Biz Bu Kadar Acıyla Ne Yapacağız? Şehit Oğluyla Buluşmak İçin Üç Yıldır Üsküdar Marmaray'a Giden Demans Hastası Amca

-

Gazeteci Erem Şentürk'ün Marmaray'da yaşadığı yürek yakan anısını aktarıyoruz...

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=qXo8xIBJ...

Gazeteci Erem Şentürk, Kirazlı istasyonundan metroya bineceği sırada bilet makinesinin önünde bir amcayı fark etti, bilet yüklemeye çalışırken oyalanan amcaya kızan gençleri gördü.

"Flört mü ediyorsun makineyle?" diyerek saygısız biçimde yaşlı amcayı uyaran gençleri geçerek amcanın bilet almasına yardımcı oldu. Onun yaşındaki insanlar için ulaşımın ücretsiz olduğunu belirterek en kısa zamanda yetkili yerlere başvurmasını söyledi.

"Adres soracaktım ama bunlar bana bağırırlar diye seni bekledim."

Kendi kartını da doldurduktan sonra metroya binmek üzere yerine geçen Erem Şentürk, aynı amcayla yeniden karşılaştı. Yolunu şaşırdığını söyleyen yaşlı amca, Üsküdar Marmaray'a gitmeyi istediğini söyledi. İstanbul'u bilmeyenler için Kirazlı ve Üsküdar iki ayrı uç...

Ve birlikte uzun bir yolculuk...

Üsküdar Marmaray'a gidebilmesi için önce Yenikapı'ya geçmesini söylediği amca ne yapacağını anlamayınca, Erem Şentürk onunla birlikte gitmeye karar verdi. Birlikte bindiler metroya, önce Yenikapı sonra Marmaray...

Emekli ağır ceza hakimliğinden İstanbul'un karmaşık metro istasyonlarına...

Malatyalı olduğunu söyleyen amcayla sohbet etmeye başlayan Erem Şentürk, amcanın ağır ceza hakimi olduğunu öğrenince şaşırdı. Meslek hayatı boyunca onlarca kişiyi yargıladıktan sonra İstanbul'da yolunu kaybetmesi tuhaf geldi.

Biraz sorgulayınca gerçek ortaya çıktı: Malatya'dan gelen amcanın valizleri yoktu, nasıl geldiğini bilmiyordu.

Uçakla mı yoksa otobüsle mi geldiği sorusuna verdiği "Hatırlamıyorum" yanıtı ve valizlerinin bulunmaması Erem Şentürk'ü acı gerçekle yüzleştirdi: Amca demans hastasıydı ve hiçbir şeyi hatırlamıyordu.

"Oğlum beni Marmaray Üsküdar'da bekliyor."

Üsküdar Marmaray durağına geldiklerinde Erem Şentürk amcayı bırakmak istemedi, çünkü gerçekten ne yapacağını bilmiyordu. Telefonu da olmayan amca için birkaç yeri aradı, tanıdıklarına ulaştı ve Malatya'daki kızının numarasını buldu.

Demans hastası bir insanı nasıl bırakırsınız?

Erem Şentürk, yaşlı amcanın Malatya'daki kızı aracılığıyla İstanbul'daki bir akrabaya ulaştı ve demans hastası bir insanı nasıl sokağa bıraktıklarını sorarak çıkıştı. Gerçeği bilmiyordu, öğrenince taşlar yerine oturacaktı.

Üç yıl önce şehit olan oğluyla buluşmak için sık sık Üsküdar Marmaray durağına gidiyordu!

Ve yaşlı amcanın akrabası acı gerçeği anlattı: Polis olan oğlu üç yıl önce şehit olmuştu ve babasıyla son konuştuğunda onu Üsküdar Marmaray'da beklediğini söylemişti. Son anı olarak bunu saklayan amca da sık sık bu durağa giderek oğlunu bekliyordu.

Hepimizin içini sızlatan ve "Biz bu kadar acıyla ne yapacağız?" dedirten anının tamamını dinlemek için: 👇

Şehidimize Allah'tan rahmet, yakınlarına, özellikle de bu acıyla başa çıkmaya çalışan babasına sonsuz sabır diliyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

prim yapmak için şehit olaylarını kullanmak yozlanmanın son çeyregındeyız sanırım

1913

csb

so-far-so-good

İÇERİĞİN BAŞINDAKİ Gazeteci Erem Şentürk'Ü OKUR OKUMAZ YALAN OLDUĞUNU ZATEN ANLARSINIZ.

bilal-durdu

güle 8 kişi açında bir tarafınıza gülün şerefsizler

zafer43471598

nice try buddy

Görüş Bildir