Bu Kadarına da Pes! ‘Üç Beş Fav Uğruna’ Kanser Olduğunu Söyleyerek Sosyal Medyada İlgi Çekmeye Çalışan İnsanlar

-

Bir gün herkes 15 dakikalığına meşhur olacak ama böyle olmamalı…

Sosyal medyada her gün eşinden şiddet gören ve devlet tarafından korunmayan kadınlara yardım eli uzatmaya, kayıp çocukları bulmaya, şiddet gören hayvanları sahiplendirmeye çalışıyoruz. Kan arıyoruz, muhtaçlara el uzatıyoruz, hatta bazen takas bile yapıyoruz. Ama her yerde olduğu gibi sosyal medyada da işler her zaman güllük gülistanlık değil.

Masum bir şekilde, yalnızca eğlendirme amaçlı başlayan ve insanların aslında yaşamadıkları şeyleri anlattığı 'yalan anı furyası' hiç olmayacak bir yere geldi. Nasıl mı? Birlikte bakalım...

Yalan anı furyasına çirkin bir zincir eklendi: İnsanlar 'üç beş fav' uğruna kanser olduklarını söylüyor ve bu yolla ilgi çekmeye çalışıyorlar.

Hatta internetten buldukları tümör görsellerini de ekleyerek yalanlarını katlıyor ve insanları inandırmak için yapmadıklarını bırakmıyorlar.

Yalanlarının ortaya çıkmayacağını düşünüyorlar ama maalesef çok yanılıyorlar.

Mesela kanser teşhisi konulduğunu söyleyen ve tümörlerinin görselini ekleyen bu arkadaş 1998 yılında yaşıyor olamaz mı?

"İnsanlığını kaybettikten sonra 100k beğeni alsan ne yazar?"

Peki insanlar bunu neden yapıyorlar?

Aslında çok basit: İlgi çekmeye çalışıyorlar. Takipçi kazanmayı, üç beş fav almayı, duyguları sömürmeyi, etkileşim kasmayı ve parayı insanlıklarının önünde tutuyorlar. Sorgulamadan, yalnızca destek olmak için verdiğimiz ‘fav’lar da onlar için yeni bir sömürü ve dolandırıcılık alanı haline geliyor. 

Benzer şekilde, daha önce üç kere kansere yakalandığını ve dördüncü için yeniden mücadele edeceğini yazan bu kadının fotoğrafları bilin bakalım nereden?

Doğru bildiniz!

Sosyal medya platformlarındaki kısa bir aramanın ardından bir kanser hastasının fotoğrafını alarak kullanıyorlar.

Ve yalanın kuyruğunu biraz daha uzatmak, olur da takipçi sayısını biraz daha artırmak için görsellerle destekliyorlar.

Doğru söze ne denir ki?

"Bu insanların ne zararları var? Kendi hallerinde takılıyorlar" diyenlere de cevap verelim elbette...

Bu insanlar gerçekten hasta olan ve herhangi bir şeye ihtiyaç duyan insanlara inancı sarsıyorlar. Kan ihtiyacı için yalan söyleyen birini görenler gerçekten ihtiyacı olanlara itibar etmemeye başlıyor ya da kanser olduğunu söyleyen biri için başlayan seferberlik yalan olduğunun öğrenilmesiyle bir anda diğer kanser hastalarını linç etmeye dönüyor. Görüyoruz, yaşıyoruz. 'Üç beş fav uğruna', takipçi gelsin diye yaptıkları diğer insanların hayatlarını etkiliyor. Dahası, hepimizin midesini bulandırıyor bu çürümüşlük, bu ahlaksızlık, bu izansızlık!

Bir tarafta başkasının hastalığını kendine yamamaya çalışıp takipçi kasanlar, diğer yanda da kendisi dahil tüm kanser hastalarına umut olan Neslican Tay... Ne diyelim ki?

Bacağı Kesildi, Üçüncü Kez Kansere Yakalandı Ama Umudunu Hiçbir Zaman Kaybetmedi: Neslican Tay Hayata Meydan Okuyor - onedio.com
Bacağı Kesildi, Üçüncü Kez Kansere Yakalandı Ama Umudunu Hiçbir Zaman Kaybetmedi: Neslican Tay Hayata Meydan Okuyor - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kubra-ozay

yaklaşık 1 ay önce filan bi arkadaşımın annesi vefat etti. vefat ettiğini instagramda paylaştığı (doktorların anneniz öldü demesinden yaklaşık 5dk sonra) yazı ile öğrendim. istanbulda ikamet ediyolar ve annelerini samsumda defnettiler. istanbul-samsun arası kaç saat bilmiyorum ama o süre içerisinde hem arkadaşım hem kardeşi instagramda sık sık paylaşım yaptılar. yol fotoğrafı altına annelerini ne kadar sevdiklerini anlatan yazılar, siyah zemin üzerine annelerini ne kadar özlediklerini anlatan yazılar vs vs vs. ben anlamıyorum gerçekten. daha yeni ölmüş anneniz. önde cenaze arabasında. siz arkasındaki arabada gidiyosunuz. nasıl instagrama vs girip bişeyler paylaşabiliyosunuz gerçekten anlayamıyorum. hadi ilk duyurmak için girdin paylaştın. sonrasındakilerin amacı ne. şahsen benim annem vefat etmiş olsa ben o durumda değil paylaşım yapmak telefonumun nerede olduğunu bile düşünemem.

hilal-sahin6

Ben annemi kanserden kaybettim ve Ancak bir sene sonra resmini paylaşabildim Ne hastalığın adını ne de anne yazmaya elim varamadı aylarca ...

selimkazak

geçmiş olsun ...

turk_kizi

Dilerim gerçekten kanser olurlar.

salca

Cidden güldüm şu yazdığına çok haklısın ozaman görürler şakamı kakamı

efeefekan

girip bakıp bişeyler yazdığım tek sosyal medya burası .. ne feys var ne tivitır ne vatsap ... kafa rahat

can_can

Sosyal medya maymunları. İlgi budalası olmak böyle bir şey işte. O değil yarın twitter ı falan kapatsalar hakikaten kanser olur bunlar.

Başlıklar

KanserSosyal Medya
Görüş Bildir