Görüş Bildir
Haberler
Boeing'den Drone-Savar!

Boeing'den Drone-Savar!

Batuhan
28.08.2015 - 12:55
İçeriğin Devamı Aşağıda

Mobil teknolojinin gelişmesinin en büyük etkileri, şüphesiz oyuncaklar üzerinde de kendini gösterdi. İlk dönemlerin bir oyuncaktan ziyade, teknolojik çalışmaların sonucu olan Drone kavramı, şimdilerde ise hemen herkesin, farklı bütçelere göre tercih edebileceği gayrı resmi bir oyuncak haline geldi.

Durumunun bu denli yaygın bir hal alması da kimi zaman özel hayatların ihlali, kimi zaman da yasakların aşılmasıyla güvenlik sorunlarının meydana gelmesini mümkün kıldı. Zira artık Drone lar sadece uçmakla yetinmiyor, konuma göre uzun uçuşlar ve yüksek çözünürlüklü görüntüler ve sesler kaydedebiliyor.

Drone modellerinin bu denli yetenekler elde etmesi de, hükümetleri dahi bu noktada düzenlemek yapmaya itmiş durumda.

İzinsiz hava sahalarına girip, uçuş düzenini riske atan Drone haberlerini, sonrasında ise izinsiz yasak bölgelerin veya bireylerin görüntülenmesi haberleri takip etti.

Bu noktada her ne kadar ciddi bir lansman yapılmasa da, ünlü havacılık firmalarından Boeing , yeni geliştirdiği Drone-Savar isimli lazer silah ını duyurdu. Aslında Boeing tarafından resmi olarak bir isim konulmamış olan bu lazer silah , daha önce Amerikan Donanması’nın duyurduğu lazer silahın daha basit hali şeklinde yapılmış gibi görünüyor.

Her ne kadar daha basit olarak değer bulsa da, gelişmiş hedef sistemi ile nişan alabiliyor ve attığı lazer ışınları ile Drone ’u derhal düşürebiliyor. Metali delebilecek güce sahip olduğu görülen bu Boeing yapımı Drone-Savar , ne yazık ki açıklanmış teknik detaylar içermiyor.

Yani bu ürünün ne kadar güçlü ışınlar atabildiğini ya da hedef ve kontrol sisteminin ne denli fonksiyonelliğe sahip olduğu gibi detaylar, şu an için bilinmezliğini sürdürüyor.

Zaten Boeing firmasının bu tanıtımı oldukça ciddiyetsiz bir şekilde gerçekleştirdiğini vurgulamak gerek. Zira mizah katmak adına Drone-Savar, ışık atmadan önce, tıpkı Star Wars filmlerinde olduğu gibi yapay ışık sesleri çıkartıyor.

Boeing’in neden bu denli esprili bir yaklaşım sergilediği bilinmez ancak söz konusu bu ürün, önümüzdeki dönemlerde ciddi anlamda askeri ve yasaklı bölge kontrollerinde kullanıma alınabilecek potansiyele sahip...

Shiftdelete

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0