Bir Gün Elinize Bu Kart Geçerse Şaşırmayın! Bulaşıcı İyilik Hareketi: Faili Meçhul Kıyak

13bPAYLAŞIM

Her gün duyduğumuz haberler içimizi karartıp bizleri depresyondan depresyona sürüklerken, arada insanı mutluluktan uçuran şeylere de rastlıyoruz. Onlardan birisi de inanılmaz ince bir iyilik hareketi: Faili Meçhul Kıyak! Gelin bu güzel olayın detaylarını inceleyelim ve buz gibi olan içimiz birazcık ısınsın.

Bir gün gittiğiniz bir kafede hesap isterken ya da yolda öylesine yürürken bu karta denk gelirseniz hiç şaşırmayın. Bu, bir iyilik hareketini zincirine dahil olmuşsunuz demektir...

Hareketin adı "Faili Meçhul Kıyak". Adından da anlaşılacağı gibi, herhangi birisine anonim olarak "kıyak" yapmayı amaçlıyor. Evet, tek amaç bu! Oturduğunuz kafede sizden sonra gelecek birisinin kahvesini ya da sandviçini ısmarlıyorsunuz ya da yolda bir 10 TL düşürüyorsunuz... Tek kural, bu kartı oraya iliştirmek. Çünkü devamlılığı sağlamak esas nokta.

Fikrin sahibi ise Tunç Kılıç isimli genç bir adam. Aslında o bir eski beyaz yakalı, şimdilerde ise yazdığı kitaplar ile biliniyor.

Aynı zamanda da fikiratolyesi.com adlı sitenin de kurucusu. Kılınç'ın "Sıfır" adlı bir kitabı var. Kitabın mottosu ise bir hayli ilginç: "Kendini bir bok sanmazsan, kaybedecek bir şeyin de olmuyor!" Ne kadar doğru değil mi?

Aslında fikir, Kılınç'ın "Nefesimi Kesecek Anlar" diye oluşturduğu bir listeden çıkıyor.

Kılınç, bu listeyi oluşturduktan sonra bir arkadaşıyla sohbet ediyor. Arkadaşı da ona Amelie filmini izleyip izlemediğini soruyor. Çünkü neredeyse, Tunç'un yapmak istedikleri de bu filmdekilere benziyor. Ama daha önce bu fikrin bir filmde bile yapılmış olması, onun vazgeçmesine sebep olmuyor. Azimle devam ediyor iyilik hareketine...

"Hadi bir oyun oynayalım..."

Kılınç, Faili Meçhul Kıyak hareketine böyle devam ediyor herkesi. Öncelikle fikiratolyesi.com adresindeki "kıyaklık" kartlarını basmakla başlıyor bu iş. Bir A4 çıktısına 8 tane kart düşüyor. Siz çıktıyı aldıktan sonra bunları kesip cüzdanınıza yerleştiriyorsunuz. Çünkü iyiliğin ne zaman, nerede yapılacağı belli olmaz.

Faili Meçhul Kıyak hareketi, aslında en çok Askıda Ekmek ya da Askıda Kahve iyiliğine benziyor ama biraz farklı...

En büyük farkı da bu işin bulaşıcı ve eğlenceli bir hale dönüşmesi. Elbette anonimliği koruyarak...

İyiliğin herhangi bir sınırı yok. Aklınıza ne geliyorsa onu yapabilirsiniz.

Kılınç'ın aklına ilk etapta gelen fikirler ise şöyle:

  • Köprü gişesinde arkadaki arabanın parasını vermek ve hızla uzaklaşmak. Gişe görevlisinden kartı arkadaki arabanın şöförüne vermesini rica ediyoruz.

  • Yaz sıcağında kalabalık bir belediye otobüsünün içinde buz gibi bir kasa kolayı unutmak (kartlar kolalara iliştirilmiş.)

  • Uzun yıllar bakımsız kalan bir mezarı temizlemek ve çiçek dikmek. Kartı mezara bırakıyoruz. Oradan geçen birilerinin belki dikkatini çeker.

  • Karta ataçlanmış 10 TL’lik bir banknotu yolda düşürmek.

  • Birinin posta kutusuna gelen elektrik veya su faturasını alıp, ödemek. Sonrasında faturayı makbuz ve kartla beraber posta kutusuna geri koymak.

Vapur iskelesinde veya metroda turnikelerden birinin üstüne karta ataçlanmış bir jeton bırakabilirsiniz.

Bunu gerçekleştiren kişiler, Tunç Kılınç'a mail atmış ve insanların yüzündeki gülümsemenin paha biçilmez olduğunu anlatmışlar.

Sipariş verdiğiniz (bir alana ikincisi bedava) pizzayı komşunuzun zilini çalarak kapısına bırakıp kaçabilirsiniz mesela.

Elbette içinde FMK kartı iliştirilmiş vaziyette :)

Faili Meçhul Kıyak, ilk harekete geçtiğinden beri o kadar büyük bir ilgiyle karşılanmış ki, insanlar bulaşıcı bir vaziyette bu iyilik hareketine katılmış.

Şimdi ise yeni fikirler ekliyor bu harekete Tunç Kılınç. Örneğin:

  • Kardeşini Seç sitesinden birkaç öğrenciye bu kartları koyup kitap ve oyuncak göndermek.

  • Doğum gününde bir çocuğa oyuncak göndermek.

  • Bir bakkaldan parası olmadığı için ekmek isteyen birisi için, az ilerki markete bir torba dolusu yiyecek bırakmak ya da yoldan geçen bir çocukla yollamak.

  • Deniz kenarında sabaha kadar dolaşıp boş bira şişelerini parası için toplamaya çalışan birisine, şişe içinde bulabileceği bir not bırakarak 50 TL bırakmak.

Ne dersiniz, sizce de harika bir bulaşıcı iyilik hareketi değil mi?

smg.photobucket.com

Eğer siz de birilerine karşılıksız iyilik yapmak ve onun yüzünü güldürmek isterseniz fikiratolyesi.com adresinden Faili Meçhul Kıyak hareketine katılabilirsiniz. Çok kıyak olmaz mı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nur-kizil

Bu epey eski bir hareket. 10 sene falan önce başlamış olabilir, Ekşi Sözlük'te hakkında ilk entry 2009'da girilmiş, ki en azından 8 senesi kesin. O zamanlar çoğu arkadaşımla A4'e bastırıp cüzdanımızda taşıyorduk bunları. Genelde kitap bırakırdık biz ortalığa, ama mesela hiç başkasından kalan kart bulmadım bu süreçte. Sonra silinip gitti tabi. Şimdi gene başlatmışlarsa ne güzel.

kanveseref

beşiktaşda elime geçti ne ne değildir diye internetten baktım sonra olayı öğrendim bir kutu tiner alıp bu kağıdı sıkıştırıp beşiktaşta bir yere koydum

aslanyurek

Ben de uzun ve kalın bir dildo alıp annenin kapısına bıraktım güle güle kullansın! Yetmezse beşiktaş ve kadıköy'deki insanlar gönüllü yardımcı olurlar.

edo

Kıyak değil de ''hayırlı'' iş anlamında ''Faili meçhul hayır'' desek daha iyi olmazmı.

izmo-krasi

bu fikrin sahibi kötü biri olamaz ki :)

kol-cigsi

Biri de bana 2004'den kalma kyk borcumu ödese de e-devlette bu kartvizit karşıma çıksa. Çok hoş olur gerçekten.

Görüş Bildir