Biz 2020'nin Üzerimizden Tır Gibi Geçmesini Hazmetmeye Çalışırken Geçtiğimiz Hafta Bilim Dünyasında Yaşananlar

-
Abone ol

Ülkece zor bir hafta geçirdik gelin neler yaşanmış hep birlikte bakalım...

Bu içerik hazırlanırken Sputnik, New Atlas ve Inverse sitelerinden yararlanılmıştır.

Haftaya başımıza 'Bu da mı gelecekti?' dediğimiz ilk haberle başlayalım! En büyük çekirge istilalarından biri yaşandı ve Afrika'dan sonra Türkiye'de tehdit haline geldi.

Hızla yayılan çekirge istilası gıda güvenliğini ciddi oranda tehdit ederken, Kenya’da görülen istilacı çekirgeler bir gün içerisinde 85 milyon kişiye yetecek yiyeceği tüketti. 

Böylesi görülmedi! Hızlı bir şekilde artış gösteren bu sıra dışı istilanın en büyük sebeplerinden biri de iklim değişikliği olarak gösterildi. Küresel ısınmanın etkileriyle birlikte, Türkiye'de istila riskinin içerisinde. Maalesef ilerleyen zamanlarda bu yayılmanın ciddi oranda artması bekleniyor.

Bölgesel kıtlık yaratan çekirge istilası hakkında daha fazlasını merak edenler için... 👇

Türkiye'yi de Tehdit Ediyor: Afrika’da Son 70 Yılın En Büyük Çekirge İstilası - onedio.com
Türkiye'yi de Tehdit Ediyor: Afrika’da Son 70 Yılın En Büyük Çekirge İstilası - onedio.com

Bu hafta yaşanan nadir iyi gelişmelerden biri de, mürekkep balıklarının karmaşık beyin yapısını gösteren çalışma oldu.

Bilim insanlarının son zamanlarda ilgisini çeken mürekkep balıkları, MRI cihazından elde edilen sonuçlardan sonra daha da dikkatleri üzerine çekti. 

Mürekkep balıklarının tıpkı köpekler kadar karmaşık bir düzene sahip olan beyin yapıları olduğu ortaya çıktı. Dahası, araştırmalar esnasında mürekkep balıklarının beyninde önceden bilinmeyen 145 bağlantı keşfedildi. Queensland Üniversitesi’nden Wen-Sung Chung ve Justin Marshall tarafından yönetilen projede, bu balıkların nöron sayısı köpeklere çok yakın ve farelerden ise çok daha fazla sayıda olduğu ortaya çıktı.

Mürekkep balıklarının karmaşık beyin yapılarını gösteren tarama sonuçlarını sizler için buraya bırakıyoruz. 🧠👇

Bir diğer ilginç keşif ise, araştırmalar sonucunda dev mürekkep balığının genomlarında yaklaşık 2.7 milyar DNA baz çifti bulundu. İnsanlarda ise yaklaşık 3 milyar DNA baz çifti bulunuyor. Bu veriler sonucunda mürekkep balıklarının genetik karmaşıklığı, insanlarınkine yaklaştığı ortaya çıktı! 

Bu haftanın bilimsel keşif haberleri umut verici... Bilim insanları enfeksiyona göre renk değiştiren akıllı bandaj üretti!

Geliştirilen yeni akıllı bandajlar, enfeksiyonun derecesini belirmekle kalmıyor aynı zamanda uygun tedavi yöntemini de yapabiliyor.

Bandaj içerisindeki kimyasallar sayesinde, yaraya uygulandığında herhangi bir enfeksiyon yoksa bandaj yeşile dönüyor. Antibiyotiklere duyarlı bakteriler tespit edilirse, rengi yaklaşık dört saatlik bir süreden sonra sarıya dönüyor. Fakat ilaca dirençli bakteriler tespit ederse kırmızı oluyor.

Asidik ortamlarda oluşan patojenik bakterilerle kimyasal reaksiyona giren bandaj, basit bir pH göstergesi gibi çalışıyor.

