Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bizi İncitemezler! Şekilci İnsanların Saldırgan Yorumlarını Mücadelelerinin Zırhı Haline Getiren 9 Cesur Kişi!

-

Acımasız eleştirilerle farkında olarak veya olmayarak sürekli birbirimizi yaralıyoruz. New York'lu fotoğrafçı Peter DeVito, insanların dış görünüşleri yüzünden aldıkları kötü yorumları yüzlerine yazarak ve sonrasında onların bu yorumlara verdikleri cevapları instagram üzerinden paylaşarak etkileyici bir farkındalık kampanyası yürütüyor. Gelin hep beraber farkına varalım!

Kaynak: https://www.instagram.com/peterdevito/

"Bu yüze sahip olduğun için kimse seninle evlenmeyecek!"

Eğer vitiligom yüzünden kimse benimle evlenmezse, bu benim için bir sorun değil. Vitiligoya sahip olmak beni aslında kim olduğum ve gerçek güzelliğin aslında ne olduğuyla ilgili çok fazla düşünmeye itti. Vitiligoya rağmen kendimi seviyorum!  Eğer sen beni sevmezsen beni hak etmiyorsun demektir. Kendim olduğum için asla özür dilemeyeceğim!

AMY

"Sen siyahi olamazsın!"

Albino bir Afro- Amerikalı olarak dik dik bakışlara, parmak ile gösterilmelere, sert ve kırıcı yorumlara çok da yabancı değilim. Daha gençken insanların beni görmezden gelmesinin hayatımın gidişatını etkilemesine izin verirdim. Topluluğa karışmak istemez, yeni insanlarla tanışmaktan kaçınırdım. Büyüyünce fark ettim ki başkalarının düşünceleri benim kendimle ilgili düşüncelerimi etkilememeli. Çünkü insanlar hep bir düşünceye sahip olacaktır.

KEENAN

"Tüm bunları çizmek ne kadar zamanını aldı?"

Hayatım boyunca bu soru ile karşılaştım. Fakat artık bu durum bana utanç, negatiflik ve karmaşa vermiyor. Alaya alan insanların bana koyduğu etiketleri bir fırsat olarak görüp sevgi ve sabırla kendimi eğittim. Tüm bu farkındalık özel hissetmemi sağladı. Dışardan nasıl göründüğün değil, gerçek ve anlayışlı bir ruh sizi tanımlar. Başkalarının beni yıkma çabalarını güçlendirmemeyi seçtim, bunun yerine kendimi ve yaratıcılığımı geliştirdim.

KOKIE

"Yüzünde ne var?"

Doğum lekem beni  tanımlamaz.

Doğum lekem beni çirkin yapmaz.

Doğum lekem beni güçsüz yapmaz.

Doğum lekem beni güçlü, güvenli ve güzel yapar.

Yüzümde ne olduğunun bir önemi yok.

AMBER

"Cildindeki sorun ne?"

Zihnim bir harp alanı, başkalarının beni nasıl gördüğü ve gerçekte kim olduğum düşünceleri çatışma halinde. Bu çatışma zihnimi ve düşüncelerimi etkiliyor. Aynı zamanda korkulan, sataşılan ve başkaları tarafından farklı görünen ve ayrımcılığa maruz kalan herkes için içimde bir şefkat duygusu büyüyor. İnsanların, dış görünüşleri yüzünden insanları toplum dışına itmesindense, bunları sevimli bir farklılık olarak görmelerini istiyorum.

YVESMARK

"Neden kelsin?"

Öncelikle insanlara görünüşleriyle ilgili bu tip sorular yöneltmek çok kaba. Kel olmamamın bir insan olarak kim olduğumla alakası yok. Neden kel olduğumu cevaplamadan önce, seni böyle nezaketsiz bir tavırla kimin yetiştirdiğini öğrenmek isterim. Genetik bir hastalığa sahibim ve bu gerçekten seni asla alakadar etmiyor.

BICE

"Neden sivilcelerini kapatmıyorsun?"

Çünkü bu benim cildim, çünkü bu benim gelişim evremin bir parçası. Onları kapatmak için harcadığım her çaba özgüvenimi öldürecek, benden bir parça alıp götürecek. Çünkü bu benim kusurum, çünkü ben İNSANIM!

LEIA

"Sen hayalet misin?"

Hayalet Casper, Pamuk Prenses bana geçmiş yıllarda takılan lakaplardan bazıları. Bu sözler beni oldukça rahatsız ediyordu, Albinodan dolayı gerçekte siyah olan ten rengim bu şekilde gözüküyordu. Ama tüm bu dış görünüşün ötesinde ben eğlenceli, tutkulu, ateşli biriyim ve tüm bu özellikler çok daha önemli.

DIANDRA

"Eğer istersen, o izi yok edebilirsin."

Doğum lekeme sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Eğer ona sahip olmasaydım toplumun dayattığı güzellik algısından haberim olmayacaktı. Kendi değerim nasıl göründüğümden değil, gerçekte kim olduğumdan geliyor. Fiziksel güzellik için öznel ve kazara sahip olduğun bir şeye bu kadar fazla değer yüklemek bana hiç mantıklı gelmiyor.

SARAH

Kendini sev! Çünkü bu her şeyden çok daha önemli. 💞

Peki, siz hiç fiziksel görünümüzden dolayı sizi üzen yorumlara maruz kaldınız mı ve tepkiniz nasıl oldu?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hiddentaehyungie

güzel olmadığıma emin olduğum halde kimse benimle dalga geçmedi,aksine küçükken gözlerimi o kadar överlerdi ki büyüyünce gözlerim bozuldu fdjghsdk nazar değdirdileeer ve bence galerideki herkes o kadar mükemmel ki

haralagurele

Çocukluğum kıvırcık saçlı ve martı kaşlı olduğum için alay edilmekle geçti. Kimsenin gözünün içine bakamazdım, herkes aşağıladıkca aşağıladı. Pis çocuklar, pis yetiştirimişler. Ben asla kimsenin kusuruna laf etmez kimseyi aşağılamazdım. Kullanırlardı naifliğimi, nazikliğimi... Şimdi eminim bir yerlerde insanlık dersi veriyorlardır.

ozturk-sadri-alisik

en azından bu insanların yüzlerinde belirgin olan ve kusur olmasa bile kusur olarak sanılan bişe veya bi iz var, onada kusur gözüyle bakanı gözünden bişe yapmak lazımya oda ayrı

kafakirantazesimit

Siz değil size öyle bakanlar çirkin ve kusurlu , ne yazık ki güzellik algısını yaymaya çalışan sistem güzelliği sadece dolgun dudak iri gözler kusursuz bir cilt şekilli bir vücuda sahip olmak olarak empoze etmeye çalışıyor. Aslında herkes kusurları ile güzel.( doğal olanları olanları kötülemiyorum , silikon vadilerinden bahsediyorum )

trinnercircle

Ben de bir vitiligoyum. Yaklaşık iki senedir. Beyaz bir insan olmama rağmen bağışıklık sisteminin renk pigmentini yok etmesinden dolayı illaki bir renk açılması oluyor. Vitiligo olan siyahi insanlara bakınca ırk ve ten renginin ne kadar saçma ve tartışılması anlamsız konular olduğunu idrak ediyorum. Sadece bir pigment o insana karşı seni önyargılı yapamaz, yapmamalı.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriInstagram
Görüş Bildir