Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Patronun, Ruh Sağlığı İçin İzin Günü Yapmak İsteyen Çalışanına Verdiği Harika Cevap

5.2bPAYLAŞIM

Yaşadığımız ekonomik düzende hepimiz markete bağımlı birer bireyiz. Hayatımız boyunca belli bir standardı elde etmek için çabalayıp duruyoruz. Karşılığında ise çoğu zaman stresle baş ediyoruz. 

BoredPanda'da rastladığımız bir işveren, çalışanlarını düşünmeyi çok iyi başarmış. Umarız aynı empatiyi gelecekte tüm işverenlerden görürüz.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/woman-email-me...

Madalyn Parker ile tanışın. Kendisi Michigan'da Olark adındaki firmada web geliştirici olarak çalışıyor.

Son zamanlarda işe birkaç gün ara verme ihtiyacı duydu ve hemen takımına bildirdi.

Selam takım,
Bugünü ve yarını ruh sağlığıma odaklanarak geçireceğim. Umarım haftaya tazelenmiş ve %100 potansiyelle geleceğim.

Patronundan gelen cevap ise ilham vericiydi. Azıcık anlayışın ne kadar güzel sonuçlanabileceğinin harika bir örneği.

Hey Madalyn,
Böyle emailler gönderdiğin için sana şahsen teşekkür etmek istedim. Her gönderdiğinde, izin günlerini ruh sağlığı için kullanmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor bana. Bunun tüm kuruluşlarda standart uygulama olmadığına inanamıyorum. Sen hepimize bir örneksin, bütün benliğimizle işe gelmemizi engelleyen bu toplumsal lekeyi aşmamıza yardım ediyorsun.

Madalyn bu anlamlı mesajı Twitter'da paylaşınca patronu doğal olarak bolca alkış aldı.

"CEO, ofis dışı email adresinizden ruh sağlığınız için aldığınız izin üzerine cevap yazıp kararınızı şahsen onayladığında."

Kurumsal kültür; depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel hastalıkları çoğunlukla küçümsüyor. Ancak insanın akli performansını bütünüyle kullanması, her işin olmazsa olmazı.

Ne yazık ki, başka firmalarda çalışanlar patronlarından aynı desteği alamıyor.

"İşe gitmeme sebebim hakkında yalan söyledim yakınlarda, çünkü geçerli bir mazeret olarak görülmüyor."

"Son işimde, bir öğleden sonra ruh sağlığı izni alayım dedim ve karşılığında sigorta planımızın ruh sağlığı kapsamı hakkında pasif agresif belgeler aldım."

Sonrasında, ruh sağlığı için hangi iznin kullanılması gerektiğine dair bir tartışma başladı.

"Ama tatiller de ruh sağlığı için. O zaman hastalık izni ile tatil izni arasındaki fark ne? Yalnızca 1 izin poliçesi olabilirdi."

Madalyn'den bu yoruma güzel bir cevap geldi.

"Ayrı olmaları, onlar hakkında akıl yürütmemi sağlıyor. Geçen yaz bir ay boyunca kısmi hastanelik oldum ve bu hastalık izniydi."

👇

"Hala tatile ihtiyacım olduğunu hissettim çünkü tatil yapmadım. Bu ayrı bir konsept."

"Katılıyorum. 'Ailemle takılmak istiyorum.' ve 'Stres etkenlerinden uzaklaşmak istiyorum.' arasında çok fark var. Ben de şirketimin seninki gibi olmasını istiyorum."

"Hangisi daha önemli emin değilim. Kişisel (akli) sağlık mı, yoksa çalışabilme kabiliyeti mi?"

👇

"Kesinlikle sağlık."

Özellikle çalışanlara gelsin bu soru: Sizce de ruh sağlığımız için izin almamız gerekmiyor mu?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derdi27

şu an çalıştığım firma resmi tatillerde bile çağırıyor siz düşünün ... (örn:1 mayıs 30 ağustos gibi).. sabah evden 7:00 da çıkıyorum akşam eve 7:35'de gidiyorum günüm 12,5 saati iş ve yolda geçiyor.. niçe'nin bir sözü vardı "günün üçte ikisini kendisine ayırmayan herhangi biri, kim olursa olsun: ister devlet adamı, ister iş adamı, ister memur, ister bilgin olsun, esasen bir köledir." asıl bomba; evlendikten sonra kalan zamanında büyük çoğunluğunu eşim alıyor xd

banufatmaalkan

Kesinlikle gerekiyor. Malesef bizim ki gibi uzun çalışma saatleri olan bir ülkede bile böyle bir izin imkansız. Bizdeki patron cevapları şöyle olur: - İşten mi ayrılmak istiyorsun? - Ruh hastasıysan çık işten akıl hastanesine yat. - Ben de çalışıyorum benim niye ruh sağlığım bozulmuyor? (Çoktan bozulmuş farkında değil) - :)))) (şaka yaptın zannetti) - ee senin işlerini kim yapacak? (sanki iki gün gitmesen ofis yok olacak) - yarın bilmemkim bilmemkim gelecek gelmezsen biteriz.... yarın bu işin hazırlanması lazım yoksa ölürüz.....yarın mutlaka ofiste olman lazım yoksa ofis yerle bir olur (kendini acındıranlar )

occupationalhealtandsafetyspec

yıllık izin kullanmanın bile çoğu sektörde lüks olduğu bir çalışma hayatımız var. gerçekten acınacak bir ülkede yaşıyoruz

canburak

Sen bunu Türkiye'de patronuna söyleyecek cesareti bulacaksın önce. Sonra da yeni iş aramaya başlayacaksın :) Bende bu kadında aynı işi yapıyorum ama patronuma böyle bir şey söylersem aynı tepkiyi almayacağımdan %100 eminim. Keşke her yerde insana bu kadar değer verilse.

Gizli Kullanıcı

Yarım saat geç gelsek yevmiyeden kesiliyor aq.

Görüş Bildir