Bir Türkü Barda Olmazsa Mekanı Eksik Gösterecek 15 Vazgeçilmez İnsan Tipi

 > -

Türkü barlar kendine has atmosferleri olan, çoğunlukla birbirine çok benzeyen mekanlar. Sanki bu mekanlar için görünmez bazı kurallar varmış ve bu kurallardan biri dahi yıkılsa mekan türkü bar olmayacakmış gibi...Aynı sebeptendir, mekanın ziyaretçileri de az biraz birbirine benzer. Hayatının belirli bir döneminde türkü bara uğramış herkes, masalara dağılmış o benzer tipleri anında tanır. İşte o türkü bar müdavimleri!

1. Bir adet mütevazi, mahçup ve kendini türkülere adamış bir solist...

Mahçubiyet türkü bar solistinde doğuştan gelen bir şey değildir. Sonradan mekanlarda çalışa çalışa bu konuda kendini geliştirmiştir.

2. Bir adeta orkestra... Bunlar değerli müzisyen arkadaşlar olarak anılır.

Mekan türkü bar, canlı müzik yoksa orası türkü bar değildir. Bu arkadaşlar birbirlerinden "çok değerli müzisyen arkadaşlarım" diye bahsederler. bu da bir diğer türkü bar klişesidir.

3. Bir adet mekana ailece gelmiş, türkü sever bir masa...

Bu Türkü sever aile ortamın saygınlığını pekiştirir ve neredeyse her şarkıya eşlik eder. Soliste adıyla hitap etmelerinden solisti de aileye alacak kadar sık geldiklerini anlarsınız.

4. Bir adet tek erkekli kadın dolu masa...Erkek oraya nasıl ve nereden gelmiştir, belli değildir.

Bu masadaki kızlar daha çok Ankara havası, çiftetelli gibi oyunlarda kalkıp oynayıp sonra üst baş düzeltip masalarına otururlar. Masadaki erkek neden orada henüz bilenimiz yok.

5. "Doğum günün kutlu olsun, mutlu ol senelerce" masası...

Bu masadaki tipler neden orada diye düşünürken, doğum günü masası olduğunu öğrenirsiniz. Solist ilgili kişinin adıyla, efendice türkü tadında doğum gününü kutlar ve Ahmet Kaya'dan "Doğum günü" şarkısını söyler. Çünkü burası türkü bar, asla tam olarak mutlu olmamalısınız, biraz hüzün lazım. Hapishanedeki bir adamın duygularını anlatan şarkı ile doğum günü kutlanır.

6. Bir adet başka bir değerli solist arkadaş masası...

Program arasında bu değerli solist sahneye çağırılıp, tek bir şarkı söylettirilmezse çok ayıp olur.

7. Bir adet halay çekemezlerse ölecekler masası...

Bu masa halay çekmeye gelmiştir. Öyle bir iki halay da yetmez . Değerli solist arkadaşı, üzerinde "ne olur halay çalar mısınız" yazan peçetelere boğarlar.

8. Bir adet memleket havası koklamaya gelmiş Alamancı masası...

Son derece tatlı olurlar. Alamacı parası kokusu alan garsonlar, o masaya alevli meyve  taşır.

9. Bir adet sanki hayatlarının en güzel gününü geçiriyormuş gibi davranan erkekler masası...

Taşkınlıkları gece boyunca çoğalarak artan masa, daha sonra dışarıya garsonlarla birlikte alınır.

10. Bir adet saygın ve olgun müdavim çift masası...

Ayda bir kere bokunu çıkarmadan türkü dinlemeye gelen bu çift, mekanın göz bebeğidir. Garsonlardan soliste, herkes onlara abi ya da abla der. Gece boyunca sadece el çırparlar. Şarkılara neden eşlik etmiyorlar henüz bilen yok.

11. Bir adet devlet işinde çalışan tanıdık masası...

Büyük şehirlerde belediye çalışanı, polis ve savcıya kadar giden bu masa oturanları, küçük yerlerde kaymakama kadar varır. Her daim en güzel yere oturtulan kadrolu memurlarımız, en güzel şekilde ağırlanır.

12. Bir adet Türk kültürünü tanıtmak için arkadaşları tarafından getirilmiş etrafa şaşkın bakan turist masası.

Bu masadaki minnoş turistler, özellikle uzun havalar ve halay kısımlarında şaşkınlıktan dumura uğrar. İki saatten sonra da lütfen beni buradan kurtarın, dermiş gibi bakmaya başlar. Sonuçta "Kirvem" türküsü onlar için pek bir şey ifade edemiyordur. Oy dağlar...

13. Anadolu kasabasından üniversiteye gelmiş, sıla hasreti çeken, ortam arayan gençler masası.

Bu gençler mekanın türküden en iyi anlayan tipleri olurlar. Halaydan her masaya döndüklerinde, kimsenin doğru düzgün halay bilmemesinden şikayet ederler. Türkü bar onların memleketi gibidir.

14. Değişiklik olsun diye türkü bara gelmiş şaşkın hipster masası.

Mekandaki herkes onların yabancı olduğu hemen anlar. Çünkü ne şarkı bilirler ne de halay çekebilirler. Etrafı izleyip mekandaki herkesi boklarlar. Gecenin sonuna doğru kendilerini kaybedip Ankara havası oynarlar.

15. Son olarak ortamın en ağır topu, bir adet mafyamsı masa...

Bu masa muazzamdır. Masada hiyerarşik bir düzen hissedilir. Herkes masadaki tek bir kişiye tabidir. Halay çekmezler, şarkılara eşlik etmezler, kederli ve ciddi dururlar. Arada etrafı gözlerler. Kadınlar masasına da kaçak gözlerle bakarlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sir_crocodile

Ne pis bir ortammış türkü bar, hiç bitmeyen bir düğün gibi, korkunç.

olcay-ozan-cinar

#4 deki adam gecenin sonunda hesabı ödesin diye ordadır :)

mumtaz-nazif

15 numaraya saygılar.Ben de sizin semttenim abi :D

veysel-kal

TAKSİMDEKİ TÜRKÜ BARLARININ SAHİPLERİNİN ÇOĞUNUN ALEVİ OLMASI İLGİNÇ

eddy-g

Türkü Bara bugünedek hiç gitmedim, duyduğum kadarıyla zaten üstüne para verseler de gidilmeyecek ortam. Hatta öğrendiğim birkaç şey sonra halime şükür ettim. Türkü barlarda(isim tuhaf zaten)bol miktarda memleketten sabah gelmiş kekoların dar alanda hunharca halay çekme çabaları, duvarda kuzu/koyun/ayı postu, dünyadan izole edilmiş bir alanda über sigara dumanı ve zaman ilerledikçe artan ter kokusu(yanık yağ/ kızartma, iğrenç tuvalet kokularına değinmiyorum:), alkol komasına ramak kalmış gökkuşağı tarzında makyajlı teyzeler ve pos bıyıklı kıro herifler, vasat müzik/ orkestra ve kokoş solist(5 dakika da bir peçeteyle en bilinen türkülerin aşırı fanteziyle -erotik anlamda değil- yorumlanan ortam) gözlemlemek mümkünmüş. Öyle bir yere yolum düşse ayaklarımı kırarım yine gitmem Bu arada içerik tırt, bugüne kadar onedio da gördüğüm alttan en iyi 2. içerik, bunu yazan arkadaşı önce ıslak odunla güzelce bir dövün, sonra da atın dışarı, bir daha da içeri almayın, kapıda 2 adam beklesin

Görüş Bildir