kenize Murad

1940 yılında Paris'te doğdu. Anneannesi Hadice Sultan, Sultan V.Murad'ın kızıdır. Sonradan Türk vatandaşlığına geçerek ''Rajkumari Kenize de Kotwara'' olan adını Kenize Murad olarak değiştirmiştir.

6. Fazile İbrahim Sultan

Tam adı Fazile İbrahim Bernard. Sultan Vahdettin'in torunu. 1941 yılında doğdu. Aynı zamanda Mısır Prensi Mehmet Ali İbrahim'in kızı. Nişanlı olduğu Irak Kralı ile evlenmeden iki hafta önce darbe oldu ve nişanlısı öldürüldü. Şu an yaşamını Paris'te sürdürmektedir.

7. Hanzade Özbaş

Sultan Vahdeddin’in kızı Ulviye Sultan’ın torunu olan Hanzade Özbaş 1953’te dünyaya geldi. Okul yıllarında bir müsamerede büyük büyükannesi Hürrem Sultan’ı canlandırdı.

8. Bala Sultan

Tam adı Bala Hodo. 1955'te doğdu. Sultan Reşad’ın torunu Rukiye Sultan’ın torunu. İstanbul’da yaşıyor, çalışmıyor, evlenmedi, çocuğu yok.

9. Ayşe Gülnev Sultan

Tam adı Ayşe Gülnev Osmanoğlu Sutton. Sultan v.Murad'ın torunun torunu. 1971 İngiltere doğumlu. Tarih ve politika eğitimi almış. Türkçe biliyor ama iyi konuşamıyor.

10. Lara Adra

II. Abdülhamid’in torununun torununun kızı olan Lara Adra 1986’da Lübnan’da doğdu. Fransa'da eğitimini aldı ve şimdi Paris'te bir bankada çalışıyor. Türkçe bilmiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
valkyr

Türkler, Osmanlı'dan bağımsızlığını en son alan ulustur.

ser_ra

Aşağıdakiler neden bu kadar çok küfür etmişler yok şuan cumhuriyet yok osmanlıyı skym Arkadaşlar cumhuriyete laf eden yok osmanlı kurulsaydı diyen yok merak edenlere böyle bir içerik hazırlamışlar aşırı tepkiye gerek yok bir de küfür edenlere soruyorum buraya sırf bunlara küfür etmek için mi geldiler?

gulun

soruyor musun birde:)osmanlı yazısını görür görmez üşüşmüşlerdir.içerikle alakasız saçma yorum dolu

april.zoom

Bir insanın güzelliği, zarif olması, yakışıklı olması, yaşadığı ilişki... Bize ne!

ruya-gibi

bunları neden yayinliyorsun ki ne gereksiz bilgiler. bize ne bunlardan.

tuzruhuu

Hanzade Özbaş Burçin Terzioğlu ile Vildan Ataseverin karışımı tam .Hepsi de ne kadar hoş kadınlar sanırım zamanında hareme giren Slav kadınlarının etkisi büyük bunlar bu kadar güzelse Hürrem Nurbanu Safiye Kösem gibi sultanlar kim bilir nasıl güzellerdi .

the-wizard

Burçin Terzioğlu'nun aynısı

bbbbb

Aslında Hürrem o kadar da güzel değilmiş, ortalama bir güzelliği varmış, Mahidevran daha güzelmiş ama Hürrem işveyle cilveyle Kanuni' nin gönlünü çalıyor.

ittihat15

Hanzade daha cok Tatar, yani güzellik oradan geliyor. Slavlari sirf sarisin olduklari icin otomatik güzel kabul eden bir Türkler bir de araplar var herhalde. Sarisin yoklugundan olsa gerek. Git bir isveclileri gör, bir daha rus, slav demezsin.

Görüş Bildir