Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ümmühan Nine'nin HES'e Karşı Hukuk Mücadelesi ve Bir Ailenin Suya Gömülen 80 Yıllık Geçmişi

 > 
158PAYLAŞIM

Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı 50 haneli Darıbükü Köyü, Isparta ve Antalya sınırlarında 17 kilometrekare alanı kapsayan Kasımlar Barajı ve 3 HES projesi nedeniyle su altında kaldı.

Su altında kalan evler arasında tapu devrini yapmayıp kamulaştırma kararına karşı hukuk mücadelesini sürdüren 76 yaşındaki Ümmühan Uysal'ın evi de var...

Isparta ve Antalya sınırlarında 17 kilometrekare alanı kapsayan Kasımlar Barajı ve 3 HES projesi nedeniyle, Sütçüler'e bağlı 50 haneli Darıbükü Köyü'ndeki evlerin kamulaştırılmasına karar verilmişti.

Kamulaştırma alanında bulunan ve evleri baraj suyu altında kalacak 25 köylüye alan dışında 4'ü 70 metrekarelik, 21'i de 50'şer metrekarelik evler inşa edildi. 

Diğer 25 köylü için de çeşitli ücretler ödendi ve aileler şehre göç etti.

Ancak evi su altında kalacak olan ve alan dışında ev verilen köylülerden Ümmühan Nine, bunu kabul etmedi ve tapu devrini yapmayıp kamulaştırma kararına karşı dava açtı.

Dava henüz bitmedi. Ancak geçen yılın mayıs ayından itibaren barajda su tutma işlemi başladı ve doluluk nedeniyle de su bırakılınca, köydeki evler sular altında kaldı...

Sadece 3 ailenin itiraz davası açtığını belirten Ümmühan Nine'nin oğlu Hasan Uysal, "İki aile baskı ve korkutma nedeniyle vazgeçti" diyor ve ekliyor: "Annemin yaşadığı ev için vazgeçmedik."

Köylüye firma tarafından vaat edilen evlerin yapılan evlerle alakası olmadığını söyleyen Hasan Uysal, köylülerin olmazsa olmazı olan şeylerden hiçbirisinin olmadığını belirterek şöyle devam ediyor:

"50 metrekare hem çok küçük, hem de köylünün yaşam şekline uygun olmadığı için kabul etmedik. Ayrıca 3 tapulu mülkümüze karşı 50 metrekare ev veriliyor sadece. Tapu değeri 10 bin lira olana da 50 metrekare ev, 50 bin lira olana da 50 metrekare ev veriyorlar. Köylünün olmazsa olmazı ocak hiçbir evde yok. Ahır, samanlık yok. Köylü yaşamına hiç uygun olmayan ve çok küçük evler."

Hasan Uysal, evlerinin bahçesi suyla dolduğunda can ve mal güvenliklerinin olmadığına dair HES şirketi aleyhine suç duyurusunda bulunmuş. Ancak henüz hiçbir işlem yapılmadığını ve süreç içerisinde evin tamamıyla sular altında kaldığını vurguluyor.

Annesinin evinden tek bir çöp dahi alamamışlar...

Şimdi Uysal ailesinin 80 yıllık geçmişi, içerisindeki eşyalarıyla birlikte tamamen sular altında.

Ümmühan Nine'nin açtığı dava ise Danıştay'da devam ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir