Bir Zamanlar Sihirbaz Asistanıydı: Penny Mordaunt İngiltere'nin İlk Kadın Savunma Bakanı Oldu

 > 
12PAYLAŞIM

İngiltere'de Gavin Williamson'ın istifası üzerine Savunma Bakanlığı koltuğuna Penny Mordaunt oturdu. İngiltere'de bu makama gelen ilk kadın olan Mordaunt, renkli kişiliği ile adından söz ettiren bir isim. Geçmiş yıllarda sirklerde sihirbaz asistanı olarak çalışan, şov programına katılan Mordaunt, Kraliyet Donanması'nda da görev almıştı. 

İngiltere'de Gavin Williamson'ın 'bilgi sızdırma soruşturması' sonrası görevden alınması sonrası Penny Mordaunt, İngiltere'de Savunma Bakanlığı koltuğuna oturan ilk kadın oldu.

Genç yaşta milletvekili oldu

Sputnik'in aktardığına göre, Eski Uluslararası Kalkınma Bakanı olan Mordaunt, Williamson'ın görevden alınmasının ardından geçtiğimiz gün görevi devraldı. 2005 yılında Muhafazakâr Parti’den siyasete atılarak 29 yaşında en genç parlamenterler arasında Avam Kamarası’na seçilmeyi başaran Mordaunt, renkli geçmişiyle de biliniyor.

Kraliyet Donanması'nda görev yaptı

Geçmişte sirklerde sihirbaz yanında asistanlık yapan Penny Mordaunt, deniz subayı olan babasının ısrarıyla daha sonra Kraliyet Donanmasına kadın asker olarak yazıldı ve donanmada görev aldı.

Şov programında birinci olup ödülü kimsesiz çocuklara bağışladı

Milletvekili iken 2014 yılında ITV kanalının çok izlenen reality şov programı Splash’a katılarak birinci olan ve ödülünü kimsesiz çocuklar için bağışlayan Mordaunt, Brexit referandumunda da dönemin Başbakanı ve Muhafazakâr Parti Başkanı David Cameron’a da bayrak açan ilk isimlerdendi.

'En seksi milletvekili' seçildi

Mordaunt 2011 yılında da 'Parlamentonun en seksi milletvekili' seçilmişti.

İlk kadın Savunma Bakanı'nın mesleki geçmişi, William Hague’nin basın ofisinde liderliğinde eski ABD Başkanı George W. Bush’un 2004 seçim kampanyasında çalışmasını da içeriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir