Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Binlerce Yıl Önce Yok Olmuşlardı: Kayıp İnsan Türü Neandertaller Yeniden Aramızda!

9.7bPAYLAŞIM

Yaklaşık 35 bin yıl önce yok olan Neandertaller günümüzde bizimle birlikte yaşamaya devam etselerdi nasıl olurdu? İşte bu sorudan yola çıkarak Almanya'nın Mettmann şehrinden bir Neandertaller müzesi açıldı. Bulunan ilk Homo neanderthalensisin de yer aldığı müzede insanlık tarihinin binlerce yıllık macerası sergileniyor. 

Gelin detaylara yakından bakalım...

Homo neanderthalensis kronolojik olarak modern insana en yakın tür.

Şu anda ise yeryüzünden yok olmuş durumdalar. Bizim için de aynı durumun söz konusu olması çok da uzak değil...

Hastalık, yaşam alanlarının aşırı dolması, besin yetersizliği, kötü hava koşulları gibi sebepler yok olma sebepleri arasında olabilir.

Ancak neandertallerin neslinin neden tükendiğine dair nedenler net olarak hala bilinmiyor.

Neandertallerden bize kalan belki de en güzel özellik ''çiller''

Çiller, melanin granüllerini aşırı üreten hücreler kümeleridir. Güneş ışığına maruz kaldıklarında tetiklenirler ve açık ten renginde daha belirgin hale gelirler. Cilt rengi geni olan BNC2, bir neandertal genidir. Çilleri ve cilt rengini belirler. Günümüzde en yaygın olarak, Avrupa'da Homo sapiens sapiens populasyonlarında bu gen bulunuyor.

Yani 35.000 yıl önce yok olan Neandertallerin modern insanla aynı saç ve deri rengine sahip olduğu biliniyor.

Zayıf güneş ışığından, optimum düzeyde D vitamini üretmek için açık ten rengine sahip olmak kuzey enlemlerinde bir avantajdır.

İri gözler, nikotin bağımlılığı, depresyona yatkınlık, uzun kafatası gibi özelliklerimiz de neandertallerle ortak özelliklerimizden...

Genlerimizin % 4'ünü onlardan almış durumdayız.

Bu kadar çok ortak özelliğimiz olunca, ''Günümüzde yaşasalardı nasıl olurdu?'' düşüncesi ortaya çıkıyor ve Almanya'da bir Neandertal Müzesi açılıyor.

"Nereden geldik?", "Biz Kimiz?" ,"Nereye gidiyoruz?" gibi önemli sorular, Neandertal Müzesi'nin ana temasını oluşturuyor.

Bulunan ilk Homo neanderthalensis de bu müzede yer alıyor.

Neandertal Müzesi, Almanya'da Mettmann şehrinde bulunuyor.

Sergi, insanlığın geçmişinden günümüz metropollerine kadar uzanan yolculuğunu izliyor.

Odak noktası Neandertaller ve evrim üzerine kurulu.

Aramızda olsalardı ''Bugün nasıl görünürdü?'' sorusuyla yola çıkarak, bazı Neandertal modellerine modern insan kıyafetleri giydirilmiş.

Müze ayrıca arkeolojik bir park ve taş devri atölyesi de içeriyor.

Müze, özellikle daimi sergisi ve taş devri çalıştayı ile öğretmenler ve öğrencileri için bir eğitim programı yürütüyor.

Neanderthal Müzesi, sadece çocuklar için değil aynı zamanda erişkinler ve gençler için de eğitici olan taş devri üzerine bir çalıştay düzenliyor.

Bu atölyede, atalarımızın günlük hayatında kullandıkları kemik, deri gibi fosillere, tarih öncesi kullanılan araçlara ve kullanım tekniklerine erişim sağlanıyor.

Neandertallerin fosillerinin bulunduğu orijinal kazı yeri müzeye de yakın.

Çok sayıda multimedya kurulumu ve sesli sunumlar bulunan müzede, Türkçe metin okuyucuları edinebilirsiniz. Gitmeden hemen önce buradan Türkçe metni de indirip okuyabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

Bu arada soylemeyi unutmusum EVRIM BIRDIR DARWIN ONUN KULU VE ELCISIDIR

sciencesoldier

aşağıda sağolsunlar evrimi çürüttüler artık içim rahat uyuyabilirim ne de olsa Allah yarattı dimi ama işe bak ki evrime güç yetiremiyor öyle mi

dead-nettle.

1 milyar yıl sonra bizim fosillerimizi bulup ilk insanlar bunlarmıydı deyip sıkıntı çıkacak :D

Gizli Kullanıcı

'Ne yani ben insan denen hayvandan mı geliyorum şimdi' muhabbeti döner o zamanlarda artık ne çeşit bir evrim geçireceklerse.

sciencesoldier

1 milyar yıl sonra insana dair bir şey kalır mı ki yav bana kalırsa yeni türler ortaya çıkar ve oun gelişimiydi falan derken zaten güneş patlayıp dünya yok olucağından bir şey bulamazlar. hee ama bakteriler ve mikroskobik diğer canlılar araştırma yapmayı öğrenirlerse o ayrı

the-shadow

Bu yazdığın çok büyük ihtimalle olmayacak. Çünkü tıpkı Dünya üzerindeki canlılar gibi Güneşin de bir ömrü var ve yarıladı sayılır. Dünyanın da günümüzdeki fazla gelişmişliği ve iklimlerinin aldığı yeni biçim göz önünde bulundurulursa ancak Paleolitik Devirlerdeki gibi sonunda homo sapien nüfusundan neredeyse 1000-3000 arası kişi kalacak bir volkanik patlama ya da Dünya üzerindeki canlıların 3te 2sini -dinozorlar dahil- yok edecek bir meteor çarpması gerçekleşmesi gerek.

Gizli Kullanıcı

Olm bizim ülkede yaşıyor bu ırktan bir tane bu da resmi

osman-anil-susoy

Evrilememiş yazık

Gizli Kullanıcı

Desene Neandertallerin nesli tükenmedi:D

sciencesoldier

espiri miydi şimdi bu gerçekten bu adamla mı dalga geçiyorsunuz yoksa ben mi yanlış anladım sizi busenur hanım

Gizli Kullanıcı

hepsi karışık bilim savaşçısı bey

sciencesoldier

açıkçası dalgaya alınacak bir konu değil bence bu belki adamın bir rahatsızlığı var. o yüzden dalga geçiyorsanız bence size yakışmadı bu hareket buse hanım.

Gizli Kullanıcı

adamın rahatsızlığı olduğunu düşünüp aslında bir nevi siz de dalga geçmiş sayılıyorsunuz. gördüğünüz gibi dış görünüşü size de normal gelmiyor bilim bey. rahatsızlığı falan yok normal bir kürt bu arkadaş

sciencesoldier

Rahatsizlik dememeliydim belki de haklisiniz ama bu dalga gecmek sayilmaz yani ikimiz olaya farkli yaklastik aslinda. Benim yaptigim da yanlis belki de neyse en azindan hatami fark ettim. Sayginiz icin sagolun. Ayrica her asker erkek mi yav 😝

Gizli Kullanıcı

Rica ederim saygı çerçevesinde benimle tartıştığınız için asıl ben teşekkür ederim asker hanım

haydar-ozcan

kes lan

dilarafidan

homo erectus'a benzeyen milyon tane adam var boş muhabbet yapmayın

leondom

peki

sciencesoldier

eee yani bu ne demek oluyor şimdi açıklama rica ediyorum dediğinizin ucu baya açık çünkü

Görüş Bildir