Görüş Bildir
Haberler
Borsada İşlemler Durduruldu! Borsada Uygulanan Devre Kesici Nedir? Neden Uygulanır?

Borsada İşlemler Durduruldu! Borsada Uygulanan Devre Kesici Nedir? Neden Uygulanır?

Güne yüzde 2'nin üzerinde yükselişle başlayan Borsa İstanbul, ardından eksiye yöne doğru ilerledi. Saat 11.56 itibarıyla yüzde 5 kayba ulaşan BİST 100'de endeks bazlı devre kesici uygulandı. Devre kesici sonrası yeniden başlayan işlemlerde kayıplar devam etti ve saat 14:23'te devre kesici ikinci kez çalıştı. Peki, Borsa uygulanan devre kesici nedir? Neden uygulanır? İşte detayları haberimizde...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Borsa İstanbul AŞ, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin ikinci kez çalışmasıyla pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin yeniden durdurulduğunu, saat 14.53'den itibaren seansın kaldığı yerden devam edeceğini bildirilmişti. Peki uygulanan dere kesici nedir?

Devre Kesici Nedir?

Devre Kesici Nedir?

Borsada yapılan yatırımlar ile ilgili olan devre kesici, piyasaların borsa üzerinden rahatlaması ile ilgili belli başlı durumlarda araya girer.

Yatırımcıların belirlediği fiyat sınırının aşılmasıyla dalgalanmalardan etkilenmemesi adına sigorta sistemine borsada devre kesici adı verilir. Söz konusu sistem 2015’te Borsa Istanbul bünyesinde uygulamaya sokuldu. Piyasaların rahatlaması ve etkin biçimde yatırım yapılması için önemlidir. Bu yatırımlar üzerinden işlem yaparken, belli hâllerde devreye sokulur ve kullanılır.

Devre Kesici Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Devre Kesici Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Borsa üzerinden devre kesicinin ne kadar süreceği değişkenlik gösterebilir. Bu durum borsa üzerinden akan trafiği yoğunluğuna bağlı olarak ele alınır. Özellikle Çok karmaşık ve yoğun bir borsa yatırım döneminde, devre kesici ile işlemler durdurulur. Böylece neler olup bittiğine dair anlama imkanı elde edilir.

Devre Kesici Uygulamasının Amacı Nedir?

Devre Kesici Uygulamasının Amacı Nedir?

Yatırımcıların sermayelerini güven altına alabilmek için borsa devre kesici kullanılır. Böylece piyasa çok daha canlı şekilde tutulur ve yatırımcılar, güvenli biçimde alım satım imkanı elde eder. Yani borsa söz konusu olduğu zaman yatırım açısından borsa devre kesici iyi bir yapıdır. Bu da fiyat açısından belli sınırlar aşıldığı vakit yatırımcılar için bir güven protokolü oluşturur. Bu güven protokolüne aynı zamanda bir sigorta sistemi olarak da bakmak mümkün.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın