Bir Başladı mı Asla Bitmeyen İllet: Tırnak Batmasını Önlemek İçin Bilmeniz Gerekenler

-

Tırnak batması öyle illettir ki acısını geçirebilmek için parmağını kesmeyi bile düşündürtür insana. Siz de bu bitmeyen çileden kurtulamıyorsanız derlediğimiz önerileri uzmana danışarak deneyebilirsiniz.

Tırnak batması nedir bilmeyenlere anlatalım:

Tırnak kenarlarının ya da köşelerinin bir şekilde ete geçişiyle oluşur. İltihaba neden olabilir ve şekil bozukluğuna sebebiyet verir.

Tırnak batması kişilere dayanılmaz acılar yaşatabilir.

Tırnağın batma seviyesine göre ağrı görecelidir ama çoğu kişi bu durumda ayakkabı giymekte zorluk çektiğini dile getirmektedir.

Tırnak batması birçok sebepten kaynaklanabilir:

  • Ayak tırnaklarını yanlış şekilde veya çok kısa kesmek

  • Düzensiz, kavisli ayak tırnakları

  • Çok sıkı çoraplar

  • Dar ayakkabılar

  • Ayağa ağır bir şey düşmesi veya sürekli topa vurulması gibi, parmağın darbe alması

  • Yanlış duruş şekli

  • Ayakların kirli veya nemli kalması

  • Genetik eğilim

Bale, futbol, kick box ile ilgilenen kişiler bu durumla çok sık karşılaşıyorlar.

Bu yüzden ayaklarına çok daha nazik davranmaları gerekiyor.

Batık tırnak oluşumunu önlemek için evde yapabileceğiniz bazı seçenekler bulunuyor.

Diyabet ya da zayıf kan dolaşımına neden olan diğer durumlarda komplikasyon riski daha yüksektir. Bu yüzden her şeyden önce doktora danışılması önerilmektedir.

1. Ayaklarınızı her gün ılık suda bekletin.

Etkilenen ayağın ıslanması, şişliğin azalmasına ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayağınızı günde üç kez, bir seferde 20 dakika kadar ılık ve sabunlu suda bekletin. Kastilya sabunu iyi bir seçenektir. Suya Epsom tuzları ilave etmek ilave bir rahatlama sağlayabilir.

2. Elma sirkesi çözüm olabilir.

Elma sirkesinin antiseptik, antienflamatuar ve ağrıyı hafifletme gibi yeteneklere sahip olduğuna inanılıyor.

1/4 bardak elma sirkesi ile birlikte ılık su kovası hazırlayın. Etkilenen ayağı günlük 20 dakika kadar bekletin. Islattıktan sonra ayağınızı iyice kurulayın.

3. Tırnağın altına diş ipi veya pamuk yerleştirin.

Tırnağın uygun şekilde büyümesi için içe geçmiş ayak tırnak kenarının altına küçük bir parça pamuk veya mumlu diş ipi yerleştirin.

Tırnağın altına pamuk koymak ağrıyı artırabilir ve zararlı bakterilerin gelişmesine izin verebilir. Uygulamadan önce pamuğu veya diş ipini alkole batırmak bu riski azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Antibiyotik krem uygulayın.

Antibiyotik merhem ​​kullanımı, iyileşmeyi teşvik edebilir ve enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Merhemi, üreticinin talimatlarını izleyerek, genellikle günde üç kereye kadar etkilenen ayak tırnağına uygulayın. Uygulamadan sonra ayak tırnağını temiz bir bezle sarın.

5. Rahat ayakkabılar ve sıkmayan çoraplar tercih edin.

Çok sıkı olan ayakkabı ve çoraplar parmak uçlarınızı kapatabilir. Bu içe geçmiş ayak tırnaklarının önde gelen bir nedeni olarak kabul edilir. İçe geçmiş bir ayak tırnağının gelişmesini veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için ayak yatağına yeterli miktarda alan bırakacak şekilde ayakkabı ve çorap giyin. İyileşme sürecinde, ayak parmaklarınızdaki baskıyı sınırlamak için topuklu ayakkabılardan kaçının veya sandalet giyin.

6. Ayak koruyucusu kullanın.

Ayak koruyucusu, içe geçmiş ayak tırnakları için bir bariyer sağlar.Bazı ayak koruyucu markaları, ürünlerini tırnakların kolayca düzeltilmesi için ayak tırnaklarını yumuşatmaya yardımcı olan tıbbi bir jel ile birlikte verir. Ürünü, içe geçmiş ayak tırnağı geçene kadar belirtilen şekilde kullanın.

7. İyi bir pedikürcü bulun ve 3 haftada bir pedikür yaptırın.

omitlimitation.files.wordpress.com

Pedikür tırnaklarınızın doğru şekilde kesilip uzamasına yardımcı olarak tırnak batmasını önleyebilir.

Ağrı kesici, antibiyotik diğer gerekli ilaçlar ve tırnak çekme v.b. operasyonunun gerekliliğine dair doktorunuzla konuşun.

Eğer tırnağınız çekildiyse veya diğer önerilen operasyonlardan birini geçirdiyse tırnak batmasının tekrarlanmaması için dikkat etmenizde fayda var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir