Bir Modern Çağ Filozofu Olan Ferhan Şensoy'dan Hafızaya Kazınacak 13 Aforizma

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ferhan Şensoy, ülkemizin gelmiş geçmiş en iyi tiyatrocularından biri. Çoğu kişi tarafından kuvvetli mizah yönüyle bilinse de, bir tiyatrocudan öte adeta bir filozof. Bu cümleleri okuyunca insan "anlam" denilen kavramın ağırlığını bir kere daha fark ediyor.

1. "Hiçbir okul, mesleğinin erbabını mezun etmez; o mesleği seçmeye niyetli adaylar yetiştirir."

2. "Dostluklar meyhanelerde perçinleniyor. İçmeden sevemiyoruz birbirimizi. Çok insancıl bir durum değil yani ayık halimiz."

3. "Cinayet dediğin illa da kanlı bıçaklı olmak zorunda değildir; aşk da bir cinayettir."

4. "Düşünmek bir tuzaktır, akıl dürter huzuru. Mutlu yaşamak için, aptal olmak gerekli."

5. "Çok kadınlar bilmek gerek, bir kadının kıymetini bilmek için…"

6. "Kendi üstüne basa basa attığın her adım, her yeni günde tükenen geceden kalma umutların... Adına hayat diyorlar işte gün görmeden yaşamanın."

7. "Rıza ancak aksini tercih ettiğinizde ezilmeyeceğiniz, aç kalmayacağınız, dışlanmayacağınız, dövülmeyeceğiniz şartlar sağlandığında rızadır."

8. "Olduğun yer ne kadar yüksekte olursa olsun, en büyük lüks bırakıp gitmektir."

9. "Birileri bir şeyleri düşünmek zorunda ki birileri bir şeyleri düşünmesin."

10. "Eğer güçsüzsek güçlü olmaya her sabah yeniden ant içmenin anlamı yok. Ant da içki gibidir; fazla içilmemeli, her şeyin fazlası sakıncalı"

11. "Aptalların en akıllı tarafı, onlar hiç vakit kaybetmez, başkalarının vakit kaybetmesini sağlar ve bu konuda harıl harıl çalışırlar."

12. "Hiç kitap okumayan birinin, hayatının sonunda kitap sayfası olan ağaçtan ne farkı var kımıldayan canlı olarak?"

13. "İnsan bir güzelliğin farkına varamıyorsa, o güzelliği hak etmiyor demektir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alp_er

ne yalan söyleyeyim kazağıma sarılarak kahve mi alıp camın kenarında tekrar okumak istedim şimdi...

burcuckr44

'Hiçbir okul, mesleğinin erbabını mezun etmez; o mesleği seçmeye niyetli adaylar yetiştirir.' ADAM !

karayel2009

8. doğru. ama sağlam donanımlı ve bilinçli olmak gerek. aksi aptallık, delilik gibi bir şey olur. 9. hayat ve toplum boşluk kabul etmez. tabi ki yapılması lüzumlu olanın gereğinin yapılması için önce düşünüp, planlamak gerekir. 10. bünyeyi fazla zorlamak önce psikolojik sonra bedensel hastalık ve olumsuzluklara yol açabilir. günümüz psikolojik dertlerin sebebi de bu yani dünyevi yaşam sorunları karşısında hep güçlü olmak ve kalmak mecburiyeti. 11. aptalların akıllı tarafı yoktur. bütün insanlar ve hayat onlara karşıyken. 12. bu her toplumda geçerli değil. sadece medeni toplumlarda. 13. aynen. ama hak etmemek bu eksikliğin sadece bir kısmı.

karayel2009

1-oldukça doğru bir söz. 2. hiç içerek kimseye dost olmadım gerçi ama eninde sonunda ayılacağımız için sarhoş dostluğu da pek sağlıklı olmasa gerek. 3. aşk cinayet değil melankolik ve geçici aşırı bir ruh halidir. aşk da kimse kimseyi maddi olarak katletmez zira. duygular katledilebilir tabi ama bu bir cinayet değil psikolojik arazdır. 4. ilk cümle doğru ama mutlu olabilmek(zaman zaman. her an mutlu olmak gerçekçi değil) için pozitif düşünüp, iç huzuruna sahip olmak yeterli. 5. doğru. 6. karamsar sözler. az sayıda insan için geçerli olabilir. 7. doğru. aksi çaresizlikten boyun eğme olur.

yeni_id

Avrupalı olsaydı çoook başka yerlerde olurdu cümlesinin en yakıştığı insandır.. ilk "boş gezen ve kalfası" ile tanımıştım kendisini.. çocuktuk, malum.. uyumaya gider bekler ve sessizce kalkar, gizlice izlerdim geceleri.. şşşt.. çok sonra farkettim o dizide sofist felsefeden faydalandığını.. sorgulamaya yatkınlığımı körükleyen, felsefeye ilgi duymamı sağlayan, dahası bana çok şey katan, yol açan kişidir.. saygıyla ellerinden öperim.. yazılacak çok şey var, anı gelince yazılacak..

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

KitapTercihaşkkadınlar
Görüş Bildir