Britanya'yı ve Kabilesini Roma İmparatorluğuna Karşı Savunan İsyankar Prenses: Boudica

213PAYLAŞIM

Tarihte anlatılan kahramanlar veya büyük hadiselerde adı geçen şahsiyetler genellikle erkeklerden oluşur. Oysa geçmiş, çok büyük hadiselere imza atmış fakat adını duyuramamış onca kadınla doludur. Boudica da bu kadınlardan birisiydi.

Tarih M.S. 40'lı yıllardı. Roma İmparatorluğunun parlak dönemleriydi.

Tahtta, ''Roma'yı yaktı'' diye adını sıkça duyduğumuz meşhur İmparator Nero vardı. Dört bir yana genişleyen ve hükmeden imparatorluğun, Britanya üzerinde de tabiî bir nüfuzu mevcuttu.

Iceni adlı kabile Roma İmparatorluğu'na bir türlü teslim olmamıştı.

Roma her ne kadar Britanya'yı kontrolü altına aldıysa da doğudaki Iceniler çok sıkı mukavemet ediyorlardı. Nitekim M.S. 43 yılında birbirleriyle anlaşana kadar büyük çatışmalar yaşandı. Antlaşma zemininde Roma'ya bağlı olarak özgür bir şekilde yaşayacaklardı. Fakat bu durgunluk devresi hiç de uzun sürmeyecekti.

Iceni kralı Prasutagus'un ölümüyle antlaşma bozuldu.

Prasutagus Roma ile iyi bir şekilde geçiniyordu. Ölmeden evvel hiç erkek çocuğu bulunmadığı için iktidarını karısı ve kızları için vasiyet etti. Oysa Roma bu kadın hükümdarı tanımak istemedi. Aynı zamanda bunu Iceni topraklarını ele geçirmek için bir fırsat olarak görmüş olacak ki hemen Boudica ve kızları esir edildi.

Dün Prenses, Bugün Esir!

Iceni Prensesi ve kızları çeşitli eziyetler çekti. Boudica'nın ağır bir şekilde kırbaçlatıldığı ve hatta kızlarına dahi tecavüz edildiği belirtilmektedir. Bütün bu yaşadıkları Boudica'yı intikam hırsı içerisine sokmuştu. Nitekim bu fırsatı Roma valisi Suetonius'un, Galler üzerine çıktığı bir sefer sırasında elde etti.

Roma'nın Unuttuğu Şey

Roma, Iceni prensesini ve kızlarını esir etmişti. Fakat unuttuğu bir konu vardı: kabile halkı prenseslerinin esir edilmesine seyirci kalamazdı. Nitekim öyle de oldu ve Iceniler, Roma valisinin makamında bulunmamasını fırsat bilerek Trinovanteler ile birleşti ve isyan patlak verdi. Prenseslerini kurtararak başlarına geçirdiler ve bu karışıklıkta Colchester, Londra, St.Albans bölgeleri yakılıp yıkıldı.

İmparator Nero Tedirgindi

Bu karışıklıklarla ortaya çıkan kriz karşısında İmparator Nero gayet tedirgin olmuştu. Zira bu isyanda çok insan ölmüş ve şehirler yerle bir edilmiş vaziyetteydi. Hatta Nero'nun bu durum karşısında adadaki kuvvetlerin tümüyle beraber geri çekilmeyi bile düşündüğü söylenmektedir.

Filhakika Boudica önderliğindeki bu isyan hareketi çok tesirliydi. Fakat saman alevi misali hızlıca sönüverdi. Zira isyancıların sayısı gayet fazla olmakla beraber, düzenli ve teçhizat bakımından kat kat üstün Roma ordusuna karşı mukavemet edebilmeleri mümkün değildi.

Netice itibarıyla bu isyan kanlı bir şekilde bastırıldı. Boudica dahil isyancılardan birçoğu yaşamını kaybetti. Patlak veren isyan ve Boudica'nın şahsı ise tarihin tozlu sayfalarındaki ölümsüz yerini almıştı.

Londra'da Westminser Pier'de bulunan Boudica ve kızlarının tasvir edildiği heykel.

Bonus: Boudica (2003)

Daha fazla detay için bu konu hakkında yapılan Boudica adlı film incelenebilir.

Boudica (2003) / Imdb 5.4

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayvanadam

ablanın instagram hesabı var; isyankar47. takip edebilirsiniz

tc-ismet-can-turhan

pfft... Dünyanın en büyük medeniyeti roma derlermiş ha. siktir! Dünyada roma medeniyeti kadar ahlaksız ve barbarca zihniyete sahip bir medeniyet yoktur. Nerede hangi toplumda kendi medeniyetinden olmayan erkekleri hobi olarak arenalarda öldürülecek bir nesne ve kadınları da tecavüz malzemesi ve orospu olarak gören bir et parçası olarak görülmüştür? TABİ Kİ DE ROMA! Başkalarına barbar kendilerine medeni diyen insan artıklarının medeniyetidir Roma.

dusunen_odun

filmi varmıymış lan :D

Gizli Kullanıcı

adamlar filmini yapmasalar unutulup giderdi ıyı sahip cıkıyorlar geçmişlerine

dusunen_odun

dizisi de mi var lan?

ayna-efendi

ryse son of romeda da vardı boudica ordu toplayıp romaya saldırıyordu

Görüş Bildir