Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biz Türkçesini Bulduk, Onlar Kaldırıyor! Kaliforniya Akaryakıtla Çalışan Otomobilleri Yasaklayacak

 > 
97PAYLAŞIM

Kaliforniya ve Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu, küresel ısınmayla mücadele ve elektrikli otomobillerin yaygınlaştırılması konusundaki çalışmalarıyla uzun zamandır öncü bir konumda. Ancak bazı ülkeler daha agresif davranıp gaz ve dizelle çalışan arabaların satışını yasaklayacaklarını duyurdular. Kaliforniya hükümeti de söylendiğine göre aynı zorlayıcı inisiyatifi göz önünde bulunduruyor.

Mary Nichols, Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu Başkanı, Kaliforniya Valisi Jerry Brown'ın böyle bir yasaklama konusundaki ilgisini doğruladı.

Yakın zamanda Fransa, Birleşik Krallık ve İskoçya, elektrikli araçların önünü açabilmek için petrol ve gazla çalışan otomobilleri yasaklamaya çalıştıklarını açıklamışlardı. Ama bu, Brown'ın Nichols'ten yardım istediği konuda Çin'in de harekete geçmeye hazırlandığını açıklamadan önceydi. Nichols, Brown hakkında şunları söylüyor: 

Validen neden şimdiye kadar bir şey yapmadığımız hakkında sorular alıyorum. Valinin kesinlikle Çin bir şeyler yaparken neden Kaliforniya'nın yapamadığı konusunda belirgin bir ilgisi var.

Kaliforniya, karbon emisyonunu 2050'ye kadar azaltacak.

Kaliforniya'nın hedefleri arasında karbon emisyonunu 2050'ye kadar 1990 yılındaki seviyenin %80'i kadar azaltmak var. Bu da 2040 yılında şehirde neredeyse tamamen yenilenebilir enerjiye geçilmesini gerektiriyor. Ama bunun için ortada çevrecilerin zayıf olarak nitelendirdikleri ZEV (The Zero Emission Vehicle) düzenlemesi hariç herhangi bir çevre politikası yok.

Nichols, bu yasağın yürürlüğe ne zaman konulacağı konusunda net bir tarih veremiyor ve şunları söylüyor:

Benimle çalışan insanlar da dahil 2030'a kadar tüm içten yanmalı motorlu otomobillerin satışının durdurulabileceğine inananlar var. Bazıları bu tarihin 2035, bazıları 2040 olduğunu söylüyor. Bu konuda net tahminler yapmak oldukça zor ancak bu tarihler ihtimal dışı görünüyor.

Şu an Kaliforniya sokaklarında 300,000'den fazla elektrikli araç dolaşıyor.

Dizel ve gazla çalışan otomobillerin yasaklanması, otomobil sektöründe büyük değişikliklere yol açacak gibi görünüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir