BTK Açıkladı: Adil Kullanım Kotası 2018 Sonunda Kaldırılıyor

 > -

Bilim Teknoloji ve İletişim Kurumu Adil Kullanım Kotası uygulamasının 31 Aralık 2018 tarihinde sona ereceğini açıkladı. Ayrıca BTK'nın hazırladığı taslak düzenlemeye göre 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımları Adil Kullanım Kotası'na dahil edilmeyecek.

Adil Kullanım Kotası ile ilgili Bilim Teknoloji ve İletişim Kurumu'ndan açıklama geldi. Kurumdan yapılan resmi açıklamada birçok internet kullanıcısının şikayet ettiği uygulamadan 2018 yılında vazgeçileceği söylendi.

Taslak düzenleme ile ilgili yapılan resmi açıklama şöyle:

"Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, internet erişim hızı ve veri miktarı kullanıcılar için önemli parametreler haline gelmiştir. Veri kullanım miktarının belirli bir değere ulaşması sonrasında kullanıcının erişim hızının düşürülerek bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilmesine imkân tanıyan ve Adil Kullanım Noktası (AKN) olarak adlandırılan uygulama içeren tarife ve paketlerin tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Diğer taraftan, artan veri miktarı ve hız ihtiyacı nedeniyle AKN'li paketler sunulan veri miktarı ve AKN sonrası hız açısından tüketicilerce şikâyet konusu olabilmektedir.

'AKN sonrası iletişim hızları uygulanabilmektedir'

Sabit genişbant internet hizmetlerinde AKN sonrası erişim hızları genel olarak 3 Mbps olarak uygulanmakta, mobil genişbant erişimde ise tarife paketine göre farklılaşan AKN sonrası erişim hızları uygulanabilmektedir.

AKN sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesi, limitsiz/sınırsız olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla BTK tarafından kapsamlı bir çalışma yürütülmüştür. Tüketicilerin talep ve ihtiyaçları ile sektörün görüşleri değerlendirilerek hazırlanan taslak düzenlemenin kamuoyu görüşlerine açılmasına karar verilmiştir.

İnternette Kotaya Hayır Topluluğu'ndan Çağrı: 'Adil Kullanım Kotasını Kaldırın' - onedio.com
İnternette Kotaya Hayır Topluluğu'ndan Çağrı: 'Adil Kullanım Kotasını Kaldırın' - onedio.com

'02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN'ye dâhil edilmemesi...'

Anılan düzenleme ile; limitsiz/sınırsız olarak duyurulan AKN'li tarife ve paketlerde, tüketicilere eksiksiz ve doğru bilgilendirmenin yapılması amacıyla;

  • Her türlü duyuru, reklam ve tanıtımlarda AKN değeri ve AKN sonrası erişim hızına açıkça yer verilmesi,

  • Bilgilendirmelerin tüketicilerin kolayca erişebileceği şekilde yapılması,

  • AKN değerinin % 80'ine ve % 100'üne ulaşıldığında ve AKN seviyesi aşıldığında, uygulanacak erişim hızı hakkında aboneye ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgi verilmesi hususlarının işletmecilere yükümlülük olarak getirilmesi planlanmaktadır.

  • AKN veri miktarı ve AKN sonrası hız değerinde de iyileştirme yapılmasını öngören taslak düzenlemede;

  • Mobil şebeke işletmecileri tarafından AKN sonrası veri indirme hızının en az 128 Kbps olarak uygulanması,

  • Sabit genişbant internet hizmetlerindeki AKN sonrası erişim hızının % 50 oranında artırılması,

  • AKN kapsamındaki veri kullanım miktarının, hız dengesi de gözetilerek farklı seviyelerde belirlenmesi,

  • 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN'ye dâhil edilmemesi,

  • AKN uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi amacıyla gerekli analiz ve çalışmaların işletmeciler tarafından 2 ay içinde yapılarak Kuruma sunulması BTK tarafından karara bağlanmıştır.

Taslak düzenlemeye yönelik görüşler http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Kamuoyu-Gorusu/Adil-Kullanim-Noktasi bağlantısı üzerinden BTK’ya gönderilebilecek olup tüketiciler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, işletmeciler ve sektördeki tüm paydaşların anılan taslak düzenlemeye katkı sunmaları, katılımcı bir düzenlemenin hayata geçirilmesi açısından önem arz etmektedir."

Kullanıcılar tepkili

BTK'nın taslak düzenleme ile ilgili açıklamasına tepki gösteren İnternette Kotaya Hayır Kampanyası Topluluğu, '2012 yılında 3 Mbps yapılan AKK'nin dört yıl sonra sadece 1.5 Mbps artması rezillik değil midir?' dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"02.00 – 08.00 arasında kullanımların kotaya yansımadığı uygulama çok büyük bir ihtimal paralı olacaktır, bedavaya yapmayacaklardır. 2019’da AKK’nin kalkması gündeme gelebilir yazısı var, birçok haber sitesi kesin diye yazmasına rağmen kesin olarak geçen bir ifade yok. Hiç bir şekilde bu sunulan taslağı kabul etmeyip, mücadelemize devam edeceğiz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimTercih
Görüş Bildir