Bir Toplu Taşıma Saldırısı Daha... Yine Bir Kadın, Bir Erkeğin Tecavüz Tehditlerine ve Saldırısına Maruz Kaldı!

3.7bPAYLAŞIM

"Cezasız kalan suç kadar suçluya cesaret veren bir şey yoktur."

Yine bir kadın toplu taşımada korkunç bir taciz ve saldırıya maruz kaldı. Bu tarz haberler gün geçtikçe "sıradan" bir hale gelse de, duyurmaya ve tepkimizi göstermeye devam ediyoruz çünkü alışmayacağız

Sokakları da, sosyal hayatlarımızı da, kişisel hak ve özgürlüklerimizi de terketmiyoruz!

Biz bu toplu taşıma araçlarında suratımıza tekme mi yemedik?!

Erkeklerin kadınlara toplu taşımada cinsel tacizde bulunması maalesef ki uzun süredir devam eden bir problem. Kadınlar güçlendikçe ve yalnız olmadıklarını fark ettikçe bu iğrenç tacizlere seslerini yükseltmeye başladılar. Fakat bu sefer de erkek egemen kültürün kadınları baskılama aracı olarak taciz, adeta şekil değiştirdi. Artık kadınlara sadece cinsel taciz değil; görüntüleri üzerinden biçilen hayat tarzı sebebiyle de bir saldırı var.

Erkekler, kadınlara açık giyindikleri sebebiyle sözlü ve fiziksel saldırıda sıkça bulunuyorlar artık. Bu cesareti "bir yerden" buluyorlar!

Yoksa şortumuzdan dolayı darp mı edilmedik? Hepsi oldu...

İran'daki ahlak polislerini aratmayan vatandaşlar, açıkça ve korkusuzca saldırmayı adeta kendilerine görev bellediler.

Öyle bir dereceye geldi ki artık; bir erkek, genç bir kadını açık giyinmesi sebebiyle polise şikayet edebilme hakkının olduğunu dahi sandı!

Hatırlayın, yine bir otobüste mini etekli genç bir kadını farkeden adam, otobüsü zorla karakola çektirmiş ve genç kadından şikayetçi olmuştu. Genç kadın ise gördüğü bu muamele karşısında gözyaşları içerisinde ortamı terk etmişti.

Bu giderek artan tacizler, otoritenin ve gücün kendi arkalarında olduğunu sanan kesimin kadınları baskılama, sindirme ve kontrol alma yöntemi.

Lakin bugün öyle bir video sosyal medyaya düştü ki... Bir tacizcinin düşüncelerini ilk defa bu kadar açık ve net gördüğümüz için dehşete düştük.

Hemen uyaralım: Bu video travma tetikleyici bir içeriktir ve rahatsız edici ağır küfürler barındırır.

Tacize uğrayan kadın Nazan Bozkurt, olaydan önce her zamanki gibi evine gitmek için dolmuşa binmiş, kulaklıklarını takmış ve telefonuna bakıyordu.

"Olay bir dolmuşta başıma geldi. Kulaklığımı takmış akşam açıklaması videosunu izliyordum. Biri bacağıma dokunarak beni dürttü. ''Allah allah, tanıdık biri mi'' diye kafamı kaldırdığımda tanımadığım birini gördüm. Bana bir şey söylüyordu. Kulaklığı çıkardım ''kalk da şu kadına yer ver'' dedi. "

''Anlamadım neden bana söylüyorsunuz, neden bacağıma dokunuyorsunuz'' dedim."

''Sen gençsin kalk'' dedi. ''neden bana söylüyorsunuz, benden çok daha gençler var burda'' dedim. ''Sana söylüyorum sen kalkacaksın'' deyince anladım ki sıkıntılı biri. Yanındaki kadın bana adamın normal olmadığını anlatan bir işaret yaptı. Adam bu arada ''yaşlı kadına niye yer vermedin'' diye bağırmaya devam ediyordu. Ki yaşlı dediği de en fazla 45 yaşında bir kadındı."

Görüntüdeki erkek Nazan Bozkurt'a korkunç tecavüz tehditlerinde bulundu ve cinsiyetçi küfürler etti.

"Ben de ''Kalkarım veya kalkmam, siz bana ne hakla dokunursunuz'' dedim ve hemen arkasından ''Dokundum da taciz mi ettim o*ospu'' diye küfürlere başladı bu adam."

"Durup dinlenmeden küfrediyordu. Sakinliğimi koruyup kendisini videoya almaya başladım. Dolmuşun sürücüsüne de karakola çekmesini söyledim. Ancak şoför, ''Ben para kazanıyorum'' dedi ve adamın darp etmeye kadar varan sapkınlıklarına müdahale etmedi."

"Bu sapık adam, bana yumruk atacakken araya bir erkek yolcu girdi."

"Sonra bu sapık, yanındaki kadının zorlamasıyla dolmuştan kadınla birlikte indi. Sağolsun dolmuştaki bir genç kadın, bana adamın indikten sonra taksiye bindiğini söyleyip taksinin plakasını verdi. Kendi de polisi aradı. Dolmuştaki iki üç yolcu dışındaki insanlar, adam bıçak çıkarır diye korkularından ses etmediler ve bunu kısmen anlayışla karşıladım ancak şoförün ''ben para kazanıyorum'' diye bu vahşi adama müdahale etmemesi beni cidden şaşırttı. İndikten sonra da şikayet etmek üzere dolmuşun plakasını aldım."

Nazan Bozkurt'un soğukkanlılığını koruyarak çektiği bu video, durumun ne kadar vahim olduğunu göstermek açısından son derece faydalı oldu açıkçası.

"Bu iğrenç küfürlerle dolu videoyu yayınladığım için hepinizden çok özür diliyorum ve affınıza sığınıyorum. Ancak bu videonun yayılması çok önemlidir. İlla ki bi gören bilen vardır bu sapığı."

Zira kadınlar maruz kaldıkları taciz ve saldırıları anlattıklarında ve hatta şikayetçi olduklarında dahi "delil yetersizliği" gibi sebeplerle ciddiye dahi alınmıyorlar.

"Bu akşam dolmuşta yaşadığım olaydan çıkardığım sonuç şudur;

Sokak ortasında onlarca insanın gözü önünde eski kocası ya da eski sevgilisi tarafından bıçaklanarak, kurşunlanarak katledilen kadınların katilleri birden fazla... Çok fazla!!!"

Gücün ve otoritenin kendilerinde olduğunu hisseden bu zorba insanlara, kimseye emir veremeyeceklerini, dokunamayacaklarını ve saldıramayacaklarını öğ-re-te-ce-ğiz.

Nazan Bozkurt o dolmuşta tek başına olsaydı? Saldırı sırasında araya başka bir adam girmeseydi? İhtimaller dahi korkunç!

Tüm saldırılara ve tehditlere rağmen; hayatın her yerindeyiz. Sokakları da, toplu taşımaları da terketmiyoruz.

Tetikte olun, sevgili kızkardeşler. Yardım isteyin, kaydedin, şikayetçi olun. Asla yalnız yürümeyeceksiniz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
penguen-geri-dondu

bunu nasıl orada iyice benzetip paket etmezler ben de bunu anlamıyorum kimsenin sesi çıkmıyor

u_umut

hiç tanımadığı bir kadına dokunma hakkını nerden almış diye sormayacağım bu oç nun. hadi bu adam değil belli zaten, etrafındaki o başta şoför olmak üzere erkek müsvetteleri de adam değil. etraftaki insanlar bu itlere ses çıkarıp karşı gelemedikleri için, bu itler bu kadar palazlanıp böyle rahat tehdit edebiliyorlar.

zeynep192

neden kimse müdahale etmiyor? Gözlerinim önünde bi kadın tehdit ediliyor ama kimse kılını kıpırdatmıyor. Orda en az 2 adam çıksa baş edemicekler mi bu sapıkla.

mustafa-ozgur-isik

BU KADAR ACİZ OLMAMALIYIZ, NEDEN KİMSE SESİNİ ÇIKARMIYOR ? YOKSA İNSAN DEGİL MİYİZ BİZ ??

ecegece1

genelde kimse çıkarmaz kendimden biliyorum :)

burak-sari6

Buradaki şahsun tehdidi, sadece tecavüz ve taciz ile açıklanamaz. O şahıs, videodaki hakaretleri tecavüz etme ya da cinsel bir dürtü ile dile getirmiyor. Şahsın vücut dili, tavırlarının "canavarca hislerle adam öldürme isteği" olduğu görülmektedir. Şahsın sadece tecavüz tehdidi ile yargılanması ve kısa sürede topluma karışması hem bu çirkin olaya maruz kalan kadın için hem de toplumun geri kalan unsurları için tehlike arz etmektedir.

Görüş Bildir