Bu haftanın en güzel haberi Hawaii'den geldi! Güneş'in en detaylı görüntüsü yakalandı.

Inouye Güneş Teleskobu (DKIST) tarafından elde edilen görüntü, Güneş'in bu zamana kadar elde edilen en yüksek çözünürlüklü ve ayrıntılı görüntüsü oldu!

30 kilometre çözünürlüğe sahip Inouye teleskobu Güneş'in yüzeyinde 6.000 derece sıcaklığa sahip altın renkli tanecikleri görüntüledi. Elde edilen bu veriler sayesinde Güneş'in faaliyet döngüsü daha doğru tahmin edilecek.

DKIST direktörü Thomas Rimmele'ın "Güneş sistemimizdeki en büyük nesne hakkındaki şimdiye kadarki en küçük detayları gördük" açıklaması aslında konuyu çok güzel özetliyor.

Güneş'in detaylarına daha da yakından bakmak isteyenler için...👇

Altın Taneciklerine Yakından Bakın: Güneş'in Şimdiye Kadarki En Ayrıntılı Görüntüleri Çekildi 🔭 - onedio.com
Altın Taneciklerine Yakından Bakın: Güneş'in Şimdiye Kadarki En Ayrıntılı Görüntüleri Çekildi 🔭 - onedio.com

Bu haftanın gündemi hepimizi derinden üzen Elazığ depremi oldu... 24 Ocak günü Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Can kaybının hafta içerisinde artış gösterdiği, soğuk günlerde Elazığ halkını sokağa döken acı verici bu haber haftanın hatta yılın gündemine oturdu. 

Çevre illerde de hissedilen deprem beraberinde birçok artçı sarsıntı meydana getirdi. Gece boyunca sarsıntılar ve olası riske karşı evlerine giremeyen halk için bir diğer tehlike de don riski oldu. Geçirdiğimiz bu zor günler birlik ve beraberlik günü... Sokaklara dökülen Elazığ halkı için ülkenin dört bir yanından yardım kampanyaları düzenlendi. Sığınmak için dernekler ve kurumlar insanlara kapılarını açtı. Bu acıları atlatmak kolay değil, umuyoruz böylesi ciddi felaketlerin önlemi önceden alınır ve daha fazla can kaybı yaşanmaz...

Bu haftanın gündemine bir acı haber daha oturdu, efsane basketbolcu Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna Bryant helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Los Angeles, Calabasas şehrinde meydana gelen helikopter kazasında 8 yolcu ve 1 pilot olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti.

Kelimelerimiz başarılarını anlatmaya yetmez... NBA tarihinde 30.000 sayı barajını aşmayı başaran en genç oyuncu olmasından tutun, saygın spor hayatıyla gençlerin basketbola başlama sebebi olan ilham kaynağı, Kobe Bryant bu hafta sadece basketbol severleri değil dünya genelini yasa boğdu. Böyle insanlar dünyaya kolay gelmiyor, herkesin hayatına dokunan Kobe Bryant'ı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Bilim dünyasında yaşanan gelişmeleri yakından takip edebilesiniz diye bir önceki içeriğimizi de şöyle bırakıyoruz. 👇

Bilim Dünyasında Bu Hafta Yaşananlar! - onedio.com
Bilim Dünyasında Bu Hafta Yaşananlar! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
mailer-daemon

mürekkep balıkları yumuşakçalardan değil mi ? orada bir yerlerde bu balıklar demişsin bu arada olayın neden bu kadar ilginç olduğunu da doğru dürüst anlatman lazım yani omurgasız bir canlının diğer omurgasız canlıların doğru dürüst beyinleri bile yokken beyninin bu kadar karmaşık olması bunu çok ilginç bir haber yapıyor de filen bir şeyler yap özetle durumu

durmus-koksal

böyle içeriklere de biraz ilgi gelse çoksel olabilirdi

Görüş Bildir