Boğaziçi Üniversitesi'nde Nâzım Hikmet Sergisi

-

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, 15 Aralık 2014 - 15 Ocak 2015 tarihleri arasında "Nâzım Hikmet'in Açlık Grevi: Entelektüel Tarihimizde Kırılma Noktası" adlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Serginin küratörü, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi yönetim kurulunda yer alan Prof. Dr. Zafer Toprak.

"Nâzım Hikmet'in Açlık Grevi: Entelektüel Tarihimizde Kırılma Noktası" sergisi, insan hakları ve entelektüel tarih açısından bir milat olarak kabul edilen Nâzım Hikmet'in açlık grevi ile Nâzım'ın yaşamında olduğu kadar; ülke ve dünya kamuoyundaki etkilerini belgeler, fotoğraflar ve tanıklıklar üzerinden ortaya koymayı amaçlıyor.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu'ndan Prof. Dr. Zafer Toprak

Sergi konseptini ilkler üzerine ve salonun ortasına yerleştirdiği bir hücre üzerine kuran Prof. Dr. Toprak, Nâzım Hikmet'in açlık grevini, "İnsan hakları ve entelektüel tarih açısından Türkiye'de bir milat" olarak niteliyor ve bu olayla birçok "ilk"in yaşandığına dikkat çekiyor.

Sergi alanını oluşturan hücrede ise bir hücrenin içi, bir de dışı yer alıyor. Bu haliyle hücre dört ayrı açlık grevini vurguluyor. Açlık grevi sürecinde Nâzım ve Türkiye'deki dayanışma hücrenin iç duvarlarında; dünyada aynı tür "entelektüel kırılmalar", dış duvarlarda yansıtılarak Nâzım Hikmet'in dış dünyayla olan bağı görülüyor.

Çağdaş Arpaç ve Fatma Türe'nin tasarımına ve kurgusuna, Ferah Perker'in grafik tasarımına imza attığı sergi tamamen geri dönüşebilir kağıt malzemeden hazırlandı. Sergi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Sergi Salonu'nda 15 Ocak 2015'e kadar gezilebilecek.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, geçtiğimiz günlerde yönetim kurulundaki istifalarla gündeme gelmişti.

Prof. Dr Ayşe Buğra'nın yönetim kurulundan istifasının ardından Prof. Dr. Gündüz Vassaf da istifa ettiğini açıklamıştı. 

  • Sabitfikir
Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık grevi
Görüş Bildir