Bir Kez Daha Ölümden Döndü: Müşahede Altına Alınan 'Kuyu Köpek'in Sağlık Durumu İyiye Gidiyor

 > 
159PAYLAŞIM

Beykoz’da düştüğü kuyudan 13 gün sonra kurtarılan Kuyu isimli köpek yavrusuna, durgunluk ve halsizlik belirtileriyle kaldırıldığı İstanbul Büyükşehir Hayvan Hastanesi’nde, halk arasında "kanlı ishal" olarak bilinen "Parvoviral Enterit" teşhisi konuldu. Kilo kaybettiği ve neşesiz olduğu görülen Kuyu'nun sağlık durumunun iyi olduğu, hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi.

İkincil enfeksiyon riski ve aşı periyodunun tamamlanması için müşahede altında tutulan Kuyu köpekle ilgili bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Büşra İnal Günay, “Kuyu yaklaşık 1 hafta önce durgunluk ve iştahsızlık şikayetiyle hastanemize geldi. Durumu ciddiydi. Yapılan tetkikler ve testler sonucu ‘Parvoviral Enterit’ denilen halk arasında kanlı ishal olarak bilinen bir hastalığa yakalandı. Tedavisini yaptık ve tedavisine devam ediyoruz. Şu an kusması ve ishali kesildi, gayet iyi. Hayati tehlikesini atlattığını düşünüyoruz” dedi.

Kuyu köpeğin başına gelenleri bilmeyenler ve yeniden hatırlamak isteyenler için 👇

Günün En Güzel Haberi: Sondaj Kuyusuna Düşen Köpek, Günler Süren Çabaların Ardından Kurtarıldı! - onedio.com
Günün En Güzel Haberi: Sondaj Kuyusuna Düşen Köpek, Günler Süren Çabaların Ardından Kurtarıldı! - onedio.com

"Taburcu olup olmayacağı 2-3 güne netleşecek"

Kuyu’nun mutsuz görüntüsünü yorumlayan Günay, “Şu an burası çok kalabalık, hem strese sokmamak hem de ikincil bir enfeksiyona sebep olmamak için ziyaretçi kabul etmiyoruz. Bir de masa stresi var. Kendi ortamında daha mutlu” dedi. Kuyu’nun taburcu olup olmayacağının 2-3 gün içinde netleşeceğini belirten Günay, “Bu hastalığı başka hayvanlardan da kuyudan da kapmış olabilir. Belediyenin barındırdığı alanla ilgili değil, kendi yaşam alanından ya da kuyudan da kapmış olabilir. Aşısız başka hayvanlarla teması ve toprakla temas etmesi yeterli” diye konuştu.

HAYKONFED Temsilcisi: "30 kişi içeri girdi, bu nasıl karantina"

Kuyu’nun sağlık durumu hakkında bilgi almak için hastaneye gelen Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) İstanbul Temsilcisi Barış Şengün, dün Kuyu’yu karantinada olduğu için kendisine göstermediklerini, konuyla ilgili bilgi alamadıklarını söyledi. Şengün, “Aşı protokolü tamamlanmamış bir hayvanın bir bakım evine girmesi demek hastalık kapması demektir. Bütün tereddüdümüz buydu. Bir türlü bize açıklayıcı bilgi vermediler. Dün bandaj sağ bacağında şimdi sol bacağında, karantinada dedikleri hayvanı şimdi öpüyorlar. Dün karantinadaydı bugün 30 kişi içeri girdi. Bu nasıl karantinadır. Şaibeyi kendileri yarattı biz değil” dedi.

Kuyu, 'kurtarma köpeği' olarak yetiştirilmek üzere Beykoz İtfaiyesi tarafından sahiplenilmişti

O Şimdi Stajyer İtfaiye Eri: Kuyu, Kurtarma Köpeği Olarak Yetiştirilecek! - onedio.com
O Şimdi Stajyer İtfaiye Eri: Kuyu, Kurtarma Köpeği Olarak Yetiştirilecek! - onedio.com

"Kuyu’nun itfaiyeye geri verilmemesini istiyoruz"

Kuyu’yu iyi görmediğini söyleyen Şengün, “Kanlı ishal ölümcül bir hastalıktır ve ömür boyu taşıyıcı olacak. Kuyu’nun itfaiyeye geri verilmemesini istiyoruz. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun, itfaiyenin şartları müsait değil. Çok daha iyi bir yere sahiplendirmek istiyoruz” dedi. ‘Kuyu gibi binlerce hayvan var’ şeklindeki eleştiriler hakkında Şengün, “Kuyu bir semboldür. Kuyu nezdinde diğer hayvanların da hayat şartlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir