Boykotun Faturası: Suudi Arabistan'a İhracat 7 Sektörde Sıfırlandı

 > 
0PAYLAŞIM

Bir süredir Türkiye'ye karşı adı konmamış bir boykot uygulayan Suudi Arabistan'a yönelik toplam ihracat rakamları neredeyse sıfırlandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamları Mart ayında Türkiye'den krallığa sadece 19 milyon dolar ihracat yapıldığını gösterdi. 7 sektörde ise krallığa ihracat Mart ayında sıfır çekti.

Türkiye'nin uluslararası zeminde Suudi Arabistan'ın resmi olmayan boykotuna ilişkin girişimlerde bulunmaya hazırlandığı belirtilirken, yeni gelen rakamlar krallığa yapılan ihracatın birçok sektörde sıfırlandığını gösterdi.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre Mart ayında Suudi Arabistan'a yapılan ihracat bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 94 düşüşle 19 milyon dolara geriledi. Yılın ilk 3 ayı dikkate alındığında krallığa yapılan ihracat yıllık bazda yüzde 93 düşüşle 56 milyon dolar olarak kaydedildi.

Ticaretin üçte biri elektronik

Sektörel bazda bakıldığında 7 sektörde krallığa ihracatın Mart ayında sıfır çektiği görüldü. Bu sektörler, gemi-yat, halı, mücevher, su ürünleri ve hayvansal mamuller, süs bitkileri, tütün, yaş meyve ve sebze ile diğer sanayi ürünleri oldu.

Bunun karşısında ihracat aktivitesinin zayıf olsa da devam ettiği sektörlerin başında elektrik ve elektronik sektörü geldi. 19 milyon dolarlık Mart ihracatının 6 milyon doları bu sektörden gelirken, bu sektörü deri ve deri mamulleri ve çelik takip etti.

Türkiye karşı hamleye hazırlanıyor

Reuters'ın aktardığı bilgiye göre, Dünya Ticaret Örgütü Mal Konseyi toplantısında Türkiye'nin, Suudi Arabistan'ın uyguladığı boykotu gündeme getireceği belirtildi.

Suudilerin boykotuna karşı uzun süre sessiz kalan Ankara, Suudi Arabistan mallarına dönük bir misilleme adımı atmamış, hatta boykot döneminde Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatı sıfıra yaklaşırken, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye ihracatı artmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir