Biz Neler Dinlemişiz! Günümüzde Yazılsa Çok Büyük Tepkiler Toplayacak Türkçe Şarkı Sözleri

71PAYLAŞIM

Türkçe şarkılarda geçen bazı sözler var ki "oha bunu nasıl yazmışlar" dedirtiyor. Haydi bu şarkı sözlerinden birkaç tanesine hızlıca göz atalım...

1. Ardahan'ın Yollarında

Ardahan'ın yollarında / Güller açıp bağlarındaEyle bir yar sevmişim ki / On üç on dört yaşlarında

Pardon?!

Bu sözlerin yazıldığı dönemde 13-14 yaşlarındaki kızlarla ilişki yaşamak pedofili olarak görülmüyordu muhtemelen. Ancak günümüzde böyle bir şarkı sözü duymak rahatsız edici. Bu türkünün acilen güncellenmesi lazım.

2. Zeytinyağlı Yiyemem Aman

Zeytinyağlı yiyemem aman / Basma da fistan giyemem aman

Bu türkünün zaten karanlık da bir hikayesi var. Türkiye'ye Amerika'dan ithal edilen mısır özü yağının kullanımını artırmak ve Türkiye'deki zeytinyağı üretimini azaltmak amacıyla yazılmış.

Detaylı Bilgi Aşağıda:

‘Bir Ülke Nasıl Sömürülür?’ Sorusunun Cevabı Zeytinyağlı Yiyemem Aman Türküsünün İlginç Hikayesinde Saklı! - onedio.com
‘Bir Ülke Nasıl Sömürülür?’ Sorusunun Cevabı Zeytinyağlı Yiyemem Aman Türküsünün İlginç Hikayesinde Saklı! - onedio.com

Bugün yazılsa başta Canan Karatay ve birçok beslenme uzmanı tarafından tepki toplayacak bu türkü, halkımız tarafından keyifle dinlenmiş hatta üstüne göbek bile atılmıştır.

3. Şarköy Türküsü

Bağa girdim bağ budanmış / Bağa bülbül dadanmışOn beş yaşında da Nazife'de hanım / Kimlere aldanmış

Bu sözlerin de hikayesi şöyle:

15 yaşındaki Nazife Hanım (!) ile birlikte olan gencimiz, Nazife Hanım'ın daha önceden budanmış(!) olduğunu fark ediyor. Üstüne bir de bu şarkıyı yazıyor. Daha da kötüsü, bakire olmadığı ortaya çıkan Nazife Hanım öldürülüyor.

15 yaşındaki Nazife de Hanım'a yazık ettiler.

Oysa ne güzel oynak da bir şarkı.

4. Dam Üstünde Un Eler

Dam üstünde un eler / Tombul tombul memeler / Zalım oy gelin zalım zalım zalım / Memeler baş kaldırmış / Kavuşmuyor düğmeler

Özellikle 90'lı yıllarda neşeyle dinlediğimiz bu türkü, günümüz "muhafazakarlaşan" toplumunda oldukça büyük tepki toplardı. Ayrıca bazı feministler de İbrahim Tatlıses'i linç eder miydi? Muhtemelen.

5. Köylü Güzeli

Yemeni bağlamış telli başına / Zülüfleri düşmüş hilal kaşınaHenüz girmiş 13 14 yaşına / Edalı işveli köylü güzeli

Bak yine 13-14!

Tamam kabul, geçmişte 13-14 yaşındaki kızlar "çocuk" olarak görülmüyordu. Evlenme çağında oldukları kabul ediliyordu. Ancak yine de bu şarkı sözleri rahatsız edici.

6. Nihat Doğan - Benim Olmazsan Taciz Ederim

Benim olmazsan taciz ederim / Bana gelmezsen yer bitiririm İnadım inat bunu biliyorsun / Benim olacaksın sana yemin ederim

Bu şarkı kısmen tepki gördü ama hak ettiği tepkiyi gördü mü tartışılır. Eminiz ki şu dönemde çıksa çok çok daha büyük bir tepki toplardı. Ha, Nihat Doğan bu şarkıyla olmasa bile söylediği başka saçma sapan sözlerden dolayı hak ettiği tepkiyi gördü o ayrı.

7. Bülent Yiğit - Sabaha Kadar

Ben olsaydım seni alır dağlara çıkar / Saçından tutar belini sıkar / Yumulup dudaklarına / Sabahe gadeer ne yapmazdım!

Maşallah pozisyonlarına kadar düşünülmüş...

Bunun üzerine bir de şarkı yazılmış. 2006'da çıkan bu şarkının da pek tepki gördüğünü söyleyemeyiz.

8. Burhan Çaçan - Liseli

Liseli vardı ya ah o liseli

Şimdi tamam, belki bu adam sevgilisiyle lisede tanıştı. O yüzden liseli diye sesleniyor, bir de şarkı yazdı falan. Bunlar kabul edilebilir. Peki ya;

Kısacık etekli dar elbiseli...

Naptın abicim sen? Baya baya fantezi yapmışsın. Bir de yanık sesinle söylüyorsun bunları. Günümüz Türkiye'sinde sağlam linç sebebi bu sözler. Burhan Çaçan şanslıymış, zamanında es geçilmiş.

9. Davut Güloğlu - Katula Katula

Güleyirum haline katula katula / Bi sözü geçiremedun karunaDaha niye vermedun ağızının payını vermeyisun

Ula ula ula ula / Sen bir kalori bile etmeyusunUla ula ula ula / Bu alemin light erkeğusun

O dönemlerde Çocuklar Duymasın sağ olsun "light erkek, taş fırın erkeği" gibi laflar oldukça yaygındı. Bu şarkıda da karısının ağzının payını vermeyen erkek "light" diye küçümseniyordu. Kadınlar da söz geçirilmesi gereken kişiler olarak aşağlanıyordu. Bu şarkı sözleriyle de güle oynaya dans ediliyor, horon tepiliyordu. Evet, Türkiye zor günlerden geçti.

10. Elif Karlı - Yanına Bırakmam

Bizim Oranın Adetleri / Meşhurdur Cinayetleri / Yanına Bırakmam Ben Senin / Bitene Kadar İhanetleri

Şarkının bu sözleri büyük ihtimal mizahi amaçla yazılmış. Ancak bu sözler bugün tepki toplar mıydı? Muhtemelen toplardı. Belki de burada sorgulamamız gereken soru şu; Zamanında biz "cinayet" gibi bir olaya gülecek kadar vicdansız mıydık, yoksa değişen zamanla eskiden gülebildiğimiz şeylere gülemeyecek duruma mı geldik?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Şarkı Sözleri! Türkçe Şarkılarda Geçen Birbirinden Mükemmel 30 Söz - onedio.com
Şarkı Sözleri! Türkçe Şarkılarda Geçen Birbirinden Mükemmel 30 Söz - onedio.com
Tarkan'ın Muhteşem Şarkı Sözlerini Yanlış Anlayan İnsanların Uydurup Uydurup İpe Dizdikleri Sözler - onedio.com
Tarkan'ın Muhteşem Şarkı Sözlerini Yanlış Anlayan İnsanların Uydurup Uydurup İpe Dizdikleri Sözler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mhrrmblc

Kadının yazdığına mizahi olarak yaklaşabiliyorsunuz, ama erkeklerinkini pek bi ciddiye almışsınız.

Gizli Kullanıcı

Dam üstü ve Yanına bırakmam hepsinden ayrı! Diğerleri doğan görünümlü șahin severler için...

Gizli Kullanıcı

13-14 yaş mevzusunu açmak istiyorum bir tarihçi olarak. Eski çağlarda bugün bildiğimiz modern tarım teknikleri yoktu. Hele ki Ortaçağ'ın bir bölümünde küçük bir buzul çağı bile yaşanmıştı. Salgın hastalıklar da cabası (ki en meşhuru veba olmakla beraber yalnız değildi, sıradan bir grip dahi yetersiz beslenme yüzünden ölümcül bir hastalıktı henüz 100 yıl öncesine kadar. İyi beslenen soylular dahi zatürreye çeviren grip yüzünden ölebiliyordu). İşte bu ortamda insanların ortalama ömrü bir hayli düşüktü (yanlış hatırlamıyorsam ilkçağlarda 40 dahi değildi ortalama ömür süresi). İnsanlar bugünkü gibi uzun yaşamıyor diye değil (yine 100 yaşını gören insanlar vardı) anne, bebek ve çocuk ölümleri çok sık görüldüğü için.

Gizli Kullanıcı

Bu biraz da evrimsel psikolojiyle alakalı olsa gerek, yok olma tehlikesine karşı soyun devamı için bol bol doğuruyordu insanlar, bunun için de erkek de kadın da erken yaşta evlendiriliyordu ki erkenden doğurup 10 tanesinden belki iki üç tanesi yaşayacak bebekler doğuracak kadar zamanları olsun. (çok eşlilik de bu yüzden çıkmadır mesela. Savaşlar genellikle erkek nüfusu kırdığı için nüfusu az olan cinsiyet çok eşliliğe yönelmiştir).

Gizli Kullanıcı

O çağlarda yaşayan kişiler bizden daha az insanlığa sahip değildi veya daha az akıllı değildi. Sadece şartlar onları erken olgunlaşmaya zorladığı için çocukluk evresini daha erken sonlandırmak zorunda kalıyorlardı; çünkü ölmek bugünlere nazaran daha kolaydı ve ölmeden önce mümkün olduğunca maksimum fayda almaya çalışıyordu toplum (Batıda derebeyinin serfi, Doğu'da ağanın marabası, farketmiyor). O çağlarda doğmuş olsanız 16 yaşında bir kız/erkek çocuğunu siz de çocuk gözüyle görmeyecektiniz. Modern dünyada formal eğitim yoluyla hayata hazırlık süreci daha da uzadığından ötürü bizim için çocukluk yaş sınırı daha yüksek.

Gizli Kullanıcı

herkes 13-14 yaşına takılmış durumda..da..şimdi 13-14 yaşında bakire kız bulamazsınız ona ne diceksiniz.eskiden öyleymiş diyorsunuz tam tersi şimdi daha beter durum.

patavatsizmelek

"Bakire Kız" derken? Neden bu konuda sadece KIZLARI eleştirme gereği duyuyorsun? Bakire erkek de yok bildiğim kadarıyla, hem de uzun yıllardan beri. 13-14 yaşında bakire kız yok da bu kızlar kiminle sevişiyor arkadaş damacanayla mı?

Gizli Kullanıcı

çünkü konunun başlığı 13-14 yaşındaki kızlar olduğu için böyle bi yorum yapma gereği duydum.ayrıca kızların damacanayla sevişmediğini öğrendiğim iyi oldu çok teşekkür ederim.

patavatsizmelek

"Kızlar kiminle sevişiyor damacanayla mı?" herhalde cümle sonundaki soru işaretinden bunun bir soru olduğunu anlamadın. "Damacanayla sevişiyor" ayrıdır "Damacanayla mı sevişiyor" farklı iki cümledir. Yani bu damacanayla sevişiyorlar anlamına gelmiyor. İkinci olarak oradaki imayı da anlamamana da değinmem gerekiyor. Çünkü damacanaya bir yerlerini sokmaya çalışan genelde erkekler... Haberleri takip etmelisin.

butterly

Ankara'nın Bağları türküsünde geçen, "Ben sevdim eller aldı da yürekte acı kaldı." dizelerine de oynanıyor maalesef.

Görüş Bildir