Borges'in Efsanevi Babil Kitaplığı Tekrar Raflarda

 > 
191PAYLAŞIM

Latin Amerika edebiyatının dev ismi Jorge Luis Borges’in hazırladığı Babil Kitaplığı serisi yeniden Türk okurlarla buluştu. Gerçeküstü edebiyatın en başarılı örneklerini barındıran ve Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkacak 30 kitaplık seri, yeni basım sırasında gözden geçirilirken bazı kitaplarsa yeniden çevrildi. Babil Kitaplığı, dün raflarda yerini aldı. 

Jorge Luis Borges’in kendi tercihine göre bütün dünyadan seçtiği 28 kitabın yanı sıra kendi hikâyelerinin bulunduğu iki kitabı da kapsayan Babil Kitaplığı, yeni okurlarıyla buluşuyor.

İlk yayımlandığı günden beri hayranlıkla izlenen bu fantastik dizi, adını Borges’in bir hikâyesinden alıyor.

Borges’in 25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler adlı kitabıyla açılış yapılacağını belirten Kırmızı Kedi Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni İlknur Özdemir, Babil Kitaplığı’na hazırlık süreci ve okura kazandırılması hakkındaki fikirlerini şu sözlerle ifade ediyor: 

“Babil dizisi, yeni tasarımları, elden geçmiş çeviri ve önsözleriyle bundan böyle Kırmızı Kedi’de! Çoğu kitabının baskısı tükenmiş olan bu diziyi yeniden Türkiye’deki okurlarıyla buluşturmaktan dolayı çok mutluyuz. Açılış kitabımız olan ‘25 Ağustos ve Diğer Öyküler’de Türk okurlara bir de sürpriz var! Enis Batur’un kaleminden Borges’i okuyoruz önsözde: Kültür pusulasının dört yönüne de hâkimdi sınırsız birikimiyle, Babil imgesini bunca benimsemesi boşuna sayılmazdı: Kendi kütüphanesini de, hazırladığı yayın dizisini de o değerlerle yoğurmuştu, diyor Batur, Borges için.

Borges'in Efsanevi Babil Kitaplığı Tekrar Raflarda
Borges'in Efsanevi Babil Kitaplığı Tekrar Raflarda

Ayrıca kitapta Borges’in bir dönem asistanlığını da yapan hayat arkadaşı Maria Ester Vasquez’e verdiği, Borges’in dünyasını tanımamız ve anlamamız adına büyük önem taşıyan bir söyleşi de yer alıyor. Tüm seriyi kapsayan en devrimsel değişikliğinse kitap kapak tasarımları olduğunu söylemeliyiz. Kitaplar bu kez modern bir tasarımla okuyucuya sunuluyor.”

İlk kitapla aynı anda yayımlanacak ikinci kitap ise Leon Bloy’un Sevimsiz Öyküler’i. Işık Ergüden çevirisiyle yayımlanan kitap için Borges’in kaleme aldığı detaylı önsöz, Bloy’un nasıl bir yazar olduğu ve önemini kanıtlar nitelikte: “Bloy, okuyucunun ruhsal durumuna göre çekilmez ya da harika sayılabilecek benzersiz bir üslup geliştirmiştir. Her iki durumda da yazın sanatının en canlı üsluplarından biridir bu…”

Hiç yayımlanmamış Rüyalar Kitabı yolda

Dizinin kapanışının da bir Borges kitabıyla yapılacağını belirten Özdemir, bu kitabın daha önce Türkçede yayımlanmamış Rüyalar Kitabı olduğunu müjdeledi. Serinin 2017 sonunda tamamlanması planlanıyor.

Kayıp Rıhtım ve CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir