Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Böyle Gazeteye Can Kurban! Geri Dönüşüm Harikası Olan Bu Gazete, Toprağa Ekildiğinde Filizleniyor

-

Bu zamana kadar yaptıkları işlerle birçok yeniliğin öncüsü olan Japonlar şimdi de geri dönüşüm işine el attılar! Japonya'nın en çok okunan gazetelerinden birisi olan ''The Mainichi Shimbunsha''  toprağa ekildiğinde sebze, ağaç veya çicek elde edilebiliyor. Bu doğa dostu, geri dönüşüm harikası olan gazeteyle gelin hep birlikte tanışalım...

Bitkiye dönüşen gazete ''The Mainichi Shimbunsha'' bilim ve teknolojinin ana vatanı olan Japonya'nın icadı.

Geri dönüştürülmüş kağıt ve tohumların harmanlanmasıyla yapılan bu gazete çevreyi korumak adına önemli bir mesaj verirken aynı zamanda üretkenliğin devamını sağlamak adına atılmış büyük bir adım.

Gazete için kullanılan mürekkep bitkilerden üretiliyor ve buna rağmen gübre görevini de yerine getiriyor.

Gazeteyi okuduktan sonra küçük parçalar halinde gömmek ve sulamak gerektiğini anlatan görsel gazetenin alt kısmında bulunuyor.

Talimatları yerine getirdikten sonra da işte ortaya böyle bir görüntü çıkıyor!

The Mainichi Shimbunsha gazetesi çocukların çevreye olan duyarlılığını artırmak adına okullarda etkinlik düzenliyor.

Japonya'da oldukça ses getiren ve etkili olan bu farklılık ve farkındalıkla birlikte gazete, günde 4 milyondan fazla satarak yaklaşık 2.5 milyon liralık gelir elde ediyor.

Bütün ülkelere örnek olması umuduyla... Tebrikler Japonya!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
azizdelen

Kesinlikle çok iyi bir konu üzerinde çalışılmış. Halkımızın bu konuda daha fazla bilinçlenmesi gerekiyor. Sınırlı kaynaklarımızı madenlerimizi korumak için geri dönüşüm bilincinin şart olduğunu düşünüyorum. Ben şahsen şirketim de geri dönüşüme çok önem veriyorum ve çalışanlarıma da bunun bilincine varması için sık sık ikazda bulunuyorum. Çalıştığımız firma gerçekten işini düzgün yapan saygılı ne işinin ehli insanlar. Biz Asc geri dönüşüm firması ile çalışıyoruz. Size de kesinlikle tavsiye ediyorum. iletişim kurmak ve geri dönüşüm hakkında daha fazla bilgi almak için www.ascgeridonusum.com sitesinden çalıştıgımız firmaya ulaşabilirsiniz. Konuyu açan ve araştıran arkadaşa çok teşekkür ediyorum.

ufuk-kansu

Herkese Merhaba, bu kağıdı Türkiye’de biz üretiyoruz. Haber asparagas. Tohumlu kağıt el yapımı olarak üretilir ve bu şekilde ofset baskı yapılamaz. 2015 yılındaki bir etkinlikte böyle bir şey yaptık diye dağıtılan bir üründür. Bilgilerinize. www.dogakagit.com

gzm-ynklr

Vay be neler icat ediyorlar.Boşuna gelişmedi Japonya.

yesilkahve

2015 yılın da Japonya'nın Tokyo çevresin de küçük bir yerde dağıtılmış bu gazeteler. Mayıs ayında yapılan bir etkinlikte, yani sürekli gazeteler böyle üretilmiyor.

motoki

Baba, yanlış ülkede doğmuşuz yaaaa, Japonya olsaydı minnettar olurdum ... Tekrar gelme hakkımız varsa, birde seçme ve seçilme hakkı verilirse kuzey ülkelerini ve Japonya'yı isteyeceğim. Olmazsa, araya veli-enbiya vs. torpil sokmaya çalışırım; buda olmazsa bu kadar yeter müdür diyeceğim, bakalım ne derlerse artık :O

xeamon

Başlarken gaza gelip Hard seçmişsen ondandır :)

pelin.ercn

Aynen sen yanlış ülkede doğmuşsun, Türk olmayı haketmiyorsun.

luna_diana_hades

Kardeşim. Evet geridönüşüm apmamak çok az yapmak Türklük değil. Katılıyorum sana (!)

luna_diana_hades

pardon yanlış yazdım... Evet geri dönüşümü yapmamak, az yapmak Türklük. Katılıyorum sana. (!)

matsuyama

türk olmayı hak etmek derken? Kim neyi hak etti ki sadece doğduk o kadar.

Görüş Bildir