Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Fotoğrafçının Eğlencesi Oyun Sektörüne Yön Veriyor: Battle Royale Modu Nasıl Doğdu?

-

Şu sıralarda bir "Battle Royale" modu furyası aldı başını gidiyor. Neredeyse her oyun bu modu dahil etmek için çabalıyor. Bu konuda haklılar çünkü anlık olarak milyonlarca kişi bu oyun türünü oynuyor. 

Oyunlarla çok da haşır neşir olmayan 41 yaşındaki bir fotoğrafçı, bir anda dünyanın en çok oynanan oyununun yaratıcısı konumuna geldi. Bu bir, "Dişiyle tırnağıyla kazıyarak bu noktalara geldi." hikayesi değil. Brendan Greene'nin aklının herhangi bir köşesinde bile oyun tasarımcısı olma fikri yoktu. Bu tamamen bir tesadüf hikayesi.

Bütün hikaye İrlandalı bir fotoğrafçının, Brezilya'da boşanmasıyla başlıyor.

2 yıllık evliliğini sona erdiren Greene, o dönemde sürekli Call of Duty ve Assassin's Creed oynadığını söylüyor. Her ne kadar uzun saatlerini bu oyunların başında geçirse de, pek de sevememiş.

Greene, sadece oynamaktan zevk alacağı bir şeyler yaratmak için bilgisayarının başına oturdu.

Mükemmel bir tasarımcı olmasa da, kod bilgisi vardı ve oldukça azimliydi. Olabildiğince odasından çıkmadan, hafta sonları gezmeden, sürekli yapmak istediği mod üzerinde çalışmalar yaptı.

Peki Brendan Greene nasıl bir mod ortaya çıkardı?

Bu oyun moduna "Battle Royale" adını verdi. Bir grup insanın belirli bir alana, üzerlerinde sadece kıyafetle atılmasıyla oyun başlıyor. Yere iner inmez, hayatta kalmak için gereken malzemeleri bulmak gerekiyor. Bunlar; silah, mermi, çelik yelek, kask ve türevi şeyler. Belirli aralıklarla, bulunduğunuz harita daralarak, hayatta kalan tüm oyuncuları tek bir bölgeye toplanmasını sağlıyor. Son hayatta kalan kişi ise oyunun kazananı oluyor.

Takvimler 2013 yılını gösterirken "Battle Royale" modu oynanmaya hazır hale gelmişti.

Çok kısa zaman içinde bu mod kendisine hatırı sayılır bir kitle kazandı. Her şeyi kendi başına yapıp ayakta tutmaya çalışan Greene, bir süre sonra emeklerinin ilk karşılığını almaya başladı. Daybreak Games şirketi, H1Z1 oyununa dabışmanlık yapması için Brendan Greene'ye teklif götürdü.

H1Z1 oyunuyla birlikte Greene, bu sektöre profesyonel olarak adım atmış oldu.

Daybreak Games şirketi ile çalışmaya başlayan Greene, artık profesyonel olarak oyun sektöründen para kazanan bir geliştirici haline gelmişti. Ocak 2015'te çıkan oyunun hayran kitlesi katlanarak artmaya devam ederken, Brendan Greene'nin kariyeri bambaşka bir seviyeye ulaşacaktı.

H1Z1 macerasının üzerinden henüz 1 yıl geçmişken, Bluehole şirketi Brendan Greene ile görüşmek istedi.

Şirket, yepyeni bir Battle Royale oyunu için kendisini şirketlerine davet ettiler. Konsept tasarımlarına hayran kalan Greene, hem kendisi hem de oyun dünyası için yepyeni bir yol açacak olan imzayı attı.

PUBG piyasaya çıkar çıkmaz ortalığı sallamaya başladı.

Steam satışları bir anda patladı. Twitch yayınlarında, LOL ve Counter Strike gibi en tepede olan rakiplerini de sollamayı başardı. Oyun toplamda 30.000.000 adet satma başarı gösterdi. Kırdığı rekorlar ise saymakla bitmez.

Bir fotoğrafçının kendi hoşuna gidecek bir mod yapma isteği, bugünün oyun sektörüne yön veriyor.

Artık neredeyse her oyun, bu fotoğrafçının yarattığı oyun modunu bir şekilde kendisine dahil etmek için çabalıyor. Sadece konsollar ve bilgisayarlarda değil, mobil oyunlarda bile onlarca Battle Royale türevi mevcut durumda.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
musikisinas-don-vito

Açlık Oyunları esinlenmesi seziyorum.

tolciya

BF 1 H1Z1 daha hareketli ve hücuma yönelik oyunlar PUBG içinde daha çok sakinlik ve strateji barındırıyor bence çatışmada herkesin kalp atışları hızlanıyor ondan bu kadar çok seviliyor, Bu arada Duo veya Squat lazım olursa beni steamde ''tolciya'' ismiyle ekleyiniz :)

sugar_boy

Battlefield 1 varken neden insan PUBG oynar ki? 2005'ten kalma grafikleri olan, leş gibi bir optimizasyona sahip şişirilmiş bir balondan ibaret PUBG.

Gizli Kullanıcı

Battlefield 1'in bir atmosferi var bir detay ince grafikleri var ki PUBG oynarken eksik hissediyorum. Zaten 14 saat PUBG oynamışım 968 saat Battlefield 1 oynamışım. Ama farklı mod oyunlar. İkisi de başka bir şey sunuyor. Zevk meselesi. Ayrıca PUBG'de grafik olsa ne yazar herkes low'da oynuyor

sugar_boy

%90'ı koşmak zaten oyunun ben anlayamadım bu kadar popüler olmasını inşallah ea ubisoft rockstar felan da girişmez bu tür oyunlara hikayeli oyun kalmaz yoksa

yusuf-tamer1

war z day z gibi oyunlar battle royale di

ufuk-toklu

Mal mısınız? Battle royal modu zaten olan bi şeydi.Yanlış bilgi vermeyin.Millet zaten salak araştırmadan her bilgiyi kabul ediyor.

Görüş Bildir