Bu Kez 'Yerli ve Milli' Olmadı: TCDD, Sinyalizasyon Sistemini Yabancılara Yaptırdı

 > 
1PAYLAŞIM

Gündemdeki ‘yerli ve milli’ söylemi TCDD’de sinyalizasyon sistemine takıldı. 4.896 kilometrelik sinyalizasyon hattının 4.893 kilometresi yabancı firmalara yaptırıldı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertük'ün haberine göre, TCDD'nin milyarlarca lira tutan sinyalizasyon yapım işinin yabancı şirketlere verdiği ortaya çıktı. 4 bin 896 kilometre uzunluğundaki sinyalizasyon hattının 4 bin 893 kilometresi yabancı firmalara yaptırıldı. TÜBİTAK'a ise sadece yapım işi 3 kilometre verildi. Sinyalizasyonun faturası, kilometre başına 130 bin ile 300 bin Euro arasında değişiyor.

Farklı yazılım

Sayıştay'ın TBMM KİT Komisyonu'na sunulan TCDD 2019 Yılı Raporu'nda “Demiryolu hatlarındaki sinyalizasyon sistemlerinin kısımlar itibarıyla yapılan ihaleler kapsamında büyük bölümü yabancı firmalar olan yüklenicilere yaptırılmakta olduğu ve bu kapsamda farklı yazılım ve donanımların kullanılmak durumunda kalındığı görülmüştür'' denildi.

Yerliye yönelin

Sinyalizasyonun devreye alındığı hattın uzunluğunun, 4 bin 896 kilometre olup 13 farklı firma tarafından yapıldığının belirtildiği raporda şu ifadelere yer verildi. “Yapımı devam eden sinyalizasyon hat uzunluğu 2 bin 388 kilometre olup 4 farklı firma tarafından yapılmaktadır. Mevcut 4 bin 896 km. sinyalizasyon hat kesiminin 4 bin 893 km'si yüklenici veya altyüklenici yabancı uyruklu firmalar tarafından, geriye kalan sadece 3 km'lik hat kesimi TÜBİTAK BİLGEM tarafından gerçekleştirilmiştir. Tren trafiği için elzem olan sinyalizasyon sistemlerinin farklı yazılım ve donanımlara sahip olması tren işletmeciliği açısından bir takım zorluklara yol açmakta ve işletme maliyetlerini olumsuz etkilemektedir.”

Maliyeti yüksek bir sistem

Sayıştay raporunda demiryolu sinyalizasyon sistemlerinin kurulum maliyetinin kurulmak istenen sistemlerin özelliklerine, fonksiyonelliklerine, hat durumuna bağlı olarak değiştiği belirtildi. Raporda “Kilometre başına 130 bin ile 500 bin Euro seviyelerinde oluşabilmektedir. Sinyalizasyon sistemlerinin kurulmasında farklı sistemlerinin entegrasyon ve işletme güçlükleri dikkate alınarak, mümkün olduğunca sistem çeşitliliğinin azaltılması ve mümkün olduğunca yerli sistemlerin uygulanmasına yönelik çalışma yapılması önerilir” denildi.

İstanbul Valiliği'nden Gösteri ve Yürüyüş Yasağı - onedio.com
İstanbul Valiliği'nden Gösteri ve Yürüyüş Yasağı - onedio.com
Trump, Alipay de Dahil Çin Merkezli 8 Uygulamayı Yasaklayan Karar İmzaladı - onedio.com
Trump, Alipay de Dahil Çin Merkezli 8 Uygulamayı Yasaklayan Karar İmzaladı - onedio.com
Üniversiteli Deniz'in Ölümünde İfadeler Ortaya Çıktı... 6 Gram Skunk, 2 Gram Ecstasy - onedio.com
Üniversiteli Deniz'in Ölümünde İfadeler Ortaya Çıktı... 6 Gram Skunk, 2 Gram Ecstasy - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir